Pálinkafőzés a köbön Csíkszéken, még petrezselyemből is

Bán Péter díjnyertes pálinkafőző elismert nedűjei •  Fotó: Facebook/BánPéter

Bán Péter díjnyertes pálinkafőző elismert nedűjei

Fotó: Facebook/BánPéter

Vannak gyümölcsök, melyek hagyományosan a pálinkafőzés alapanyagát jelentik. Bár Erdély-szerte máig a szilvapálinka a legelterjedtebb, egyre többen főznek, fogyasztanak barackból, körtéből vagy épp szőlőből készült nedűt. Bán Péter szenvedélyes és elismert hobbi-pálinkafőző és -szakértő nem éri be a klasszikusokkal: zellerből, erdei mogyoróból, murokból is készít pálinkát.

Tóth Gödri Iringó

2024. szeptember 08., 09:592024. szeptember 08., 09:59

2024. szeptember 08., 10:092024. szeptember 08., 10:09

Bár Székelyföldön „mindenki” iszik pálinkát, mindenkinek van saját pálinkája – amit, ha nem ő, az apja, a nagyapja, a testvére, a nagybátyja főz –, viszonylag ritkán akad az ember kezébe egy-egy figyelemreméltó párlat. A csíkborzsovai Bán Péter gyerekei óvodai (szülői) bálján kóstolta meg azt a barackpálinkát, amit tényleg élvezet volt fogyasztani, amiben érezte a gyümölcs karakteres jegyeit, és ami megadta a löketet, hogy ő is elmerüljön a pálinkafőzés világában.

A pálinka készítője megtanította cefrézni, megtudta, honnan lehet minőségi gyümölcsöt beszerezni, elleste a szakma alapjait. Ekkor Bán József és családja még tömbházlakásban élt, ahol nem volt hely főzőt üzemelni, a gyümölcsöket, a cefrét tárolni, de szép lassan eljutottak oda, hogy sikerült egy gyümölcsössel rendelkező házba költözniük.

Székelyföld egy sajátos régió a pálinka szempontjából is

Bán Péter kísérletezgetésének hamar beérett a gyümölcse, rendre kapta az elismeréseket a barátoktól, ismerősöktől, akik megkóstolták a pálinkáit, így lassan megfogalmazódott benne, hogy meg lehetne próbálni versenyeztetni az „alkotásait” Magyarországon, ahol a pálinkáknak nagy kultúrájuk van, sok ember foglalkozik az iparággal.

Már az első versenyen azt a visszajelzést kapta, hogy nagyon jó az irány.

„És akkor elindultam ezen a versenyútvonalon is, hogy próbálkozzak a nevesebb megmérettetéseken, hogy mit tudunk elérni az itthoni, helyi gyümölcsökből, gyümölcsökkel. Sajnos itt, ahol élek, Csíkszereda mellett, nagyon elvadult gyümölcsök, vackor, régi őshonos almák vannak, vadon termő gyümölcsök. A bírók ezeket az ízeket nem is ismerték, egy batul vagy egy jonatán alma jegyei teljesen újak voltak számukra” – magyarázta Bán Péter.

Jonathan alma például Magyarországon is van, 11 fajta, de egyik sem olyan, mint, ami Székelyföldön található. Ez azért is van, mert a térségünkben általában nagyon öregek, akár százévesek a gyümölcsfák, míg a magyarországi gyümölcsösökben általában 20-30 év alatt „kimaxolják” a fákat, és ki is vágják az adott ültetvényt.

Ennek kapcsán elmesélte, hogy egyszer becsempészte saját készítményét egy, a pálinkahibákra koncentráló képzésre, amin részt vett, hogy értékeljék azt.

Csíkszéki siker (balra Bán Péter) •  Fotó: Bán Péter személyes archívuma Galéria

Csíkszéki siker (balra Bán Péter)

Fotó: Bán Péter személyes archívuma

„Az illető az órához vette a poharat, majd letette. Gondolkozott tíz másodpercet, majd elmondta, hogy ez egy Jonathan almafajta, ami nagyon régi fákról származik, melyeknek kicsi a gyümölcse, a gyökérzete nagyon mélyen van – mert az ital olyan kémiai anyagokat tartalmaz, amelyek a fenti talajban nincsenek meg, csak a mélyebb rétegekben.

Idézet
Azt is elmondta, hogy nagyon mostoha, zord helyről származik a gyümölcs, nem egy gyümölcstermő vidékről, be is lőtte, hogy valószínűleg Erdélynek a keleti zónájából, Udvarhely, netán Csíkszékből”

– idézte fel Bán Péter, hozzátéve, hogy az illető kért is a pálinkából egy üveggel, hogy a magyarországi bírókkal is megismertethesse ezt a sajátos ízvilágot.

korábban írtuk

A jó pálinka nem romlik meg: az erdélyi gyümölcspárlatok forgalmazási gondjairól meséltek érintettek a Krónikának
A jó pálinka nem romlik meg: az erdélyi gyümölcspárlatok forgalmazási gondjairól meséltek érintettek a Krónikának

Egyre nagyobb az erdélyi gyümölcspárlatok népszerűsége. Az immár harmadik alkalommal megrendezésre kerülő ÁKOVITA pálinkaverseny megmutatta, hogy az erdélyi gyümölcspárlatok a legjobbak közé tartoznak Kelet-Európában. Szakemberekkel jártuk körül a témát.

Szokatlan alapanyagok, ismerős ízek

A gyümölcsök után következtek a zöldségek. Bán Péter a legkülönfélébb, szokatlan alapanyagokkal kísérletezett. Elmesélte, hogy például egy zellergumóból vagy sárgarépából készült pálinkának megvan a speciális elkészítési módja: a zöldséget meg kell főzni, hogy a benne levő keményítő cukorrá alakuljon, majd azt a cukrot kell beerjeszteni. Következik további erjesztés, és néhány hét után jöhet a kifőzés, hogy végül száz kiló zöldségből legyen egy-másfél liter pálinka.

Az eredmény egy olyan nedű, ami – ahogy Bán Péter mondja – megnyalintásra van, ízlelgetésre, nem azért, hogy egyik poharat a másik után leküldve berúgjon tőle a pálinkafogyasztó. Hozzáteszi, hogy sokan nagyon ódzkodnak, hogy kipróbálják ezeket az újdonságnak számító italokat, de akik egyszer megkóstolják valamelyiket, nagyon érdeklődővé válnak.

•  Fotó: Facebook/BánPéter Galéria

Fotó: Facebook/BánPéter

Bán Péter nem eladásra készít pálinkákat: nagyon körülményes hivatalosan, törvényesen működtetni egy főzdét,

amit az is bizonyít, hogy például Hargita megyében csak három cég van, amely ezzel foglalkozik (az egyikben egyébként benne van Bán Péter csendestársként, hogy feljavítsa a termékek minőségét). A nagyobb főzdék egyébként általában egyszerűen berothasztják a gyümölcsöt, amivel Bán Péter szerint nem lehet elérni prémiumminőséget, mert ilyenkor vad baktériumok segítik a folyamatot, és nem kontrolált, mint egy speciális élesztővel segített erjesztésnél.

Szerinte egyébként lassan változás érezhető az iparban: az Érmelléken, Szatmár megyében és Székelyföldön is egyre több képzett, igényes pálinkakészítő tevékenykedik, akik nem a mennyiségre, hanem a minőségre koncentrálnak.

Ki kell törölni a hibás ízeket

Bán Péterhez sokan érkeznek kóstolóra, de ez inkább egy kulináris élmény, nem az „ivászat” a lényege. Hozzáteszi, hogy sokan visznek hozzá pálinkát, hogy véleményezze azt, amitől kicsit mindig tart, hiszen könnyen lehet sértődés a vége.

Készül a murokpálinka •  Fotó: Bán Péter személyes archívuma Galéria

Készül a murokpálinka

Fotó: Bán Péter személyes archívuma

Idézet
Nagy kihívás az embereknek a tudatából kitörölni a régi ízeket, a régi hibás termékeket.

Székelyföldön mindenkinek van pálinkája, mindenki valamit főzet vagy ő főz, vagy a nagyapjáéknál, vagy a szomszédokban, vagy valahogy meg van oldva. Amikor valaki hozza a saját pálinkáját, akkor kiteszem mellé az én olyan típusú termékemet, így az ember el tudja dönteni, hogy melyiknek kellemes az illata, melyik fogyasztóbarát, nem csíp, nem szúr, melyiket nem kell egyből elnyomtatni valamivel.

Idézet
És akkor, amikor megkóstolnak egy ilyen szilvát, akkor mindenki úgy van, hogy hú, hát eddig nem is ittam szilvapálinkát, hogy eddig valami mocskokat ittam”

– magyarázza.

A kísérletezései során egyébként nem csak sikerei voltak: például egy osztrák termék megkóstolása után eldöntötte, hogy mogyoróból is fog pálinkát készíteni, amihez meg is vett ötven kiló erdei mogyorót, de az első főzet szerinte trágyaszagú és ihatatlan volt, így megvásárolt újabb ötven kiló mogyorót. A harmadik próbálkozás hozta meg a várt eredményt, de az sem lett a kedvence, személy szerint szívesebben iszik egy jó kajszi- vagy vilmoskörte-pálinkát.

Választék •  Fotó: Bán Péter személyes archívuma Galéria

Választék

Fotó: Bán Péter személyes archívuma

Azt is elmondta, hogy számára hatalmas öröm, amikor egy-egy pálinka az embernek visszaad egy emléket az íze által.

A „murokpálinka” nyomán többeknek eszébe jut, amikor gyerekkorukban a kertben, a földből kihúzva ették a sárgarépát.

„Az a legnagyobb elismerés szerintem, hogy az embernek valami bekattan a fejébe, és onnantól úgymond folyamatosan azon van, hogy kerítsen egy korty murokpálinkát” – vélekedik.

Azt is elmondta, hogy a gyümölcsöt többnyire Magyarországról szerzi be, ugyanis

Romániában még nincsenek a gazdák arra felkészülve, hogy a „pálinkásokat” minőségi gyümölccsel szolgálják ki, itt többnyire a földön hagyott gyümölcs jut erre a sorsra.

Ezzel ellentétben a magyarországi gazda akkor szedi le a pálinkának való gyümölcsöt – kézzel –, amikor a főző kéri, hogy az íze, az érettsége olyan legyen, amilyet ő szeretne. Nemrég sütőtökből készített pálinkát, a következő terv a sárgadinnyepálinka, de a határ a csillagos ég.

korábban írtuk

A legjobb szatmári pálinkákat is bekényszerítik a szürkegazdaság árnyékába, literenként húsz lej adót követel az állam
A legjobb szatmári pálinkákat is bekényszerítik a szürkegazdaság árnyékába, literenként húsz lej adót követel az állam

A Szatmár megyei Év pálinkatermelője díjat tavaly decemberben Hornyák Tibor sárközújlaki pálinkafőzőnek ítélték oda. A szakmai elismerések ellenére az erdélyi gyümölcspárlatokat a magas adóterhek miatt a feketegazdaság árnyékába száműzi a kormány.

korábban írtuk

Látványosan nőtt az Ákovita versenyre benevezett és díjazott jó minőségű pálinkák száma
Látványosan nőtt az Ákovita versenyre benevezett és díjazott jó minőségű pálinkák száma

Rekordszámú, mintegy ezer párlat- és pálinkaminta érkezett be az idei Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyre Csíkszeredába, a szakmai zsűri összesen 629 minősítést osztott ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra

Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra
2025. május 17., szombat

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek

A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek
2025. május 17., szombat

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat

Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat
2025. május 17., szombat

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében

A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében
2025. május 17., szombat

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt

Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt
2025. május 17., szombat

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának

Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának
2025. május 16., péntek

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)

Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)
2025. május 16., péntek

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin

Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin
2025. május 16., péntek

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket

Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket
2025. május 16., péntek

„Ne csak a gitár szólaljon meg, hanem a szavazók akarata is” – Nicuşor Dan megválasztására buzdítanak a rockerek

Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.

„Ne csak a gitár szólaljon meg, hanem a szavazók akarata is” – Nicuşor Dan megválasztására buzdítanak a rockerek