Az átszervezés révén a tavaly restaurált Darvas-ház is a Körösvidéki Múzeumhoz kerül
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
A Bihar Megyei Tanácshoz tartozó Körösvidéki Múzeum fennhatósága alá kerülnek a nagyváradi önkormányzat által pár évvel ezelőtt létrehozott közgyűjtemények: a vármúzeum, a szecessziós múzeum és a szabadkőműves múzeum. A felek költségcsökkentést remélnek az összevonástól, és további bővítést is terveznek.
2021. április 30., 13:412021. április 30., 13:41
A nagyváradi múzeumok összevonásáról szóló együttműködési megállapodást szavazott meg a héten a Bihar Megyei Tanács, a terv kiötlője nem más, mint az új múzeumok alapítását indítványozó egykori nagyváradi polgármester, Ilie Bolojan, a megyei önkormányzat jelenlegi elnöke.
A városi múzeum égisze alatt működő vármúzeum, szecessziós múzeum és szabadkőműves múzeum létrehozásával Bolojan legfőbb célja az volt, hogy elfoglaltságot adjon a Nagyváradra érkező turistáknak, amennyiben ezek az akvapark meglátogatása mellett több időt töltenének a megyeszékhelyen. A vármúzeum létrehozását az erődítmény felújítására megnyert uniós pályázat is megkövetelte, ahogy EU-s pénzből sikerült restaurálni a szecessziós múzeummá alakított Darvas-házat és uniós támogatással zajlik a szabadkőművesek múzeumának a kialakítása is – ez a szecessziós múzeumhoz hasonlóan az első ilyen jellegű intézmény lesz az országban.
Egyetlen adminisztráció
A napokban megszavazott együttműködés értelmében július elsejétől ezek mind átkerülnek a megyei önkormányzat fennhatósága alatt működő Körösvidéki Múzeumhoz, melyhez jelenleg az Ady Endre és a Iosif Vulcan Emlékmúzeumok is tartoznak.
A nagy múltú megyei intézmény jelenlegi székhelyén, az egykori magyar királyi hadapródiskolában marad, melybe egy elhúzódó felújítási folyamat és sok huzavona után pár éve költözhetett be, miután ki kellett költöznie a római katolikus egyháznak visszaszolgáltatott püspöki palotából.
A határ menti pályázatok révén korszerű infrastruktúrával felszerelt székhely mellett a megyei múzeum a váradi vár fejedelmi palotáját is megkapja, melyben a városi múzeum működik. Az itt található vármúzeum mellett még számos kiállítótérnek alkalmas terem van, ezeknek csak egy részét sikerült hasznosítani azáltal, hogy fotómúzeumnak és állandó kiállításoknak adtak helyet valamennyi felekezet számára, illetve külföldi múzeumok nagyszabású időszakos tárlatait is befogadják. Utóbbira rég nem került sor, a városi múzeum az utóbbi időszakban inkább a botrányoktól volt hangos, miután több alkalmazott hozzá nem értéssel, hivatali visszaéléssel vádolta Angela Lupșea igazgatót és a korrupcióellenes ügyészségen (DNA) is feljelentést tett ellene.
Megyei irányítás, városi finanszírozás
Az új gigaintézmény vezetéséről egyelőre nem árultak el részleteket, csupán annyit tudni, hogy ennek felügyeletében a megyei és a helyi tanács képviselői is helyet kapnak. A Körösvidéki Múzeumnak átadott fejedelmi palota fenntartását továbbra is a nagyváradi tanács finanszírozná, míg a vár többi része a fennhatósága alatt marad.
2024 végére a fejedelmi palota valamennyi terme meg kell kapja rendeltetését, és a váradi meridiánt is megjelölnék. Vitéz János püspök idején ugyanis a földrajzi hosszúság meghatározására a váradi csillagvizsgálóban egy saját, a váron keresztülhaladó kezdő délkört jelöltek ki.
Azt, hogy az új gigaintézmény mennyi pénzből gazdálkodna, még nem tudni, a Körösvidéki Múzeumnak tavaly 2,6, a városi múzeumnak 1,2 millió eurós büdzséje volt. Bolojan szerint ez akár nőhet is, de a többletet a személyi költségek helyett bővítésre szánják.
Elmondta, annak idején azért hozta létre a városi múzeumot, mivel az uniós projekt megkövetelte és nem tudta meggyőzni az akkori megyei vezetést, hogy a várba költöztesse a Körösvidéki Múzeum egyes részlegeit.
A „nagy összeborulásnak” nem része egyelőre a városi felügyeletben lévő Kossuth utcai neológ zsinagóga és a Teleki utcai zsinagógában létrehozott zsidó közösségi múzeum, ezek átstrukturálásához ugyanis a hitközség beleegyezése is kell. Florin Birta váradi polgármester szerint ezek a műemlékvédő alapítványhoz, míg a várbeli épületek az ingatlankezelő igazgatósághoz tartoznak majd. A polgármester szerint a napokban zárult le a vár felújítását lehető tevő uniós projekt, így hamarosan bérbe adják a szabadon maradt várbeli helyiségeket.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!