Szijjártó Péter a Krónikának: megvédjük a külhoni magyarok megerősödését

Szijjártó Péter: mindig azokat a pontokat keresem, amik összekötnek bennünket •  Fotó: Kiss Gábor

Szijjártó Péter: mindig azokat a pontokat keresem, amik összekötnek bennünket

Fotó: Kiss Gábor

Közép-Európa népei nem ellenségei, hanem szövetségesei egymásnak, ha Magyarországnak jól megy, az jó Romániának is, és ugyanez fordítva is igaz – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szijjártó Péter. A napokban Kolozsváron járt külgazdasági és külügyminiszter úgy vélekedett: a koronavírus-járvány jelentette nehéz időszakban nyújtott gesztusok hosszú távon pozitívan fogják befolyásolni a kétoldalú kapcsolatokat.

Rostás Szabolcs

2020. március 27., 09:102020. március 27., 09:10

2020. március 27., 09:152020. március 27., 09:15

– Feltételezem, hogy a koronavírus terjedése rendkívüli kihívás elé állítja a magyar Külgazdasági és Külügyminisztériumot is. Világjárvány idején miként lehet irányítani a magyar diplomáciát, ellátni a megsokszorozódott feladatokat?

– Most az eddigiektől teljesen eltérő módszerekre kell felkészülni a külügyi kapcsolattartásban is, erőteljesen korlátozódik a személyes kapcsolattartás lehetősége, sőt el is fog lehetetlenülni, ez már világosan látszik. Új módszerek használata vált szükségessé, ha külügyminiszter az ember, most órákat tölt a videószobában, ami nem a legjobb módja a kapcsolattartásnak, a tárgyalásoknak. De világosan látni kell, hogy nincs más mód, nem véletlenül kérjük arra az embereket, hogy a lehető legkevesebb személyes kontaktust hozzanak létre. Megpróbáljuk ezekkel a művi megoldásokkal átvészelni ezt az időszakot, és reméljük, a kapcsolatainkban minél kevesebb kárt vagy lassulást fog okozni.

– Apropó, kapcsolatok. A járványügyi helyzetben is bebizonyosodott a kelet-közép-európai országok, románok és magyarok egymásrautaltsága, román kollégájával, Bogdan Aurescuval sikerült megoldást találniuk a hazafelé tartó román állampolgárok helyzetére. Milyen kilátásokkal kecsegtet mindez a kétoldalú kapcsolatok alakulása tekintetében, amikor tudjuk, hogy közben a bukaresti hatóságok székelyföldi elöljárók megbüntetésével viszonozták mindezt?

– Nézze, az ilyen nehéz helyzetek mindig megmutatják, mennyire egymásra utaltak emberek, közösségek, szervezetek vagy éppen országok, nemzetek. Nem véletlenül egyeztettünk nagyon sokat ebben az időszakban az osztrák, olasz, horvát, cseh, szlovén kollégákkal arról, hogy érdemes még szorosabbra fűzni az együttműködésünket.

Magyarország 43 milliárd eurónyi kereskedelmi forgalmat bonyolított le tavaly a hét szomszédjával, közülük 8,2 milliárd eurót Romániával, tehát nagyon szorosan összefüggenek a dolgok itt Közép-Európában. Összefügg az ellátásunk, a biztonságunk, ezért remélem, hogy az ebben a nehéz időszakban nyújtott gesztusok hosszú távon pozitívan fogják befolyásolni a kétoldalú kapcsolatokat.

Idézet
Ugyanakkor nyilvánvalóan fájó pont számomra, legalábbis elgondolkodtat, hogy miközben a román külügyminiszter felhív, és segítséget kér, hogy Nyugat-Európából haza tudjanak térni a román állampolgárok, mi pedig mindent megteszünk ennek érdekében, ugyanaznap Sepsiszentgyörgy polgármesterét több ezer euróra megbüntetik, mert a nemzeti ünnepen használta a magyar nemzeti szimbólumokat.

Ez olyan gesztus, amit az ember nem várna ebben az időszakban. Nagyon remélem, hogy Romániában is meg fogják érteni: a kölcsönös lojalitásnak, tiszteletnek és türelemnek nagyon fontos szerepe van, különösen ebben az időszakban.

•  Fotó: KKM Galéria

Fotó: KKM

– Noha a budapesti hatóságok a magyar határzár bejelentése után gyorsan reagáltak a román fél kérésére, és humanitárius folyosót hoztak létre, Bukarest mégis azt vetette Magyarország szemére, hogy nem értesítette előzetesen szomszédait a tervezett lépésről.

– Ebben a helyzetben az emberi élet és egészség védelme az első számú szempont, minden azután jön. Ezért is döntöttünk úgy, hogy korlátozzuk a határainkon a forgalmat, hiszen látjuk, a vírus terjedési sebességének csökkentésére a leghatékonyabb módszer az emberi kapcsolatok számának korlátozása.

Idézet
Emellett persze figyelembe kell vennünk, hogy vannak emberek, akik nem tudnának hazajutni, például román állampolgárok.

Ezért tettük lehetővé, hogy éjszakánként, kijelölt tranzitútvonalakat használva hazatérhetnek. Ezt a magunk részéről tartjuk is, jó lenne, ha a román hatóságok kicsit hatékonyabbak lennének, és nem torlódna föl 25-30 kilométernyi sor a határ magyar oldalán. Ha ez megoldódik, és azt látjuk, hogy a román hatóságok rendelkeznek elég kapacitással ennek a helyzetnek a kezelésére, akkor a határ két oldalán történő ingázás lehetőségének a megteremtéséről is beszélhetünk majd.

– Szerbia a koronavírus elleni védekezésként saját állampolgárai előtt is lezárta a határokat. Elképzelhető hasonló intézkedés Magyarország részéről is?

– Más ország intézkedéseit soha nem szoktam minősítgetni, főleg ilyen nehéz helyzetben. Ezt most sem szeretném. Arról beszélhetek, hogy milyen intézkedéseket hozunk mi, de hogy más ország milyen lépéseket tesz, érdemes megkérdezni az adott országtól, hiszen nyilvánvalóan nem lehetünk birtokában minden információnak.

– Joggal merül fel a kérdés, hogy a járványügyi helyzet közepette képes lesz-e folytatni a magyar állam a Kárpát-medencei magyar közösségeket támogató gazdaságfejlesztési, továbbá oktatási, kulturális programokat.

– Meg akarjuk és meg is fogjuk védeni az eredményeinket. Ezek közé tartozik, hogy Magyarországon gyakorlatilag teljes foglalkoztatás van, tehát megvédjük a munkahelyeket. A tavalyi év végére Magyarország végzett az első helyen az Európai Unióban a gazdasági növekedés tekintetében, tehát meg akarjuk védeni a gazdaságunkat is.

Idézet
A magyar gazdaság teljesítményéhez, a magyar nemzet megerősödéséhez az elmúlt időszakban nagyban hozzájárult a határon túl élő nemzeti közösségek gazdasági megerősödése is. És ezt is meg akarjuk védeni.

Ezért kolozsvári látogatásom során abban maradtam Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével, hogy ha túl leszünk a mostani válságon, legalábbis ennek a különleges megpróbáltatásokat jelentő időszakán, akkor haladéktalanul megkezdjük az erdélyi gazdaságfejlesztési program következő fordulójának az előkészítését, amely ez esetben a Partiumot fogja érinteni.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

– Az 1990 márciusában történt marosvásárhelyi események 30 éves évfordulóján mi az álláspontja Budapestnek annak kapcsán, hogy a fekete márciusi események után három évtizeddel sem vizsgálták ki megnyugtatóan a román hatóságok az akkor történteket, és – magyar és roma nemzetiségű személyek bíróság elé citálásán túlmenően – a mai napig nem nevezték meg az igazi felelősöket?

– Nyilvánvalóan minden nemzet életében vannak nagyon fájó pontok a történelemből sok száz évvel, akárcsak néhány évtizeddel ezelőttről is. Minél közelebb vannak ezek a fájó pontok, annál inkább sajognak a sebek. Fontosnak tartom, hogy segítsünk egymásnak, hogy be tudjuk gyógyítani ezeket a sajgó sebeket. Hiszek abban, hogy a két nemzet, a két ország kölcsönös érdekeit előtérbe helyező együttműködés fontos gyógyír lenne az ilyen sebekre. Azért dolgozom, hogy létrejöjjön ez az együttműködés a két ország között.

– Lát esélyt arra, hogy a jelenlegi rendkívüli helyzettől függetlenül, no meg a gyakori bukaresti kormányváltások közepette is megvalósulhat a hatékony együttműködés?

– Én mindig abban bízom, hogy a másik oldalon is felfedezik a kölcsönös érdekeket. Nem akarok durván fogalmazni, de szerintem mindenkinek képesnek kellene lennie arra, hogy felismerje:

Idézet
itt Közép-Európában nem ellenségei, hanem szövetségesei vagyunk egymásnak. Ha Magyarországnak jól megy, az jó Romániának is, és ugyanez igaz fordítva is. Tehát ha valakinek jól megy itt a térségben, az nem gyengíti, hanem erősíti a többit. Mindig azokat a pontokat keresem, amik összekötnek bennünket – ilyenek például a nemzeti közösségek –, nem pedig ami szétválaszt.

Jó néhány évvel ezelőtt ki gondolta volna például, hogy Magyarország és Szerbia vonatkozásában történelmi megbékélésre kerül sor? Vagy hogy Szlovákiával a szó szoros és átvitt értelmében hidakat építünk, az együttműködésünk a praktikumokról szól, nem ideológiáról. Tehát léteznek pozitív elmozdulások, de persze van egy csomó negatívum is sajnos, például Kárpátalja esete, vagy néhány ügy Románia vonatkozásában. De a pozitív folyamatok ismeretében miért ne alakulnának e téren is kedvező irányban a dolgok? Ezért fukarkodom mindig a bírálattal, és próbálom előhozni a pozitív ügyeket.

– A derűlátása alapján arra következtetek, nem tett le a legerőteljesebben ön által szorgalmazott projektről, a Budapestet Kolozsváron keresztül Bukaresttel összekötő gyorsvasút megépítéséről. Már csak azért is kérdezem, mert a román hatóságok inkább a jelenlegi pálya korszerűsítésében gondolkodnak.

– A kérdés szimbolizmusán és a praktikumán túlmenően ezt az ügyet azért is gondolom fontosnak, mert bebizonyosodott: ha közös sikertörténeteket tudtunk építeni egy szomszédos országgal, akkor ezek zárójelbe tudtak tenni nehézségeket. És olyan közös alapot tudtak adni, amire ráállva meg tudtunk oldani régi fájó pontokat. Szlovákiával például Komáromnál új Duna-hidat, az Ipolyon átkelőket építünk, összekötöttük a két ország gázvezetékrendszerét, magasfeszültségű áramhálózatát, új határátlépési pontokat hoztunk létre.

Eközben elkezdtek kikerülni a magyar nyelvű táblák a vasútállomásokon, szlovák költségvetési finanszírozásból megoldották a magyar kisiskolák helyzetét, beindult a magyar nyelv használata a polgári perekben.

Idézet
Tehát vannak előrelépések, ezért Románia esetében is ezt a taktikát gondolnám célravezetőnek. Remélem, ahogy néhány korábbi bukaresti kormánnyal sikerült, sikerül a mostanival is.

Amióta öt és fél éve külügyminiszter vagyok, öt vagy hat román tárcavezetővel dolgoztam együtt, mindig próbáltam megtalálni a közös hangot. Volt, akivel jobban sikerült, mással kevésbé, de bizakodom.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

Székelyföldi kispapok öltik fel a reverendát Gyulafehérváron

Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.

Székelyföldi kispapok öltik fel a reverendát Gyulafehérváron
2024. november 06., szerda

Fegyverre menő harc folyt a parkolóhelyért egy erdélyi megyében

Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.

Fegyverre menő harc folyt a parkolóhelyért egy erdélyi megyében
2024. november 06., szerda

Bedőlhet a gyógyszerpiac a környezetvédelmi szigorítások és a rossz kormánypolitika miatt

Gyógyszerhiánnyal, illetve a gyógyszerárak elszabadulásával riogatnak a szakmai szervezetek, miután az EU új irányelve új környezetvédelmi intézkedéseket követel a gyógyszergyártóktól. Szakemberrel jártuk körül a romániai gyógyszerpiac anomáliáit.

Bedőlhet a gyógyszerpiac a környezetvédelmi szigorítások és a rossz kormánypolitika miatt
2024. november 06., szerda

Újra magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek

Orosz Krisztofer Levente személyében magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek.

Újra magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek
2024. november 06., szerda

Béremelést követelnek az állategészségügyi hatóság alkalmazottai az egyik partiumi megyében, japán sztrájkba kezdtek

Az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) alkalmazottainak több mint 80 százaléka szerdán kétórás japán sztrájkba lépett, béremelést követelve.

Béremelést követelnek az állategészségügyi hatóság alkalmazottai az egyik partiumi megyében, japán sztrájkba kezdtek
2024. november 06., szerda

Megkönnyítik a háztáji élelmiszerek előállítását és forgalmazását

A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.

Megkönnyítik a háztáji élelmiszerek előállítását és forgalmazását
2024. november 05., kedd

Munkabalesetben életét vesztette egy 26 éves fiatalember

Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.

Munkabalesetben életét vesztette egy 26 éves fiatalember
2024. november 05., kedd

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték

Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték
2024. november 05., kedd

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez

Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez
2024. november 05., kedd

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait

Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait