Fotó: Agerpres/EPA/Cristobal Herreraulashkevich
Amerika választott, eldől, hogy Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek hívják az Egyesült Államok következő elnökét. Zajlik a szavazatszámlálás, cikkünk folyamatosan frissül.
2024. november 06., 07:252024. november 06., 07:25
2024. november 06., 15:122024. november 06., 15:12
Tizenhárom óra 42 perc: Olaf Scholz német kancellár gratulált szerdán Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez, és hangsúlyozta, hogy országaik folytatják az együttműködést.
„Németország és az Egyesült Államok hosszú ideje sikeresen dolgozik együtt azon, hogy erősítse a jólétet és a szabadságot az Atlanti-óceán mindkét oldalán. Ezt a jövőben is folytatjuk” – írta Scholz az X-en.
Annalena Baerbock német külügyminiszter kijelentette: Berlin „megbízható és közeli szövetségese” marad az Egyesült Államoknak.
Az amerikaiak „szavaztak, Donald Trump győzött, gratulálunk neki” – üzente a német tárcavezető.
Tizenhárom óra 2 perc: A mérleg nyelve azzal billent át végleg, hogy Donald Trump megnyerte a kulcsfontosságú Wisconsin államot, legyőzve Kamala Harris alelnököt egy kritikus csatatéren. A győzelem 10 elektori szavazatot juttat Trumpnak. 2016-ban szoros küzdelemben nyerte meg Wisconsint, és Ronald Reagan óta ő lett az első republikánus, akinek bizalmat szavaztak az államban.
Ezt 2020-ban elvesztette a demokrata Joe Biden ellen. Harris és Trump egyaránt Wisconsint állította kampánya középpontjába. Trump 2020-ban megpróbálta perekkel és újraszámlálásokkal megdönteni az államban elszenvedett vereségét, de nem járt sikerrel.
Tizenkét óra 55 perc: A News York Times is beadta a derekát, a liberális lap szerint Trump 277 elektori voksnál tart, Harris pedig csupán 224-nél.
Tizenkét óra 40 perc: Órákkal a konzervatív Fox News után a demokratákhoz közel álló CNN is kimondta, hogy minden valószínűség szerint Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke.
A csatorna előrejelzése szerint Trump 276 elektori voksot szerzett meg a szükséges 270-ből, Harris pedig 219-en áll.
Tizenegy óra 35 perc: A CNN szerint Kamala Harris nyert New Jersey-ben, megszerezve az ottani 14 elektor szavazatát. Ez egyáltalán nem meglepő eredmény, és várhatóan nem veszélyezteti Donald Trump végső győzelmét.
Az állás a CNN szerint jelenleg 266-219 Trump javára.
Tizenegy óra 20 perc: Az Európai Bizottság elnöke azt mondja, hogy alig várja, hogy újra együtt dolgozhasson Trumppal, mivel a volt elnök a győzelem küszöbén áll az amerikai elnökválasztási versenyben.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy az EU és az Egyesült Államok „több mint szövetségesek. Igazi partnerség köt össze bennünket népeink között, amely 800 millió polgárt egyesít”.
„Dolgozzunk együtt egy olyan transzatlanti partnerségen, amely továbbra is a polgáraink javát szolgálja. Az Atlanti-óceán mindkét partján munkahelyek milliói, valamint kereskedelmi és befektetési milliárdok függnek gazdasági kapcsolataink dinamizmusától és stabilitásától” – fogalmazott nyilatkozatában.
Tíz óra 41 perc: Sorra érkeznek Trumpnak a gratuláló üzenetek a világból.
Emmanuel Macron francia elnök az X-en azt írta: „Készen állunk a közös munkára, ahogyan négy év alatt is tudtunk. Az önök és az én meggyőződésemmel. Tisztelettel és ambícióval. Több békéért és jólétért”.
„Gratulálok a történelem legnagyobb visszatéréséhez!” – írta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az X-en. „Az Ön történelmi visszatérése a Fehér Házba új kezdetet jelent Amerika számára, és erőteljes újbóli elköteleződést az Izrael és Amerika közötti nagyszerű szövetség mellett”.
Mark Rutte NATO-főtitkár közölte, hogy várakozással tekint a Trumppal való közös munka elé, „hogy az erőn keresztül előmozdítsuk a békét”, mivel a volt elnök közeledik győzelemhez szükséges 270 elektori szavazathoz.
„Globálisan egyre több kihívással kell szembenéznünk, az agresszívabb Oroszországtól kezdve a terrorizmuson át a Kínával folytatott stratégiai versenyig, valamint Kína, Oroszország, Észak-Korea és Irán egyre szorosabb kapcsolatával” – mondta Rutte.
„A NATO-n keresztüli együttműködés segít elrettenteni az agressziót, megvédi kollektív biztonságunkat és támogatja gazdaságainkat” – tette hozzá.
Rutte dicsérte Trumpot azért is, hogy első hivatali ideje alatt meggyőzte az Egyesült Államok NATO-szövetségeseit a védelmi kiadások növeléséről.
Megjegyezte, hogy a 32 NATO-szövetséges mintegy kétharmadának idén teljesítenie kell a szervezet fő védelmi kiadási célját.
Fotó: Donald Trump/Facebook
Tíz óra 38 perc: Klaus Iohannis román államfő is gratulált Trumpnak.
„Gratulálunk, Donald Trump megválasztott elnök úr, a győzelméhez! Románia az Egyesült Államok erős és elkötelezett stratégiai szövetségese. Közös erőfeszítéseink révén békét és jólétet hozunk mindkét országunknak, és még többet, megvédve közös érdekeinket” – írta Iohannis az X-en.
Tíz óra 30 perc: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is gratulált Trump győzelméhez.
„Emlékszem a Trump elnökkel szeptemberben tartott nagyszerű találkozónkra, amikor részletesen megvitattuk az ukrán-amerikai stratégiai partnerséget, a győzelmi tervet és az Ukrajna elleni orosz agresszió megszüntetésének módjait.
Nagyra értékelem Trump elnök úr elkötelezettségét a „béke az erőn keresztül” megközelítés mellett a globális ügyekben. Ez pontosan az az elv, amely gyakorlatilag közelebb hozhatja az igazságos békét Ukrajnában. Bízom benne, hogy ezt együtt fogjuk megvalósítani.
Várakozással tekintünk az erős Amerikai Egyesült Államok korszaka elé Trump elnök határozott vezetése alatt. Bízunk abban, hogy az Egyesült Államokban továbbra is erős kétpárti támogatásban részesül Ukrajna.
Érdekeltek vagyunk a kölcsönösen előnyös politikai és gazdasági együttműködés kialakításában, amely mindkét nemzetünk számára előnyös lesz. Ukrajna Európa egyik legerősebb katonai hatalmaként elkötelezett amellett, hogy szövetségeseink támogatásával hosszú távon biztosítsa a békét és biztonságot Európában és a transzatlanti közösségben.
Alig várom, hogy személyesen gratulálhassak Trump elnök úrnak, és megvitathassuk, hogyan erősíthetjük Ukrajna és az Egyesült Államok stratégiai partnerségét” – fogalmazott Zelenszkij az X-en.
Tíz óra 28 perc: Orbán Viktor magyar miniszterelnök videóban graulált Trump győzelméhez.
Közösségi oldalára feltöltött videójában Orbán Viktor elmondta, egy fényes győzelmet lát, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését. Felidézte, Donald Trumpot börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, és szembefordult vele a teljes médiavilág, ennek ellenére győzött. A miniszterelnök szerint a volt elnök a béke reményét jelenti a világnak, amire most óriási esély van.
Orbán Viktor úgy fogalmazott: „Számos tervünk van, amiket Trump elnök úrral a következő évben végre tudunk hajtani”.
Tíz óra 26 perc: Elkezdtek érkezni a gratuláló üzenetek Donald Trumpnak.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök és Nicolae Ciucă, a szenátus elnöke is üzentek a republikánus jelöltnek.
„Gratulálunk Donald Trump elnöknek ehhez a történelmi győzelemhez! Románia készen áll arra, hogy együtt dolgozzunk stratégiai partnerségünk megerősítésén. Az Ön új vezetése alatt bízunk a békében és a jólétben minden polgárunk számára! Várjuk a gyümölcsöző együttműködést!” – írta Marcel Ciolacu az X-en.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök szintén Facebook-bejegyzésben gratulált:
„Gratulálok Donald Trump elnöknek újraválasztásához, és sok sikert kívánok neki és az Amerikai Egyesült Államoknak. Minden tőlem telhetőt meg fogok tenni a stratégiai partnerségünk megerősítése érdekében. Gondoskodni fogok arról, hogy erős együttműködésünk az Egyesült Államokkal fejlődjön, különösen most, válság idején, amikor Románia és az egész szabad világ többszörös fenyegetéssel néz szembe. Románia biztonsága és védelme az én prioritásom!” – fogalmazott.
Tíz óra 9 perc: a The New York Times óvatos, 267 elektori voksot számol Trumpnak a szükséges 270-ből, Harrisnek pedig 224-et, ugyanakkor úgy fogalmaz: a republikánus jelölt a győzelem küszöbén áll a billegő államokban aratott győzelmek nyomán.
Eközben a képviselőházban a republikánusok 191 mandátumnál tartanak a többséghez szükséges 218-ból, a demokraták pedig 169-nél.
A száztagú szenátus sorsa eldőlt, a republikánusok kerültek többségbe 51 mandátummal.
Fotó: Donald Trump/Facebook
Kilenc óra 28 perckor, bár a hivatalos végeredmény még nem ismert, hiszen több államban még tart a szavazatszámlálás, az előzetes eredmények ismeretében Donald Trump, a republikánusok jelöltje gyakorlatilag győzelmi beszédet mondott az eredményváróján összegyűlt tömeg előtt.
Trump köszönetet mondott a támogatóinak, és mozgalmát minden idők legnagyobb politikai mozgalmának nevezte, miközben a tömeg ütemesen azt skandálta: „USA, USA”.
Közölte: mindent „helyrehoz” az ország 47. és 45. elnökeként, beleértve a határokat is.
Leszögezte: nem nyugszik, amíg nem teszi Amerikát erőssé, biztonságossá és virágzóvá, amilyent a gyerekeink megérdemelnek.
Kijelentette: Amerika példátlan és erős mandátummal ruházta fel a republikánusokat, hiszen sikerült visszahódítaniuk a szenátust.
Ezt követően köszönetet mondott a családjának, amelynek tagjai felsorakoztak mellette a színpadon, köztük felesége, Melania Trump is.
Köszöntötte J. D. Vance leendő alelnököt is, aki szintén a színpadon állva fogadta a tömeg ovációját.
Vance köszönetet mondott Trumpnak a belé vetett bizalomért, és leszögezte: Trump elnöksége alatt az emberek és gyerekeik jövőjéért küzdenek majd, valamint azért, hogy az ország gazdasága talpra álljon.
Ezt követően ismét Trump lépett a mikrofonhoz, aki szerint nagyszerű négy év áll az ország előtt, ugyanakkor leszögezte: megerősítik a határok őrizetét, és a jövőben csakis legálisan lehet majd belépni az országba.
Fotó: Videófelvétel/CNN
Az elnök arról is beszélt: győzelme pillanata „segít meggyógyítani az országot”, és úgy vélte, „Amerika aranykora jön el”.
Az ellene elkövetett merényletet felidézve kiemelte: „sokan azt mondják, Isten okkal mentette meg az életemet, ez az ok pedig az, hogy megmentsem az országot”.
Kiemelte Elon Musk milliárdos üzletember támogatását, akit „új sztárnak” nevezett.
„Az elmúlt hetekben rakétát indított. Ő az ország egyik legfontosabb embere. Azért hívtam, hogy segítsen a Starlink kommunikációs rendszerrel az észak-karolinai hurrikán sújtotta embereknek. Rengeteg életet mentett meg. Meg kell védenünk Elon Muskot, ő egy zseni, és nincs sok zsenink” – jelentette ki.
„Szeretnék köszönetet mondani a keményen dolgozó amerikaiak millióinak, akik mellettünk álltak. Meg fogjuk hálálni, a legjobb munkánkat fogjuk végezni. Ez a nap örökre emlékezetes marad, mint az a nap, amikor az amerikai polgárok visszavették az országukat.
Ez a kampány sok szempontból történelmi jelentőségű volt, a legegységesebb koalíciót hoztuk létre, amilyenre még nem volt példa az amerikai történelemben. Ma mindenki segített nekünk. Határokat akarunk, biztonságot akarunk, oktatást akarunk” – mondta.
Trump a határok hatékonyabb őrizete mellett ígéretet tett az adósságok rendezésére, az adócsökkentésre és a világban dúló háborúk leállítására is.
„Nem volt négy háború négy év alatt, amikor én voltam az elnök. Legyőztük az Iszlám Államot. Ez egy hatalmas győzelem a demokrácia és a szabadság számára” – tette hozzá.
„Amerikát kell az első helyre tennünk, hogy erősebbé tegyük” – szögezte le.
Fotó: Videófelvétel/CNN
Kilenc óra öt perckor a CNN azt vetítette előre, hogy Trump behúzza a kulcsfontosságú Pennsylvaniát és az ottani 19 elektori voksot.
Ezzel demokratákhoz közel álló a csatorna szerint 266 elektori szavazata van, vagyis már csak négyre lenne szüksége.
Harris 188-on áll a CNN szerint.
Trump hamarosan beszédet tart hívei előtt.
A Donald Trumppal közismerten jó viszonyt ápoló Orbán Viktor magyar miniszterelnök már sejt valamit: magabiztos bejegyzést osztott meg közösségi oldalán a republikánus jelölt győzelmét illetően:
Nem sokkal nyolc óra előtt a CNN és a Fox News is azt vetítette előre, hogy Donald Trump nyert a csatatérállamnak számító Georgiában, vagyis övé a 16 ottani elektor szavazata.
Négy éve meglepetésre Joe Biden győzött az államban.
A jelek szerint Harris kampánystábja érzi, hogy baj lehet: a hivatalban levő alelnök kampányfőnöke, Cedric Richmond kiállt a kampányközpontban összegyűlt szimpatizánsok elé, és közölte: a jelölt este nem tart már beszédet, csak szerdán, a nap során.
Enek nyomán az emberek hazaindultak – közben Trump kampányközpontjában az emberek – sokan piros, Make America Great Again! feliratú baseballsapkában – láthatóan vidámak, sokan táncolnak.
A Fox News kommentátora megjegyezte: nyolc éve hasonló volt a forgatókönyv a választást végül elvesztő Hillary Clinton esetében.
Kelet-európai idő szerint reggel hét órakor a republikánus jelölt, Donald Trump vezetését jelzik az összesítések a sorsdöntő amerikai elnökválasztáson, de minden a csatatérállamokon múlik, ahol még zajlik a szavazatszámlálás.
A CNN szerint Trump, aki az egyik ilyen csatatérállamnak számító Észak-Karolinában nyert, és így begyűjtötte a 16 elektori szavazatot, 230 elektort szerzett meg a győzelemhez szükséges 270-ből, míg ellenfele, a demokrata párti Kamala Harris 182-t.
A Fox News szerint 232-216, míg a New York Times szerint 230-210 az állás – a szórás azért ilyen nagy, mert az esetek többségében nem végeredményekről, hanem várakozásokról van szó.
Jól állnak a republikánusok a kongresszusban is: a New York Times szerint a száztagú szenátusban átveszik az irányítást – már 51 mandátumot szereztek –, míg a képviselőházban megtarthatják, miután a többséghez szükséges 218 mandátumból 177-et szereztek eddig, míg a demokraták 143-at.
A Híradó.hu összesítése szerint azok közül az államok közül, amelyekben kelet-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.
Fotó: Agerpres/EPA
A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben.
Az amerikai választási rendszer sajátosságai miatt nem az számít, hogy melyik jelölt kapja a legtöbb szavazatot, hiszen úgynevezett elektori rendszer van. Minden államban a lakosságszámnak megfelelő számú elektort választanak meg, a győzelemhez összesen 270 elektori szavazat kell.
Mivel a legtöbb államban előre megjósolható, hogy melyik jelölt nyer (és ezáltal az állam elektorai kit támogatnak), így
Trump szerint nem lesz szoros az elnökválasztás végeredménye
A floridai Palm Beach-en adta le szavazatát Donald Trump republikánus jelölt az elnökválasztáson – írja a CNN alapján a hirado.hu.
A szavazást követően a jobboldali politikus nyilatkozott, és arról beszélt, hogy nagyon magabiztos a győzelmét illetően és szerinte közel sem lesz olyan szoros a végeredmény, mint ahogy azt várják. Kiemelte, hogy az idei volt a „legjobb” kampány szerinte a három közül, amelyeket eddig vezetett.
Döntetlen született az Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.
A kurszki atomerőmű elfoglalásában a tervek szerint az ukrán hadsereg 20 ezer katonájának kellett volna részt vennie – jelentette ki Igor Kirillov altábornagy.
Egy második román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott kedden a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Döntetlen született az Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.
Bár Maia Sandu elnökválasztási győzelmével a Moldova nyugati orientációját támogató oldal aratott diadalt, az ország EU-csatlakozása nem lesz egyszerű folyamat – vélekedett a Krónikának Barabás T. János szakértő.
Az ukrán védelmi miniszter közlése szerint már történt egy kisebb ütközet az ukrán hadsereg és az Oroszország oldalán harcoló észak-koreai katonák között az ukrajnai háborúban.
Háromezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma Libanonban az izraeli hadsereg és a siíta Hezbollah milícia közti fegyveres konfliktusban – közölte hétfőn az ország egészségügyi minisztériuma.
Joe Biden amerikai elnök és Annalena Baerbock német külügyminiszter gratulált hétfőn Maia Sandunak a moldovai elnökválasztáson aratott győzelméhez, és azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbált beleavatkozni a választásba.
Az orosz hadsereg fel fogja szabadítani a kurszki régió ukrán megszállás alá került területeit – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor hétfőn a moszkvai Vörös téren az ifjúsági szervezetek képviselőivel találkozott.
Kamala Harris vagy Donald Trump, az eddig hivatalban levő demokraták vagy republikánus visszatérés – nem túlzás kijelenteni, hogy egy világ várja lélegzetvisszafojtva a keddi amerikai elnökválasztás eredményét.
„Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – jelentette ki hétfőn Orbán Viktor.
szóljon hozzá!