A jó pálinka nem romlik meg: az erdélyi gyümölcspárlatok forgalmazási gondjairól meséltek érintettek a Krónikának

Az erdélyi pálinka a legjobbak közé tartozik a Kárpát-medencében •  Fotó: Kocsis-Boldizsár János

Az erdélyi pálinka a legjobbak közé tartozik a Kárpát-medencében

Fotó: Kocsis-Boldizsár János

Egyre nagyobb az erdélyi gyümölcspárlatok népszerűsége. A Csíkszeredában immár harmadik alkalommal megrendezésre kerülő ÁKOVITA Kárpát-medencei pálinkaverseny megmutatta, hogy az erdélyi gyümölcspárlatok a legjobbak közé tartoznak Kelet-Európában. Ám a sikerek ellenére a romániai pálinkaforgalmazás jelentős része a feketegazdaságot erősíti. A román államnak nem sikerült megnyugtató módon rendezni a jó minőségű kistermelői gyümölcspárlatok helyét és szerepét a mezőgazdasági termékek között. Szakemberekkel jártuk körül a témát.

Makkay József

2023. május 31., 09:382023. május 31., 09:38

A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete a magyarországi Pálinka Nemzeti Tanáccsal közösen immár harmadik éve szervezi meg június 16–18. között Csíkszeredában az ÁKOVITA Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyt, amelyre szerte a Kárpát-medencéből lehet nevezni május 2. és június 9. között. Az egyéni és vállalkozói kategóriában meghirdetett pálinkaverseny indulása óta fontos szakmai húzóerőt jelentett az erdélyi pálinkapiac fejlődésében. A magyarországi versenyekről érmet hozó erdélyi pálinkák eddig is bizonyították minőségüket, egy Kárpát-medencei megmérettetésben azonban nagyobb lehetőség van arra, hogy az itt készült párlat felkerüljön a csúcsminőségű gyümölcspárlatok nemzetközi listájára.

Az ÁKOVITA versenyek minősítője – a korábbi két megmérettetés bírálóbiztosságának a tagja – Antalfi Zoltán, az Erdélyi Pálinka Lovagrend elnöke a Krónikának elmondta, hogy

a népes részvétellel megrendezésre kerülő pálinkaverseny kiváló tapasztalatcsere a résztvevők számára.

,,Mindenki tanul valami újat. Meghallja, hogy a másik termelő milyen gyümölcsélesztővel boldogul, hogyan oldja meg a cefreelőállítást és a lepárlást. Melyek a leghatékonyabb módszerek ahhoz, hogy jó minőségű pálinkát tudjunk előállítani?” – fogalmazott portálunknak a székelyföldi szakember. A Marosvásárhelytől 18 kilométerre fekvő Marossárpatakon dolgozó vállalkozó pálinkafőző műhelye az egyik leghíresebb Maros megyében, amely bérmunkában főzi ki minden évben a környék gazdáinak gyümölcscefréjét. Számos gyümölcsből nagy mennyiségű pálinkát állít elő saját forgalmazásra is, amihez a cég palackozási engedéllyel rendelkezik. A zárjegyes palackokban forgalmazott marossárpataki pálinka ma már országszerte megvásárolható a kereskedelemben.

Antalfi Zoltán, az Erdélyi Pálinka Lovagrend elnöke •  Fotó: Erdélyi Pálinka Lovagrend Galéria

Antalfi Zoltán, az Erdélyi Pálinka Lovagrend elnöke

Fotó: Erdélyi Pálinka Lovagrend

Sok akadályba ütközik a hivatalos pálinkaforgalmazás

A romániai pálinkapiac a rendszerváltás óta a feketegazdaság árnyékában keresi boldogulási lehetőségét. A pálinkafőzést szabályozó törvény előírja, hogy családi felhasználásra egy termelő maximum évi 50 liter gyümölcspárlatot készíthet adómentesen. Ezen mennyiség fölött jövedéki adót kell fizetni. A törvény azt is rögzíti, hogy

magánszemélyek által főzött pálinkát nem szabad forgalmazni, kizárólag saját fogyasztásra használható.

Antalfi Zoltán szerint a törvény előírásait senki nem ellenőrzi Romániában. Ezzel szemben azok a vállalkozók, akik a törvény szigorú előírásai szerint pálinkafőző üstöket üzemelnek, és engedélyt kapnak a párlatok nagy- és kiskereskedelmi forgalmazására, állandó ellenőrzés alatt állnak. A zárjegyes palackokban forgalmazott félliteres pálinkának 11 lej a jövedéki adója. A marossárpataki vállalkozó szerint ez azt jelenti, hogy az üzletekben megvásárolható szeszesital árának feléért lehet magánemberektől venni gyümölcspálinkát.

,,Az erdélyi utak mentén magánemberek tucatnyi helyen árulják a pálinkát, miközben

Idézet
az adózó vállalkozó állandó pénzügyi, illetve élelmiszerbiztonsági ellenőrzéseknek és nagy büntetéseknek van kitéve,

ha a vámhivatal szakemberei valamilyen hibát fedeznek fel a nyilvántartásokban. Számomra ez a kettős mérce nagyon bosszantó” – panaszolta kérdésünkre Antalfi Zoltán.

korábban írtuk

„A pálinka fontos része az életnek” – Érmihályfalvi párlat nyerte az erdélyi pálinkaversenyt
„A pálinka fontos része az életnek” – Érmihályfalvi párlat nyerte az erdélyi pálinkaversenyt

Jó pálinka csakis jó gyümölcsből, szakértelemmel készülhet, Erdélyben pedig mindkettőből bőven akad – vonták le a következtetést az I. Transylvanian Spirit Erdélyi pálinka- és párlatverseny szervezői. A megmérettetésre 868 mintét küldtek Erd

Az üzletláncokban a legtöbb gyümölcsből főzött párlatokat forgalmazó Maros megyei üzletember szerint a pálinkafőző cégeknek mindössze pár százaléka rendelkezik zárjegyes ital forgalmazására kiállított pénzügyminisztériumi engedéllyel. Ennek az az oka, hogy a tömény szeszesitalok forgalmazására kiváltható engedélyt rendszerint tőkeerős cégek igényelhetik, mert garancialapként jelentős összeget kell letétbe helyezni az államkincstárban. Ugyanakkor a adóhivatalok nagyon szigorúan veszik a havonta befizetésre kerülő jövedéki adó nyomon követését. A vállalkozó szerint ha ehhez hozzászámítja az állandó helyszíni ellenőrzéseket, akkor jobban megéri annak, aki feketén dolgozik, és nem számol el senkinek.

Palackozott  pálinkák. A piaci felhozatal minden igényt kielégít •  Fotó: Makkay József Galéria

Palackozott pálinkák. A piaci felhozatal minden igényt kielégít

Fotó: Makkay József

Nem tesznek különbséget kis- és nagytermelő között

Még a kommunista időkbeli termelőszövetkezet idején is pálinkafőzéssel foglalkozó szilágysági Păcurar Ioan a tövisháti magyar falvak közé ékelődött, többségében román településen, Nagymonújfaluban a rendszerváltás után bejegyeztette saját pálinkafőző cégét. A Zilahtól 25 kilométerre fekvő Nagymonújfaluban – vagy, ahogyan a helyiek nevezik településüket, Csórában –, a kisvállalkozó mintegy három évtizeden át bérfőzésben szolgálta ki a környező gazdáit. Erdélyi és országos pálinkaversenyeken is több alkalommal aranyérmes párlatokat felvonultató

Păcurar Ioan szerint több megye pálinkafőzőit tömörítő egyesületben próbáltak megoldást találni a kistermelők párlatainak hivatalos forgalmazására.

Azt szerették volna elérni, hogy néhány más élelmiszerhez hasonlóan, a jó minőségű szilágysági pálinkát helyi termékként lehessen értékesíteni éttermeknek és üzleteknek.

,,Sokat kilincseltünk ebben az ügyben. Egy küldöttség a pénzügyminisztérium illetékeseivel is tárgyalt a kétezres években, de mindhiába. A pénzügy nem volt hajlandó kivételt tenni a nagy pálinkafőző üzemek és a kis műhelyek között, holott egyértelmű, hogy egy kistermelő nem tud versenyre kelni egy nagyüzemmel” – nyomatékosította a Krónikának a szilágysági pálinkafőző, aki mára felszámolta a családi kisipart, mert beleunt a szélmalomharcba.

A korábbi években az RMDSZ szilágysági politikusai is fel akarták karolni a pálinkafőző műhelyek ügyét, de

a pénzügyminisztériumtól érkező elutasítás szerint az adóügyi törvény módosítása uniós normákba ütközik.

Szakemberek szerint az igazi gond az, hogy az európai uniós csatlakozást megelőző tárgyalásokon a román delegáció nem vetette fel a kisgazdaságokban népszerű gyümölcspárlatok ügyét, hogy más helyi termékekhez hasonlóan külön megítélés alá essen. Az anakronisztikus helyzeten ma úgy próbál ,,segíteni” a román állam, hogy nem vesz tudomást a feketepiaci pálinkaforgalmazásról.

Szilágysági pálinkafőző műhely. Nem válhatott helyi termékké a gyümölcspárlat •  Fotó: Makkay József Galéria

Szilágysági pálinkafőző műhely. Nem válhatott helyi termékké a gyümölcspárlat

Fotó: Makkay József

Van vevő a kisgazdák kínálatára is

A gazdák által főzött pálinka azonban Erdély-szerte mindig vevőre talál. Ami érthető, hiszen ha az üzleti kiskereskedelmi ár feléért meg lehet vásárolni, a legtöbb ember ezt választja. Fodor István szatmárnémeti falugazdász – aki a megyéből mintegy 20–25 gazda jó minőségű gyümölcspárlatával nevez be az ÁKOVITA versenyre –, a Krónikának elmondta: a jó minőségű és tiszta gyümölcspálinkát gond nélkül lehet értékesítheti. ,,Arról még nem hallottam, hogy valakinek megromlott volna a pálinkája, mert nem tudta eladni.

Idézet
Inkább az a jellemző, hogy a jó ízvilágú, 45–47 fokos erősségű gyümölcspárlatok mindig vevőre találnak.

Sok gazdának keresetkiegészítő foglalkozás ez” – magyarázta portálunknak a szatmári mezőgazdasági szakember.

Fodor István szerint a bihari, szatmári és szilágysági pálinkák egyre hangsúlyosabban jelennek meg az erdélyi ,,pálinkatérképen”: évi rendszerességgel egyre több díjjal térnek haza az erdélyi és a magyarországi pálinkaversenyekről.

korábban írtuk

Prémium minőségű pálinkák: a gyors felzárkóztatásban hisznek Erdélyben
Prémium minőségű pálinkák: a gyors felzárkóztatásban hisznek Erdélyben

Több erdélyi pálinkafőző műhely felzárkózott már a világszínvonalú magyar gyümölcspárlatok minőségi szintjére. A székelyhídi Nagy Botond vállalkozó az igazi pálinka készítésének műhelytitkaiba avatott be.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 12., hétfő

Időseknek, betegeknek segítenek ügyintézéssel, lelki támogatással a Máltai Szeretetszolgálat szatmári önkéntesei

Idős embereknek segítenek ügyintézéssel, lelki támogatással a Máltai Szeretetszolgálat szatmári önkéntesei, akiknek munkáját a fogyatékkal élők és a betegek is igénybe vehetik.

Időseknek, betegeknek segítenek ügyintézéssel, lelki támogatással a Máltai Szeretetszolgálat szatmári önkéntesei
2024. augusztus 12., hétfő

Kánikula és trópusi éjszakák: Erdély, a Partium és a Bánság is érintett

Az ország területének felére szerdáig érvényes sárga és narancssárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikula és trópusi éjszakák: Erdély, a Partium és a Bánság is érintett
2024. augusztus 12., hétfő

„Spirituális útkeresés” is a csíksomlyói ferencesek által szervezett motoros zarándoklat

„Újuljatok meg!” mottóval motoros zarándoklatot szerveztek a csíksomlyói ferences szerzetesek.

„Spirituális útkeresés” is a csíksomlyói ferencesek által szervezett motoros zarándoklat
2024. augusztus 12., hétfő

Öt személy vesztette életét egy közlekedési balesetben Hunyad megyében

Öten meghaltak, egy személy pedig súlyosan megsérült egy közlekedési balesetben vasárnap este Hunyad megyében.

Öt személy vesztette életét egy közlekedési balesetben Hunyad megyében
2024. augusztus 11., vasárnap

Leégett a csángóföldi Trunk település magyar háza, veszélyben a magyar oktatás

Leégett a csángóföldi Trunk település magyar háza vasárnap délután – közölte az épület tulajdonosaként a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) a Facebook-oldalán este.

Leégett a csángóföldi Trunk település magyar háza, veszélyben a magyar oktatás
2024. augusztus 11., vasárnap

Közzétették a 2025-ös próbavizsgák javasolt időpontját és menetrendjét

Ligia Deca oktatási miniszter vasárnap közzétette a 2025-ös próbaérettségi és próba-képességvizsga javasolt menetrendjét.

Közzétették a 2025-ös próbavizsgák javasolt időpontját és menetrendjét
2024. augusztus 11., vasárnap

Elég erős földrengés rázta meg a Bánságot szombat éjjel, Kolozsváron is érezték

A Richter-skála szerint 4,7-es erősségű földrengés rázta meg a Bánságot szombaton éjjel – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Elég erős földrengés rázta meg a Bánságot szombat éjjel, Kolozsváron is érezték
2024. augusztus 10., szombat

Ételmérgezést kaphatott 15 táborozó gyerek egy szebenjuharosi szállodában – FRISSÍTVE

Bélgyulladás tüneteivel szállítottak kórházba péntek este egy szebenjuharosi szállodából 15 gyermeket – tájékoztatott a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Ételmérgezést kaphatott 15 táborozó gyerek egy szebenjuharosi szállodában – FRISSÍTVE
2024. augusztus 10., szombat

Kánikula várható vasárnap és hétfőn Románia déli és délnyugati részén

Elsőfokú (sárga) hőségriasztást rendelt el az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapra és hétfőre Bukarestre és a ország déli és délnyugati részének 15 megyéjére.

Kánikula várható vasárnap és hétfőn Románia déli és délnyugati részén
2024. augusztus 09., péntek

Elődeik néptáncainak és -dalainak elsajátításával élővé teszik szórványközösségüket a bethlenszentmiklósi fiatalok

A néptánc, a népművészet összehozza a fiatalokat, és olyan közösséget kovácsol, amely egyre hangsúlyosabban éli meg identitását – ezt bizonyítja ismét az idén második alkalommal megszervezett Bethlenszentmiklósi Néptánctábor.

Elődeik néptáncainak és -dalainak elsajátításával élővé teszik szórványközösségüket a bethlenszentmiklósi fiatalok