A rektorok tanácskozásának a kolozsvári BBTE adott otthont
Fotó: BBTE/Facebook
Nagyobb állami támogatást és átláthatóbb, időben meghozott járványügyi intézkedéseket kérnek a kormánytól a romániai egyetemek rektorai. Ugyanakkor az egyetemi alkalmazottak, diákság beoltását sürgetik.
2021. június 29., 15:042021. június 29., 15:04
2021. június 29., 16:062021. június 29., 16:06
A felsőoktatási intézmények vezetői szerint csak ily módon lehetséges, hogy ősszel személyes jelenléttel kezdődhessen a 2021–2022-es tanév, és a romániai egyetemek nagy része ezzel tervez.
Erről a Rektorok Országos Tanácsának (Consiliului Naţional al Rectorilor) találkozóján esett szó, mely a napokban Kolozsváron ülésezik a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) meghívására. A találkozó fő témája a járvány, illetve az ezáltal létrejött új helyzet, számolt be a rektorok közleményére hivatkozva a Știrile Transilvaniei.
Rámutatnak: a járvány idején szerzett tapasztalatok alapján arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy dolgozzon ki jogszabályokat a „blended learning”, azaz a vegyes oktatási módszerek alkalmazására.
Szerintük csak így lehet biztonságos körülmények között tanulni, bentlakásban lakni. Ugyanakkor hozzáteszik: mivel a járványügyi szabályok betartása a bentlakásokban, előadótermekben pénzigényes, arra kérik a szaktárcát, fordítson nagyobb figyelmet idén a felsőoktatási intézmények támogatására.
Azt is kérik, hogy az idei tanévtől eltérően az oktatási és egészségügyi tárca időben, tanévkezdés előtt fogadja el az egyetemek működésére vonatkozó járványügyi szabályokat. Nagyon fontos lenne ugyanis, hogy az oktatási folyamat szereplői időben értesüljenek ezekről, hangsúlyozzák a rektorok.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!