A kolozsvári sürgősségi gyermekkórház feljelentés hiányában nem vizsgálhatja ki az egyik szakorvosa által diszkriminált magyar pácienst ért incidenst – derül ki az intézmény Krónikának adott válaszából. Közben az RMDSZ a diszkriminációellenes tanácsnál tett panaszt az ügyben.
2016. február 19., 15:292016. február 19., 15:29
2016. február 19., 16:222016. február 19., 16:22
Lapunk február 17-én írásban fordult a kincses városi gyermekkórházhoz annak kapcsán, hogy az egészségügyi intézmény egyik szebészorvosa a múlt hétvégén durván megalázott egy olaszteleki kislányt és szüleit, mert a család nem beszél jól románul.
Mint arról beszámoltunk, az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egyletnek (ODFIE) a kincses városban rendezett népdaléneklő-versenyét megnyerő Kovászna megyei Sükei Katika azt követően került a gyermekkórházba, hogy a lábán áthajtott egy busz. Az egészségügyi intézményben ügyeletes Ioan Dobrescu orvos már kezdettől fogva megalázóan viselkedett vele, majd másnap a szüleivel is, ugyanakkor a családnak segíteni akaró unitárius lelkészekkel is gorombán beszélt. Végül egyszerűen elküldte az ellátásra szoruló kislányt a kórházból.
Szerkesztőségünkhöz pénteken eljuttatott válaszában a sürgősségi gyermekkórház vezetősége közölte: az intézménynél senki nem tett panaszt az általunk jelzett incidenssel kapcsolatban. „Amennyiben a törvényes hozzátartozók feljelentést tesznek, a hatályos jogszabályok értelmében az ügyben a kórház etikai bizottsága illetékes eljárni, amely belső kivizsgálást indít, és kikéri az érintett személyek álláspontját\" – szerepel a dr. Cornel Aldea kórházmenedzser és dr. Călin Lazăr orvosigazgató aláírásával ellátott válaszlevélben.
Eközben az RMDSZ az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD) tett panaszt a balesetet szenvedett, majd a gyerekgyógyászaton megalázott olaszteleki lány ügyében. Az Asztalos Csaba vezette testülethez eljuttatott beadványában a szövetség arra hivatkozott, hogy a bajban lévő lány nyelvi jogai súlyosan sérültek. A bizonyítékok ügyében az RMDSZ a kislány családjával is felvette a kapcsolatot, részleteket kérve az ügyről.
„Elképzelhetetlen, hogy valaki nemzeti hovatartozása, nyelvtudása ürügy legyen megalázására, hogy diszkrimináció járjon az orvosi ellátás mellé\" – jelentette ki a témával kapcsolatban Kovács Péter ügyvezető elnök. A szövetség pénteki közleménye által idézett politikus úgy vélekedett, minden egyes ilyen esetben jelezni kell az illetékes hatóságnál a jogsérelmet, hiszen ezekért jogorvoslatot is lehet kérni, nem sérthetik meg ilyen módon naponta a magyarok személyi jogait Romániában. „Az alapvető emberség azt követelte volna meg, hogy az egészségügyi személyzet a páciens gyógyításával foglalkozzon, és ne a nyelvtudását kérje rajta számon, sértegesse különböző ürügyekkel\" – tette hozzá az RMDSZ ügyvezető elnöke.
Kovács Péter szerint a nyelvi jogokat biztosítani kell az egészségügyben, hiszen a betegek épsége, egészsége múlhat azon, hogy el tudják-e mondani panaszaikat az őket értő, nyelvüket beszélő személyzetnek. A politikus közölte: az RMDSZ parlamenti frakciója a hét elején fogadta el idei törvényhozási prioritásait, amelyek között szerepel az is, hogy az egészségügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférést kell biztosítani a magyar embereknek. Ennek érdekében az RMDSZ törvényhozói jogszabály-kezdeményezést nyújtanak be még ebben az ülésszakban.
„Szorgalmazzuk, hogy azokon a településeken, ahol a kisebbségek száma eléri a 20 százalékot, a kórházakban, rendelőkben kötelező jelleggel alkalmazni kelljen az ő nyelvükön beszélő alkalmazottat\" – hangsúlyozta Kovács Péter. Az ügyvezető elnök szerint civilizált országban elképzelhetetlen, hogy valaki betegségében hátrányt szenvedjen amiatt, hogy nem tud az anyanyelvén kommunikálni az orvossal vagy a nővérrel.
Mint ismeretes, az üggyel kapcsolatban civil szervezkedés is folyik a közösségi oldalakon. Az összefogás azzal indult, hogy Fülöp Júlia unitárius lelkész, ODFIE-elnök – aki a hétvégén személyesen kísérte a kórházba a megsérült kislányt – felhívást tett közzé Facebook-oldalán, olyan személyeket keresve, akiknek volt közvetlen, negatív tapasztalata Ioan Dobrescu gyermekorvossal.
Az elmúlt héten 247-en fordultak légúti megbetegedésekkel az Arad Megyei Sürgősségi Kórházhoz, kétharmaduk kiskorú volt. Az orvosok szerint az influenzajárvány miatt gyakoribbak és súlyosabbak a légúti megbetegedések.
Széles körben vitát váltott ki a bukaresti oktatási minisztérium által március 6-áig közvitára bocsájtott új középiskolai kerettanterv.
Úthasználati díjat vezet be a Brassói önkormányzat április 15-től. A 3,5 tonnánál nagyobb autók sofőrjei/üzemeltetői különböző tarifákat kell majd fizessenek a 16 olyan szakasz úthasználatáért, amelyeken jelenleg súlykorlátozás van érvényben.
A rendőrség továbbra is keresi azt a két kamasz lányt, akik a szilágycsehi családi típusú szociális központból megszöktek. A szilágycsehi gyermekvédelem egyik munkatársa a Krónikának elmondta, hogy az utóbbi években több megrögzött távozójuk is volt.
Kitoloncoltak hat vietnámi és egy bangladesi állampolgárt Romániából, emellett öt évre kiutasították őket az Európai Unió. A férfiak munkavállalási vízummal, legálisan érkeztek Romániába, de Nyugat-Európába akartak „dobbantani”, csakhogy elfogták őket.
A mindössze 9 éves kézdivásárhelyi műkorcsolyázó, Nagy-Rozsnyai Lotti Belgrádban is bizonyította tehetségét.
Tizenhárommillió eurós uniós forrásból újították fel a kolozsvári vasutas parkot, az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség ma zárta le a pályázatot.
Szilágycsehben vasárnap eltűnt két kislányt keres a rendőrség, a fiatalok egy szociális intézmény lakói.
Márciusban lesz négy esztendeje, hogy kinevezték Arad megye prefektusává Tóth Csabát. Eddigi tevékenységéről, a közintézményekben általa elképzelt szemléletváltás meghonosításáról és a négy választás által dominált tavalyi évről beszélt a Krónikának.
Árokba borult a lopott kocsival az a szilágysági fiatalember, aki egy zilahi ház udvaráról kötötte el a járművet. A bíróság elrendelte 30 napos előzetes letartóztatását, a lopott kocsi megkerült.
szóljon hozzá!