Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónika csütörtökön a hatóságoktól.
2021. február 18., 11:022021. február 18., 11:02
2021. február 18., 11:562021. február 18., 11:56
A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság Máramaros megyei kirendeltségénél lapunkat arról tájékoztatták, hogy a szerdán lehullt számottevő csapadék következtében megáradtak a patakok és a folyóvizek. Ennek nyomán a Nagybánya közeli Miszbánya térségében elárasztották a Câmpurele bánya bezárt tárnáit, emiatt jelentős mennyiségű tisztítatlan bányavíz ömlött a Lápos folyóba.
A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság Máramaros megyei munkatársai szerdán vízmintát vettek a helyszínen, ugyanakkor az intézmény ellenőrei felmérik a baleset következményeit. Cristina Vădan, a kolozsvári központú vízügyi igazgatóság sajtóosztályának munkatársa csütörtökön a Krónikának elmondta, még nem születtek meg a laboratóriumi vizsgálat eredményei, ezek a nap folyamán várhatóak, újabb információkkal is később szolgálnak.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-t arról tájékoztatta: a Szamosból Csengernél csütörtökön hajnali 2 órakor vett mintákban az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti. A közlemény szerint a Szamost érintő vízszennyezés monitorozásáért a katasztrófavédelem helyszíni méréseket és akkreditált laboratóriumi vizsgálatokat hajt végre. Hoízátették, a mintavételezés és laboratóriumi vizsgálat folyamatos.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán jelentette, hogy nehézfémszennyezés érkezik a Szamoson Romániából. Közleményük szerint a román fél a Nemzetközi Riasztó Rendszeren keresztül küldött tájékoztatást, miszerint Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost. Akkor azt írták, hogy a szennyezés várhatóan szerdán éjfél körül érkezik magyar területre.
Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
Egyébként a Câmpurele bánya a Conversmin Rt. állami vállalathoz tartozik, amelynek kizárólagos részvényese a bukaresti gazdasági minisztérium. Ez a társaság felel azoknak a romániai bányáknak a bezárásáért és környezetbaráttá tételéért, ahol felfüggesztették vagy megszüntették a kitermelést. Egyébként a mostanihoz hasonló baleset történt ugyanebben a máramarosi térségben 2003 áprilisában, amikor ugyancsak nagy mennyiségű bányavíz ömlött a Vörös-patakba és a Láposbánya-patakba, onnan pedig a Lápos és a Szamos folyókba. A román katasztrófavédelmi felügyelőség akkor azt közölte, hogy „a víz minősége megmaradt a magas vízállásra jellemző megszokott sajátos értékek között”.
Nehézfémszennyezés érkezik Magyarországra a Szamoson Romániából – tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán az MTI-t.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!