Románia 2700 településéből hatszáz helyen már nincs háziorvos, vagy a közeljövőben nyugdíjba vonul
Fotó: Barabás Ákos
A meglevő praxisukon kívül telephelyet nyithatnának a háziorvosok azokban a falvakban, ahol nincs egészségügyi alapellátás egy, a parlament előtt levő jogszabályjavaslat elfogadása nyomán.
2018. szeptember 05., 12:032018. szeptember 05., 12:03
A falvakon egyre nagyobb méreteket öltő háziorvoshiányra kíván megoldást nyújtani az RMDSZ által kidolgozott törvénymódosítás.
A tervezetet Vass Levente képviselő ellenjegyezte, aki a Krónika megkeresésére elmondta, először a szenátus, majd a képviselőház tárgyalja a javaslatot, s abban bíznak, hogy mire a háziorvosok jövő év tavaszán megkötik az új keretszerződést az egészségbiztosítási pénztárral, már érvénybe is léphet.
A módosítás lényege, hogy a háziorvos a napi hétórás alapszerződés keretében is szolgáltathat egy telephelyen, ám ha van rá kapacitása az alapszerződésen felül, még heti legalább tíz órára köthet pluszmegállapodást a biztosítópénztárral. A jelenlegi jogszabály is megengedi ugyan a telephelyek nyitását, de nem biztosít lehetőséget arra, hogy azt a keretszerződés alapján finanszírozza a biztosító.
Vass Levente rámutatott, ezzel a módosítással lehetőséget teremtenek az orvosoknak, hogy ha van rá kapacitásuk, átjárjanak az egyik faluból a másikba, vagy éppen városról falura. Másrészt azzal, hogy meghatározták, minimum heti tíz órát kell rendelnie a telephelyen, a betegek érdekeit is védik.
– részletezte a Maros megyei politikus. Hozzátette, becsléseik szerint Románia 2700 településéből hatszáz helyen már nincs háziorvos, vagy a közeljövőben nyugdíjba vonul.
A törvénymódosítás pozitív hozadékában reménykednek a háromszéki Mikóújfaluban is, ahol idén tavasszal nyugdíjba vonult a háziorvos. Demeter Ferenc polgármester lapunknak elmondta, kétségbeesett erőfeszítéseket tesznek, hogy megoldják az orvoshiányt. Szolgálati lakást is felajánlottak, de nincs jelentkező, aki bevállalja a teljes praxist. Kompromisszumos megoldásként, azt a lehetőséget látják, hogy valamelyik szomszédos faluból, vagy Sepsiszentgyörgyről kijárna egy orvos, aki telephelyet nyithatna Mikóújfaluban.
A polgármester hangsúlyozta, tavasz óta még mindig sok ember nem talált háziorvost, akihez beiratkozhatna, nincs, aki megírja a krónikus betegeknek a térítéses recepteket vagy a szakorvosi beutalókat. A község idei költségvetése a fele a tavalyinak, ezért a civil szervezetekkel, a Diakónia Keresztény Alapítvánnyal vagy Caritas segélyszervezettel sem tudtak szerződést kötni az otthoni beteggondozásra. Ilyen körülmények között még egy injekció beadása is akadályba ütközik – részletezte a nehézségeket az elöljáró.
Demeter Ferenc abban bízik, hogy ha a törvénymódosítás életbe lép, és egy háziorvos telephelyet nyit a faluban, alkalmazhat teljes munkakörben egy egészségügyi asszisztenst is, aki részt vállal a beteggondozásban.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!