A természet szépségeiben az illemtudó túrázó csak gyönyörködik, de nem rombolja azokat semmilyen módon, hanem arra törekszik, hogy a távozása után olyan legyen a vidék, mintha ott sem járt volna – vagyis érintetlen. Ez a kirándulók egyik legfontosabb alapszabálya, amit szülőként érdemes még a kirándulás előtt megtanítani a gyerekeknek.
2016. június 05., 10:562016. június 05., 10:56
Persze a gyerekek nincsenek oda a szabályokért, és ha valamit tiltanak, azt már csak azért is megteszik – ellenben ha a szülő tetteivel példát mutat, és nem szavakkal fegyelmezi őket, akkor jó eséllyel ők is természetszerető és természettisztelő túrázókká válnak majd. Az erdőkben, a mezőkön, a folyó- és patakpartokon jó eséllyel minden élőlény védett a bogaraktól kezdve a békákon, kígyókon át a madarakig, és ami nem az, azt sem kell feltétlenül azonnal megfogni, letépni, zsebre dugni és hazavinni. Ha csak ezt az egy dolgot megtanítjuk a gyerekeknek, már nagyon sokat tettünk azért, hogy civilizált, természetszerető túrázó váljon belőlük – írta a Nlcafé.hu.
Ráadásul a védett élőlények némelyikének rendkívül magas az eszmei értéke, letépésük pénzbírsággal sújtható. Sok család szereti a sátorozást, mások pedig azért vállalják ezt a nomád játékot, mert a gyerekek mindennél jobban imádják. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az elemi udvariassági és természetvédelmi szabályokat be kell tartanunk: nem okozhatunk kárt, rendetlenséget, nem szemetelhetünk, és nem gyújthatunk akárhol tüzet – kivéve az erre kijelölt helyen.
A tűzgyújtási szabályok az erdők védelmében születtek, és komolyan kell őket venni: egy kis óvatlanság, gondatlanság miatt egész erdők éghetnek le, és egy eldobott csikkel évekre tönkretehetjük állatok és növények ezreinek otthonát – arról nem is beszélve, hogy hány ártatlan élőlényt elpusztítunk egy ilyen tűzzel. Éppen ezért tüzet csakis és kizárólag az erre kijelölt helyen szabad gyújtani: ilyen helyek felállítása pedig az erdőgazdálkodók kötelessége. Ha viszont tűzgyújtási tilalom van életben, akkor még ezeken a helyeken sem tüzelhetünk. Tűzrakáshoz fel szabad használni a lehullott gallyakat, elszáradt ágakat, az élő ágakat azonban semmiképpen ne törjük le, és végképp ne vágjunk ki élő fát egy tábortűz kedvéért.
A tűzbe ne dobjunk műanyag hulladékot, flakonokat, nejlonzacskót vagy fémtárgyakat – például konzervdobozt –, mert ezek vagy nem égnek el rendesen, és ezt a szemetet majd másnak kell utánunk eltakarítania, vagy környezetszennyező anyagokat bocsátanak ki az égéskor. A tüzet sose hagyjuk magára: mindig legyen valaki, aki az oltására alkalmas eszközzel őrködik a tűz felett, és ha egy szélroham vagy más miatt terjedni kezdenének a lángok, azonnal megállítja azokat. Távozáskor teljesen oltsuk ki a tüzet: a hamu alatt ne maradjon parázs sem.
Nem zavarjuk a vadállatokat
„A rokonszenv és a sajnálat vezeti sok embertársunkat, akkor amikor menteni próbálják a mezőn, erdőn és erdei tisztásokon tett kirándulásaik során fellelt őz, nyúl és hasonló emlősfajok fiataljait. Habár ezek a kölykök elhagyatottnak és védtelennek tűnnek, ez csak látszat. A szülők okkal hagyták őket hátra az általuk ismert, védett helyeken, és hamarosan visszatérnek hozzájuk, ezért tehát nincs szükségük mentésre\" – hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Mint írják, emiatt nem szabad az egyedül hagyott fiatal állatokhoz nyúlni, tehát ne zavarjuk és ne költöztessük őket.
„Biztonságosabb a kölykök számára, ha nem zavarjuk őket!\" – írták a szakemberek. A természetvédelmi egyesület egyébként nemrég azt is közölte, egy fehér gólya, egy héja és egy holló került vissza a természetbe a Milvus Csoport segítségével. „Ez természetvédelmi tevékenységeink egyik fontos része. Kérjük önöket, fordítsanak nagyobb figyelmet természeti értékeinkre, és védjék azokat\" – olvasható az egyesület Facebook-oldalán.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!