Szinte kivitelezhetetlen a rendelet, miszerint a diákok negatív teszteredménnyel visszatérhetnek az iskolákba

Lesz kit bevetni? A megyei közegészségügyi igazgatóságok mobil csapatot szervezhetnek a mintavételre az oktatási intézményekben (képünk illusztráció) •  Fotó: Veres Nándor

Lesz kit bevetni? A megyei közegészségügyi igazgatóságok mobil csapatot szervezhetnek a mintavételre az oktatási intézményekben (képünk illusztráció)

Fotó: Veres Nándor

Csak elméletben hangzik jól az a miniszteri rendelet, mely lehetőséget ad a távoktatásra kényszerült diákoknak, hogy visszatérhessenek az iskolapadokba a nyolcadik napon elvégzett koronavírusteszt negatív eredménye birtokában. Az intézkedés buktatóit Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő ismertette lapunknak. Szintén probléma, hogy immár nem teszik lehetővé a tanárok ingyenes tesztelését.

Bíró Blanka

2021. október 08., 08:452021. október 08., 08:45

2021. október 08., 08:482021. október 08., 08:48

Jól hangzik, hogy a koronavírus-fertőzés miatt távoktatásra kényszerült diákok a nyolcadik nap után, negatív teszteredménnyel visszatérhetnek az iskolába, ám a gyakorlati megvalósításnak számtalan akadálya van. További zavart okoz, hogy az oktatási és az egészségügyi minisztérium legújabb közös rendelete értelmében a pedagógusokat, a tanintézetek alkalmazottait nem tesztelik ingyen az iskolákban.

Idézet
A rendelkezéseket, a szabályozásokat folyamatosan módosítják, holott az lenne a cél, hogy minél többet teszteljünk, előzzük meg a gócpontok kialakulását a tanintézetekben”

– panaszolta lapunknak Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.

Felidézte, a tanév elején a két minisztérium által kiadott közös rendelet még mindenki számára lehetővé tette az ingyenes tesztelést. Ebben szerepel, hogy

ha egy osztályban megfertőződik egy diák, a többiek hét napig online módszerrel tanulnak (kivéve, ha oltottak), majd visszatérhetnek az iskolapadokba, ha a 8. napon elvégzett teszteredményük negatív.

A második rendelet arról szól, hogy eltörölték a 6 ezrelékes küszöböt, abban már nem tesznek említést a mintavételről. Aztán már felbolydulást okozott szerdán az egészségügyi minisztérium egyik tisztségviselőjének átirata, amely szerint az iskolákban kizárólag a fertőzéses tünetet produkáló diákokon végeznek tesztet. Szerdán az egész országban az oktatási intézmények várakozó álláspontra helyezkedtek, senki nem értette, mi a teendő; este későn megérkezett a miniszteri pontosítás, az újabb közös rendelet, amely meg fog jelenni a Hivatalos Közlönyben – részletezte Kiss Imre.

Az újabb rendelet részleteiről Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter számolt be szerda este. A tárcavezető azt mondta,

az online oktatásra kényszerült diákokat a nyolcadik nap után az iskolai rendelőben tesztelik, ha van ilyen, ha pedig nincs, a megyei közegészségügyi igazgatóság mobil csapatot szervez a mintavételre,

vagy el lehet végezni a tesztet bármilyen más helyen, és be kell mutatni az iskolában a negatív eredményt. Az oktatási miniszter egyúttal törvénytelennek nevezte az egészségügyi minisztérium tisztségviselőjének értesítőjét. „Sajnálatos, hogy egy funkcionárius által aláírt jegyzék révén módosítást eszközöltek egy miniszteri rendeletben, ami illegális. Ezt most tisztáztuk, és a Hivatalos Közlönyben megjelenik a helyes változat” – szögezte le a tárcavezető.

korábban írtuk

Cáfolta a tanügyminiszter, hogy nem lehet iskolában tesztelni a diákokat
Cáfolta a tanügyminiszter, hogy nem lehet iskolában tesztelni a diákokat

Tisztázódtak a koronavírus-fertőzés igazolásától számított nyolcadik nap után az iskolába visszatérni kívánó tanulók tesztelésének részletei – jelentette be szerdán Sorin Cîmpeanu.

A tanárokat nem tesztelhetik ingyen az iskolákban

A legújabb változat nem teszi lehetővé a pedagógusok, a tanintézetek munkatársainak ingyenes tesztelését az iskolai rendelőkben. Kiss Imre rámutatott, ezt eddig sikeresen alkalmazták, például a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban több fertőzött pedagógust kiszűrtek ilyen módon. Most viszont

a pedagógus kénytelen lesz saját pénzéből megvásárolni a gyorstesztet, ha tudni akarja, hányadán áll.

Teszt lenne, hiszen a vidéki iskolák, ahol településszinten kevés a fertőzött, nem is kérnek. A diákok nyolc nap utáni tesztelése sem zökkenőmentes, mert ezt a szülőknek kell kérniük, és nagyon sokan nem teszik meg – inkább vállalják, hogy a gyerek 14 napig marad otthon, távoktatásban.

További fejtörést okoz, hogy ha egy osztályban csak néhány gyerek tesztelését engedik a szülők, miként szervezik meg az oktatást. „A hibrid változatot senki nem tartja megfelelőnek, de ha egy osztályból hat gyereket tesztelnek, a többit nem, mi lesz a megoldás?” – tette fel a kérdést Kiss Imre.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ahol nincs iskolarendelő, a közegészségügyi igazgatóságnak kellene mobil csapatot kiküldenie a tesztelésre, ám a negyedik hullámban még arra is alig van kapacitásuk, hogy a lakosság körében a tüneteseket teszteljék.

Idézet
Jól hangzik, hogy már nyolcadik naptól vissza lehet menni az iskolába, ám ez a gyakorlatban szinte kivitelezhetetlen. Elsősorban ott bukik meg, ha a szülők nem egyeznek bele a gyerekük tesztelésébe, éspedig ezen a téren nagyon visszafogott a támogatottság”

– mondta a főtanfelügyelő. Felhívta a figyelmet, hogy azoknak a diákoknak a tesztelése, akiknél jelentkeznek a tünetek, más szabályozás alá esik: akkor elkülönítik a gyereket, értesítik a szülőket, és tesztelnek.

Csak a klasszikus gyorsteszt vagy a PCR elfogadott

Az egészségügyi és az oktatási rendszerben is az lenne a kívánatos, ha minden alkalmazott be lenne oltva, mert ez szavatolná, hogy az élet visszatérhessen a normális kerékvágásba – szögezte le eközben Vass Levente. Az egészségügyi minisztérium államtitkára megkeresésünkre kifejtette, mivel ez nem történt meg, tesztelésre szorulnak, hogy megelőzzék a fertőzési gócpontok kialakulását. A tesztelés, a fertőzöttek kiszűrése az egyénnek és a közösségnek is fontos, ezért a felelősség, az anyagi terhek mindkettőt érintik. „Igazuk van azoknak is, akik az ingyenes tesztelést szorgalmazzák, de azoknak is, akik szerint a tesztelésre fordított pénzösszeget optimalizálni lehet” – mondta az államtitkár. Véleménye szerint

a köztes utat kell megtalálni: bizonyos esetekben biztosítani az ingyenes hozzáférést, de lehetővé kéne tenni a teszt saját zsebből történő finanszírozását is.

„Az oktatási minisztérium sajnálatos módon nem vállalta a tesztelésekkel kapcsolatos felelősséget, az egészségügyi minisztériumra hárít, így a nyolcadik nap után teszteléssel vagy negatív teszteredmény felmutatásával vissza lehet térni az iskolába, ám ehhez a klasszikus gyorstesztek vagy a PCR-tesztek eredményére van szükség” – részletezte a szakpolitikus.

Ugyanakkor az egészségügyi minisztérium elfogadta az oktatási szaktárca javaslatát, hogy nyálminta alapú tesztekkel szűrjenek, ám hogy ez eredményes legyen, nagyszámú, sorozatos tesztet kell folyamatosan végezni, ehhez pedig a tanügyminisztériumnak kell biztosítania a humánerőforrást.

Vass Levente ugyanakkor dicséretesnek tartja azokat az iskolai kezdeményezéseket, ahol minisztériumi, önkormányzati, saját forrásból vagy adományokból már eddig is nagy számú tesztet végeztek, kiszűrve a fertőzötteket, ezzel segítve a járvány megfékezését. „Járványügyi szempontból az is rendben van, ha a szülők nem egyeznek bele a tesztelésbe, vállalják, hogy a gyerek 14 napig otthon marad, mert ennyi idő alatt a fertőzöttek is meggyógyulnak” – szögezte le az államtitkár.

Jelentős mértékben nőnek az ösztöndíjak a második félévben

A közoktatásban nyújtott ösztöndíjak minimális szintjét megszabó határozatot fogadott el szerda esti ülésén a kormány. Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a kabinet ülése után elmondta, a határozat értelmében a teljesítmény-ösztöndíj minimális összege a jelenlegi 100 lejről 500 lejre nő, az érdemösztöndíjé pedig 100 lejről 200 lejre emelkedik. Az új szabályozás szerint ugyanakkor ezeket a 9,50-nél nagyobb félévi átlagot elért tanulók kaphatják meg. Eddig a 8,50-es átlag volt az alsó határ. „Az online tanítás, illetve a félévi dolgozatok elmaradása miatt az eredmények nagymértékben torzultak, így a 2020–2021-es tanévre a romániai diákok 50%-a érdemi ösztöndíjra lett volna jogosult” – magyarázta az Agerpres szerint Cîmpeanu. A tanulmányi ösztöndíjak összege a jelenlegi 100 lejről 150 lejre nő, a szociális ösztöndíj pedig megduplázódik, elérve a 200 lejt. A miniszter szerint a 2020–2021-es tanévben 553 000 tanulónak volt 8,50-nél magasabb tanulmányi átlaga, 347 000 diáknak az általánosa pedig meghaladta a 9,50-et. Az új összegek a 2021–2022-es tanév január 10-én kezdődő második félévétől érvényesek – mondta még Sorin Cîmpeanu.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 21., hétfő

Cellatársa ölte meg az elítéltet az egyik börtönben

Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.

Cellatársa ölte meg az elítéltet az egyik börtönben
2024. október 21., hétfő

Négy év múlva HÉV-re ültetnének Kolozsváron

A régi összetételű kolozsvári tanács utolsó, keddi ülésén szavazhatják meg a nagyvárost és agglomerációját kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát. Négy év múlva indulhatna az első HÉV.

Négy év múlva HÉV-re ültetnének Kolozsváron
2024. október 21., hétfő

Drog hatása alatt, lopott autóval menekült a rendőrök elől, majd balesetezett

Szabálytalanságot szabálytalanságra halmozott egy Arad megyei fiatalember vasárnap este: kábítószer hatása alatt ellopott egy autót, felfüggesztett jogosítvánnyal vezetett, a rendőri felszólításra nem állt meg, majd balesetezett.

Drog hatása alatt, lopott autóval menekült a rendőrök elől, majd balesetezett
2024. október 21., hétfő

Országszerte vadásszák a medvét, a környezetvédők a bíróságon hadakoznak a törvény ellen

Országszerte elkezdődött a medvevadászat, az idén elfogadott vadászati és vadgazdálkodási törvény alapján 2024-re és 2025-re összesen 426 medvét tudnak kilőni a vadászegyesületek. Környezetvédő civil szervezetek a bírósághoz fordultak a jogszabály ellen.

Országszerte vadásszák a medvét, a környezetvédők a bíróságon hadakoznak a törvény ellen
2024. október 21., hétfő

Szolgálatba állt, magyarul tanul a kameruni piarista, az első afrikai diakónus Erdélyben

Először állt szolgálatba Afrikából érkezett diakónus Erdélyben, a fiatal piarista az első afrikai a Gyulafehérvári Főegyházmegyében.

Szolgálatba állt, magyarul tanul a kameruni piarista, az első afrikai diakónus Erdélyben
2024. október 21., hétfő

Beiktatták tisztségébe Székelyudvarhely új polgármesterét

Beiktatták tisztségébe hétfőn Szakács-Paál Istvánt, Székelyudvarhely új polgármesterét, és a székelyföldi város közgyűlése is megalakult.

Beiktatták tisztségébe Székelyudvarhely új polgármesterét
2024. október 21., hétfő

Igazi vénasszonyok nyara: van, ahol 21 fok is lehet az elkövetkező napokban

Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a Bánságban 21 Celsius-fok is lehet, jövő héten azonban fokozatosan lehűl az idő; esőre október utolsó és november első napjaiban lehet számítani – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Igazi vénasszonyok nyara: van, ahol 21 fok is lehet az elkövetkező napokban
2024. október 21., hétfő

Halálra késeltek egy férfit Maros megyében

Őrizetbe vett hétfőn a rendőrség egy 23 éves marosbogáti fiatalembert, aki a gyanú szerint vasárnap este késszúrással megölt egy 55 éves férfit Radnót egyik utcáján.

Halálra késeltek egy férfit Maros megyében
2024. október 21., hétfő

Stabil az állapota a férfinak, akire medve támadt Beszterce-Naszód megyében

Beutalták a besztercei megyei klinikai kórház ortopédiai osztályára azt a férfit, akire medve támadt vasárnap délután egy legelőn Beszterce-Naszód megyében – írja az Agerpres hírügynökség.

Stabil az állapota a férfinak, akire medve támadt Beszterce-Naszód megyében
2024. október 20., vasárnap

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben

Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben