Fotó: Facebook/Várkert Fesztivál
Húszmillió lejes uniós támogatást nyert a gyalui várkastély restaurálására a Traditio Transylvanica Alapítvány. A pályázat értelmében négy év alatt újítanák fel Erdély egyik legnagyobb várkastélyát, amely ilymódon bekerülne a turisztikai körforgásba.
2017. november 28., 10:382017. november 28., 10:38
2017. november 28., 10:542017. november 28., 10:54
Közel 22 millió lejes beruházás keretében újulhat meg a Kolozsvártól 17 kilométerre található Gyalu várkastélya. Az Erdély egyik legnagyobb várkastélyának számító Vass–Bánffy-kastély felújítására vonatkozó pályázatot finanszírozásra érdemesnek találta az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség, az ingatlan a regionális operatív program (POR) keretében részesül európai uniós támogatásban.
Húszmillió lejből újítják fel a válaszúti Bánffy-kastélyt, a beruházás európai uniós vissza nem térítendő támogatásból valósul meg.
A műemlék épületet többéves várakozás után szolgáltatták vissza a Kanadában élő örökösnek, Barcsay Tamásnak, aki – mivel nem rendelkezett a felújításhoz szükséges összeggel – eladta azt Nagy Elek üzletembernek. A kolozsvári származású vállalkozó kulturális központként hasznosítaná az ingatlanegyüttest, felújítása és gondozása érdekében létrehozta a Traditio Transylvanica Alapítványt, amely a pályázatot benyújtotta.
Az ügynökség szerint a projekt fő célja, hogy restaurálása révén értékesítsék a kastély adottságait és bevonják azt a turisztikai körforgásba. Mint írják, a projekt megvalósítására a szerződés megkötésétől számítva 48 hónap áll a pályázó Traditio Transylvanica Alapítvány rendelkezésére.
Négy év alatt újulna meg a műemlék épület
Fotó: Bethlendi Tamás
A finanszírozók azt remélik, hogy a felújítást követően évente hat százalékkal nő majd a Nagyvárad–Kolozsvár főút mentén található várkastélyt meglátogató turisták száma.
A hír igaz – erősítette meg a Krónikának Gergely Balázs, a Traditio Transylvanica Alapítvány kuratóriumi tagja és intézője, részleteket azonban nem kívánt elárulni. Mint mondta, ezeket a közeljövőben tartandó sajtótájékoztatón ismertetik.
Mint mondta, az alapítvány kulturális központként hasznosítaná az ingatlant, amelyben a felújítás során kiállítótereket és konferenciatermeket alakítanak ki. A várkerttel együtt ez „történelmi-kulturális kalandparkként” működne, a kastélyparkban szabadtéri színházat hoznának létre, de az elképzelések szerint itt kapna helyet Kalotaszeg első falumúzeuma is, a részben lakható skanzenben tíz-tizenöt portát rendeznének be. Emellett mesemúzeum, meseösvény, illetve régészeti skanzen ötlete is felmerült – tette hozzá Gergely Balázs.
A gyalui kastély első írásos említése 1439-ből való. Kezdetben a nagyváradi, majd a gyulafehérvári római katolikus püspökség tulajdonát képezte, de az évszázadok során számtalanszor gazdát cserélt, míg a Bánffy-család tulajdonába került. Történelmi esemény is kapcsolódik az épülethez: 1541. december 29-én Fráter György itt kötött megállapodást a Habsburgokkal arról, hogy a magyar korona és Magyarország egésze Habsburg Ferdinándra száll, ha kiűzi a törököket az országból.
Unokája, Barcsay Tamás történész hét évig várt arra, hogy birtokba vehesse: 2012 szeptemberében kapta vissza. De kénytelen volt belátni, hogy nem lesz képes biztosítani a megmaradását, ezért úgy döntött, eladja olyasvalakinek, akinek anyagi lehetőségei is vannak a megmentésére, ugyanakkor a személye garancia arra, hogy megmarad.
Kulturális intézményt működtetne a felbecsülhetetlen értékű neoreneszánsz berendezéssel rendelkező válaszúti Bánffy-kastélyban a Kolozs megyei önkormányzat. A szinte biztosra vett uniós támogatásból tavasszal látnának hozzá a műemlék restaurálásához.
A gyalui várkertben fesztivál is működik, a Kolozsvári Magyar Napok szervezői idén immár második alkalommal tartották meg itt az elsősorban gyerekes családoknak szánt Várkert Fesztivált.
Fesztiválozók a gyalui kastélyparkban
Fotó: A Várkert Fesztivál Facebook-oldala
Egyébként nem a gyalui az egyetlen Kolozs megyei kastély, melyet a közeljövőben EU-s alapokból korszerűsítenek, pályázati pénzből újul meg a válaszúti Bánffy-kastély is, melyben szintén kulturális központot működtetne a Kolozs megyei önkormányzat.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
szóljon hozzá!