Felmérték a parkolóhelyeket és a vonatkozó bevételeket
Fotó: Borbély Fanni
Bár a parkolóhelyek száma tekintetében Kolozsvár nincs az éllovasok között, bevétel szempontjából „dobogós” a kincses város Romániában. A tavalyi adatokat országos szinten összesítő elemzés parkolóhelyes toplistáiban számos erdélyi város helyet kap.
2024. október 22., 16:502024. október 22., 16:50
Csaknem félmilliárd lej folyt be tavaly a városi önkormányzatok kasszájába parkolódíjakból, illetve a parkolóhelyek jogtalan használata miatt kirótt bírságokból. A vonatkozó információkat összegyűjtő, Parking Data nevű adatbróker az ország 325 városa (ebből hét Bukarest főpolgármesteri hivatala és külön a hat bukaresti kerület) vezetőségéhez fordult adatigényléssel, közülük 310 válaszolt.
Az elemzés szerint 2023-ban összesen 452 362 330 lejjel gazdagították az önkormányzatokat a parkolási díjakból, illetve bírságokból befolyó összegek (a főváros ennek mintegy 40 százalékát „kanyarítja le” magának).
Tavaly 1 353 726 nyilvános parkolóhely állt a sofőrök rendelkezésére, ez egy év alatt csaknem 50 ezres bővülést jelent. Szinte ötezer hellyel 33 729-re nőtt a fogyatékoskártyát birtoklóknak fenntartott helyek száma.
Nagy a harc a lakóhelyi parkolóhelyekért is
Fotó: Tuchiluș Alex
A fizetős parkolók óradíja tekintetében az ár 1 és 5 lej között mozog, kivéve Kolozsvárt és Nagyváradot, ahol bizonyos helyeken a 10 lejt is elérheti a díjszabás. A lakóhely mellett biztosított parkolóhelyekért havonta 15 és 1000 lej közötti bért fizetnek a sofőrök Romániában.
A nyilvános parkolóhelyek száma tekintetében természetesen Bukarest toronymagasan vezet (300 359), ám ha kerületekre bontjuk a fővárost, egy bánsági és egy belső-erdélyi megyeszékhely is ott található a „dobogón”:
Bevételek tekintetében viszont a kincses város felülteljesít, hiszen a 37 856 829 lejnél csak Bukarest főpolgármesteri hivatala (58 241 576 lej), illetve 4. kerülete (37 916 203) gyűjtött be többet. Ugyanakkor ha a befolyt összeget elosztjuk a parkolóhelyek számával, a 888,74 lejes átlagbevételt produkáló Kolozsvárt Nagyvárad is megelőzi, ahol egy helyért átlagosan 968,84 lejt zsebel be az önkormányzat. Ennél csak a bukaresti főpolgármesteri hivatal „keres” jobban (1286,25 lej).
Egyre több a fizetős parkolóhely
Fotó: Tuchiluș Alex
Kolozsvár az elektromos autók számára fenntartott, töltőállomással rendelkező parkolóhelyek tekintetében is az éllovasok között található, mégpedig második, ám a 65 hely így is kevésnek hangzik, akárcsak az országos szinten összesen jegyzett 618 hely (a listavezető Iași városa 160-nal).
A Cenk alatti város a fogyatékkal élők számára fenntartott helyek tekintetében harmadik (1816) fővárosi területek mögött, illetve itt található a legtöbb lakossági parkolóhely is az erdélyi városok közül: a 44 400 beálló országos szinten az 5. helyre elég. Brassó a fizetős parkolóhelyek (21 041) „különversenyében” harmadik Temesvár (22 580) és a fővárosi hivatal (45 280) mögött.
A díjmentes parkolást biztosító városok között messze a Bega-parti megyeszékhely a „király” 60 920 szabad hellyel, Temesvárt Craiova (37 367) és Nagyszeben (25 264) követi.
A súlyos parkolási gondokkal küszködő Kolozsvár ide nem fért be, viszont valamelyest biztató, hogy a kincses város országos szinten éllovas az épülőfélben lévő parkolóhelyeket tekintve (3464). Érdekesség, hogy e téren a második helyen egy bánsági kisváros, a Temes megyei Zsombolya szerepel (1500).
A kutatásban a parkolási pénzbüntetéseket, az előírásoknak megfelelő parkolás ellenőrzését is górcső alá vették. Az országos szinten több mint 23 millió lejes bírságösszegből 7,2 millió lej Bukarestben „született”, a fővárost Nagyvárad (2 979 670), Kolozsvár (2 357 760), Temesvár (2 274 165) és Arad (1 354 497) követi a 2023-ra vonatkozó, a Parking Data által sorozatban ötödik évben közölt elemzés szerint.
Jövő hétfőn lép életbe az új parkolási rend, és azzal együtt az új díjszabás Aradon. A legfontosabb változás, hogy ebből a szempontból az eddigi háromról négy övezetre osztották a várost, és bevezették a rövid idejű parkolást.
Lassan egy éve vezették be a fizetős parkolást Csíkszeredában, a városlakók azonban hiányolják az egész napos jegyet a központi, nullás zónában. A Csíki Trans Kft. álláspontja ezzel kapcsolatban nem változott.
Egyelőre csak pénzbírságot rónak ki azokra a gépkocsivezetőkre, akik a járdán, zöldövezetekben, tiltott helyen állnak meg, parkolnak Marosvásárhelyen.
Mintegy százezer szavazattal többre számít a most vasárnapi államfőválasztáson Kelemen Hunor az öt évvel ezelőtti 357 ezer vokshoz képest.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!