Háromszorosára nőtt az elmúlt időszakban a kérésre elvégzett tesztek száma
Fotó: FCSB/Facebook
„Ha nem lennének fertőzöttek, bármennyi tesztet végeznénk, nem lenne pozitív eredmény” – szögezte le lapunknak Sántha Ferenc epidemiológus. A szakemberek szerint Romániában megháromszorozódott a kérésre elvégzett tesztek száma, és egyre több a pozitív eredmény.
Nem az elvégzett tesztek egyre nagyobb száma miatt növekszik az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma – állítják egybehangzóan a Krónika által megszólaltatott szakértők. „Ha nem lennének fertőzöttek, bármennyi tesztet végeznénk, nem lenne pozitív eredmény” – szögezte le lapunknak Sántha Ferenc epidemiológus, amikor arról kérdeztük, milyen mértékben függ össze az egyre nagyobb esetszám azzal, hogy az utóbbi időben jelentősen megnőtt a tesztelési kapacitás. Nemcsak az esetek számát kell figyelembe venni,
tehát még mindig magas a fertőzésarány.
A járványtani szakember hangsúlyozta: a tesztek egy része célzott mintavétel, amikor a fertőzöttekkel kapcsolatba kerülő személyeket a járványtani szűrés miatt tesztelik, ugyanakkor megelőzés céljából is végeznek koronavírus-teszteket. A veszélyeztetett közösségeket – idősotthonokat, a gyerekvédelmi rendszerbe tartozó intézményeket – fokozottan figyelik, hogy ne kerüljön be a fertőzés, az itt élőket rendszeresen tesztelik, ezek is növelik a negatív eredmények számát. Sántha Ferenc ugyanakkor rámutatott,
Esetükben viszont az a gond, hogy kíváncsian várják az eredményt, majd amikor kiderül, hogy fertőzöttek, az alkotmánybíróság döntésére hivatkozva visszautasítják a kórházi beutalást, elkülönítést. „Azt mondják, hogy bevették a Paracetamolt, és már sokkal jobban vannak” – példálózott a szakember. Hangsúlyozta, az alkotmánybíróság döntése, miszerint nem törvényes kormányhatározat alapján kórházi bennfekvésre, elkülönülésre kötelezni a fertőzötteket, a lehető legrosszabbkor érkezett, mert a lazítások következményeként már előtte növekedőben volt az esetszám.
Egyre keresettebb. A külföldi utazások miatt egyre több román állampolgár veti alá magát koronavírustesztnek
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Az epidemiológus arra is felhívta a figyelmet, hogy a tünetekkel rendelkezők jobban fertőznek, mint a tünetmentesek, így esetükben fontos lenne, hogy kórházba, karanténba kerüljenek.
– részletezte a folyamatot az orvos. Sántha Ferenc mindenkit arra kér, vegye komolyan a járványt, saját felelősségére védje saját magát, családját és környezetét a fertőzéstől. „Nem kell elvetni a sulykot, de felesleges kockázatot ne vállaljunk” – fogalmazott az epidemiológus.
Hangsúlyozta: attól, hogy nem mutatják már a hírtelevíziók a hordágyon fekvő, lélegeztetőgépen lévő betegeket, a vírus létezik. Ez egy különleges járvány, a korlátozások idején „elbújtunk” a vírus elől, míg most, a lazítások után egyre többen betegszenek majd meg, hiszen nincs immunitásuk – mondta a szakember –, aki szerint az új típusú koronavírus ellen csupán a védőoltás lehet a megnyugtató megoldás.
Amióta különböző országok a negatív eredmény felmutatásához kötik a beutazást, vagy ezzel lehet kiváltani a 14 napos karanténkötelezettséget,
– mondta el lapunknak Fejér Szilárd vegyészkutató, a Kovászna megyében elsőként koronavírustesztre akkreditált Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője. Hangsúlyozta, hogy a tesztek számát nem mesterségesen növelik, minden laboratóriumnak van egy kapacitása, de a legnagyobb arányban még mindig a közegészségügyi hatóságok megrendeléseit teljesítik: a potenciális fertőzötteket, a veszélyeztetett közösségek tagjait tesztelik.
Ha az elvégzett tesztekből 3–6 százalék közötti a pozitív eredmények aránya, azt jelzi, hogy magas a fertőzésarány, támasztotta alá a korábban mondottakat a kutató. Aki szerint a fertőzöttek aránya az önként tesztelésre jelentkezők között magas, tehát
A vegyészkutató szerint, ha egyre többen kérnek tesztet külföldre utazás miatt, félő, hogy telítődik a laboratóriumok kapacitása, és nem tudják majd időben kiközölni az eredményt, így halasztani kell az utazásokat.
A sepsiszentgyörgyi laboratóriumot már most megkeresték nagyszebeni utazási irodák, miután a helyi laborok nem vállalták időre a mintavételt. A Pro Vitam diagnosztikai központ jelenleg Kolozsváron vesz mintát koronavírustesztre, az eredményt 48 óra alatt közlik ki 280 lej ellenében, Sepsiszentgyörgyön 24 óra alatt készül el a teszt kiértékelése, a rövidebb várakozási idő miatt ez 350 lejbe kerül.
Fotó: Facebook/Ilie Bolojan
Az egészségügyi minisztérium a napokban közölte azon egészségügyi intézmények, laboratóriumok listáját, ahol elvégzik a koronavírus kimutatására alkalmas tesztet. A szaktárca honlapján (www.ms.ro) a Centre de testare (Tesztközpontok) menüpont alatt található listán
Bár a minisztérium honlapján közzétett listán Bihar megyéből három egészségügyi intézmény – a megyei kórház, illetve a nagyváradi és margittai városi kórház – is szerepel, a teszt iránt érdeklődőket hétfőn reggel arról tájékoztatták, hogy Váradon csak a megyei kórházban végeznek turistáknak tesztet, a városi kórházban nem. Az egészségügyi intézményeknél amúgy égtek a vonalak, sokan panaszkodtak, hogy folyamatosan foglalt volt, nem is tudtak időpontot egyeztetni. A korábban bejelentettek értelmében a megyei kórházban 200 lejt kérnek a tesztelésért.
Kolozsváron is számos kórházban végeznek teszteket az új típusú koronavírus kimutatására, nagy a tapasztalat e téren, hiszen a kincses városban dolgozták fel hónapokig a más erdélyi megyékből, városokból érkező mintákat is. Most, hogy ezt már sokan helyben megoldották, egyes egészségügyi intézmények pénzért is elvégzik a tesztet, ha valakinek szüksége lenne a negatív eredmény felmutatására utazáskor vagy a munkahelyén.
A területen nagy szaktekintélynek számító kolozsvári járványkórházban az elsők között álltak rá a fizetség ellenében történő szűrésre, itt az antitesteket kimutató gyorstesztet, illetve a koronavírus jelenlétét tükröző PCR-tesztet egyaránt végeznek. Előbbihez vérvétel szükséges, és 100 lejbe kerül, utóbbihoz orr- és torokváladékból vesznek mintát, és 290 lejt kell fizetni érte. A folyamat gyors és hatékony, tapasztalta meg a Krónika munkatársa is, a jelentkezés online történik a kórház honlapján, ahol eleve a neki megfelelő időpontot jelöli meg az érdeklődő.
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Az egészségügyi intézmény Iuliu Moldovan utcai székhelyén a kapus igazít útba, a koronavírus jelenlétét kimutató, biológiai mintavételt feltételező PCR-teszteket ugyanis külön épületrészben végzik, amit a kórház részleges megkerülésével lehet megközelíteni. A bejáratnál felirat figyelmeztet a veszélyre, a tesztelésre érkezőknek az ajtó előtt kell várniuk, míg valaki hívja őket. Nem kell sokat várakozni, meg is jelenik az ajtóban egy talpig védőfelszerelésbe öltözött női alak – a nemére csak a hangjából lehet következtetni –, és beinvitál. Mondani sem kell, a védőmaszk itt kötelező, és rögtön belépéskor a cipővédőt is fel kell húzni, fertőtleníteni a kezeket.
Személyes adatok, telefonszám, e-mailcím közlése kötelező, ahogy azt is be kell jelölni, ha a koronavírus-fertőzésre jellemző számos tünet közül tapasztalta-e valamelyiket, illetve érintkezett-e bizonyítottan fertőzött személlyel.
A papírmunka és gyors kártyás fizetés után máris átkísérnek a másik terembe, beültetnek egy székbe, és kezdődik a mintavétel.
Szerencsére nem tart sokáig a valóban kellemetlen művelet, és máris lehet kezet mosni, törölni, fertőtleníteni, miközben az asszisztens a széket fújja le utánunk valami fertőtlenítőszerrel. Az eredményt legtöbb 24 órán belül, e-mailen közlik, mondja. „És mi az eljárás, ha pozitív?” – kérdezünk vissza. Akkor telefonon hívnak, hogy be kell menni a kórházba, teszi hozzá kissé nevetve ijedségünkön. A folyosón, búcsúzás előtt még javasolnak egy utolsó fertőtlenítést, a cipővédőt el kell dobni a szemetesbe, és jó egészséget kívánva kiengednek. Sokat dolgozhatnak, az eredmény még aznap, de jóval a munkaprogram után, 22.30 órakor érkezik. Szerencsére negatív.
Rendőrök és polgármester fertőződött meg
Koronavírusos a Kolozs megyei rendőrség 14 alkalmazottja – közölte az intézmény, hozzátéve, hogy az eddiginél is szigorúbb egészségügyi óvintézkedéseket vezetnek be, fertőtlenítik az irodákat, és járványügyi ankétot tartanak. A megbetegedések nem befolyásolják a rendőrségnek a közösség szolgálatában kifejtett munkáját, közölték, és az intézmény vezetőségének tagjai közül senki nem fertőződött meg. Pozitív lett ellenben Hátszeg polgármestere, Marcel Goia ezt a Facebook közösségi portálon jelentette be. A Hunyad megyei kisváros elöljárója jó egészséget kívánt követőinek, és azon reményének is hangot adott, hogy nem adta tovább senkinek a kórt. „Remélem, hogy akik kapcsolatba kerültek velem az elmúlt héten, nem kapták el a vírust. Mindenkinek azt ajánlom, hogy tartsa be az óvintézkedéseket, a veszély még nem múlt el” – írta a hátszegi polgármester.
Egy hat méter mély kútba zuhant és életét vesztette egy férfi a Hargita megyei Kissolymoson.
Hét házkutatást tartanak a gépkocsijába rejtett robbanószerkezettel három évvel ezelőtt megölt Ioan Crișan aradi üzletember elleni merénylet ügyében – jelentette be szerdán reggel a rendőrség.
Két balesetet és további közúti káoszt okozott egy 19 éves svájci fiatalember Erdélyben: ellopott és jogosítvány nélkül, pszichoaktív szerek hatása alatt vezetett egy autót Szeben megyében.
Egy jelenleg a Kongói Demokratikus Köztársaságban zsoldosként tevékenykedő, korábban a francia idegenlégióban is megfordult jelölt is elindul a parlamenti választáson Szeben megyében.
Több mint 90 százalékban elkészült az első kolozsvári úgynevezett P+R parkoló, mely naponta 800 gépkocsit vonhat ki a belvárosi forgalomból.
Hétvégén kezdődik az őszi szünidő, minden diák és óvodás vakációzik egy bő hétig.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Elfogadta a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát keddi ülésén a kolozsvári képviselő-testület. A városi tanácsosok hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról is döntöttek.
Bár a parkolóhelyek száma tekintetében Kolozsvár nincs az éllovasok között, bevétel szempontjából „dobogós” a kincses város Romániában. A tavalyi adatokat országos szinten összesítő elemzés parkolóhelyes toplistáiban számos erdélyi város helyet kap.
Nem kezdhették meg az Európa legnagyobb napelemparkjaként beharangozott fotovoltaikus park építését az Arad megyei Ottlaka és Nagypél területén, mert a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) a bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt.
2 hozzászólás