A több mint 400 katonát mozgósító hadgyakorlat a nagysinki kiképzőközpontban zajlik (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Ministerul Afacerilor Interne, Romania
Megkezdődött a Brassó megyei Nagysinken a NATO eddigi legkomplexebb, számítógépes szimulációk által kísért hadgyakorlata Romániában, melyen 17 szövetséges ország több mint 400 katonája vesz részt.
2023. október 10., 13:352023. október 10., 13:35
A Steadfast Jupiter 2023 (STJU23) elnevezésű akciósorozat kedden kezdődött a Getica nevű erdélyi kiképzőközpontban. Különlegessége, hogy számítógépes szimulációk segítségét is felhasználják a hadgyakorlatok során (Computer-Assisted/Command Post Exercise – CAX/CPX). A román védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a NATO délkeleti multinacionális hadtestének parancsnoksága (HQ MNC-SE) által irányított gyakorlatozás célja, hogy egy komplex, valamennyi műveleti területet érintő forgatókönyv szerint teszteljék a parancsnoki és vezérlési képességeket.
A bukaresti szaktárca szerint az STJU23 az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) úgynevezett 360 fokos biztonsági és kollektív védelmi mechanizmusaira összepontosít. Az akció két vezérelve a NATO két fő koncepciója: az elrettentés és a védelem az euroatlanti térségben.
A Nagysinken indított közös kiképzés és hadgyakorlat további célja növelni a kohéziót és az interoperabilitást a részt vevő haderők között. Az esemény ugyanakkor kiváló alkalmat nyújt arra is, hogy teszteljék a parancsnoki, vezérlési és reakciókészséget, illetve a védekezési szerepkört „egy sokszoros fenyegetések jellemezte geopolitikai helyzetben”.
A védelmi minisztérium emlékeztet, hogy a NATO délkeleti multinacionális hadtestének megalapítását Klaus Iohannis államfő szorgalmazta a 2018-as brüsszeli csúcstalálkozón. Az előkészületeket követően ez 2020 júliusában jött létre, eredetileg bukaresti székhellyel, amelyet 2021-ben Nagyszebenbe tettek át.
A mostani hadgyakorlatnak otthont adó nagysinki központot szeptemberben meglátogatta Klaus Iohannis. Az ottani harccsoportról azt mondta az államfő, hogy a Romániában állomásozó szövetséges haderők magját képezi. Iohannis a luxemburgi miniszterelnökkel, Xavier Bettelel együtt látogatta meg a Brassó megyei létesítményt.
A kiképzőközpontban állomásozó katonákhoz intézett beszédében az elnök elmondta, Románia a szövetségesekkel együtt tovább fogja erősíteni a NATO-haderőt Románia területén, különösen a nagysinki harccsoportot. Hozzátette, hogy Románia addig fogja támogatni Ukrajnát, „ameddig szükséges”.
„A román és luxemburgi katonák közös erőfeszítései révén, más szövetségeseinkkel együtt fokozzuk a NATO-nak azt a képességét, hogy reagálni tudjon a mai biztonsági fenyegetésekre. Románia ma a NATO megerősített elrettentési és védelmi pozíciójának fontos központja a keleti szárnyon és a Fekete-tengeren, amely az euroatlanti térség biztonsága szempontjából stratégiai jelentőségű régió” – fogalmazott az Agerpres által idézett beszédében az államfő.
A nagysinki NATO-harccsoport székhelyét 2022 novemberében avatta fel Angel Tîlvăr védelmi miniszter és francia hivatali kollégája, Sébastien Lecornu. Franciaország kezdeményezésére a Brassó megyei harccsoport gerincét a NATO Romániába küldött nagyon magas készenlétű összhaderőnemi műveleti erejéhez (VJTF) tartozó francia zászlóalj képezi, amelyhez rotációs alapon csatlakoznak belgiumi és holland csapatok. A harccsoportot tavaly májusban hozták létre azoknak a többnemzetiségű szövetséges csapatoknak az átminősítésével, amelyeket a Reagáló Erők részeként vezényeltek Romániába.
Jelenleg több mint 5000 külföldi NATO-katona állomásozik Romániában, többségük amerikai, nagy részük a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu-légitámaszponton szolgál.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
szóljon hozzá!