Fotó: Kristó Róbert
Az adóból írhatnák le az alkalmazottaik bölcsődével vagy óvodával járó költségeit vagy annak egy részét a vállalkozások, az RMDSZ által benyújtott törvénytervezet értelmében – derül ki a szövetség tegnapi közleményéből.
2018. november 20., 19:412018. november 20., 19:41
Az erdélyi vállalkozói szférával folytatott egyeztetéseket követően kidolgozott jogszabályjavaslat ugyanis a kisgyerekes szülőknek 1500 lejes adójóváírást tenne lehetővé.
Az RMDSZ közleménye szerint
A tervezetet Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei képviselője és Novák Csaba Zoltán Maros megyei szenátor dolgozta ki.
Szabó Ödön, az RMDSZ oktatásügyekért felelős szakpolitikusa elmondta, a cégek alkalmazottaik bölcsődei és óvodai oktatásban résztvevő gyermekei után 1500 lej értékig adójukból fedezhetik a korai oktatás költségeit. „A rendelkezésnek több szempontból is pozitív hozadéka van, nemcsak az államnak, de a gazdasági szereplőknek és nem utolsósorban a szülőknek kedvez. Serkenti az anyák munkahelyükre történő visszatérését hiszen, amennyiben egy szülő hamarabb tér vissza a gyermeknevelési szabadságról, akkor a bölcsődei költséget egészében fedezi az a cég, ahol dolgozik, ugyanakkor a teljes fizetést és nem annak 85 százalékát kapja meg, ráadásul még a havi 650 lejes állami támogatás is jár” – részletezte Szabó.
Hozzátette:
„A gazdasági szereplők pedig az összeget adójukból fedezik és hamarabb visszakapják munkatársukat, így mindenki nyer a kezdeményezésen” – vallja a képviselő, aki szerint ezekből az összegekből, ahol erre igény van, akár saját bölcsődéket is létrehozhatnak a nagyobb vállalatok.
A tervezet második módosításáról a szakpolitikus elmondta, mostanáig csak a középiskolákban volt szabályozva a duális oktatási adóalap-csökkentés lehetősége, azonban – emelte ki – fontos ezt a felsőoktatási tanintézményeknek is elérhetővé tenni: „A tervezetünk lehetővé tenné, hogy azok a felsőoktatási intézmények, amelyek a duális képzés mellett döntenek az adóalapjukból leírhatják az ezzel járó költségeket. Eddig csak a középiskolákban volt ez lehetséges.”
A tervezet hamarosan bekerül a parlamenti szakbizottságokba. A témában a szenátus az első megkeresett ház, a végső döntést a képviselőház hozza meg.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!