Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle

magyarfenesi gólya

Húsvéti látogatás a szülői fészekben, csőrrel, karommal várták a 7844-est

Fotó: Gazda Árpád

Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével. A látogatót azután sikerült azonosítani, hogy a számítógép képernyőjén kinagyítva vizsgáltuk meg az elmúlt napok fészekcsatáiról készült fényképeinket.

Gazda Árpád

2025. április 23., 19:042025. április 23., 19:04

2025. április 23., 20:392025. április 23., 20:39

Fészekcsatáktól volt hangos a webkamerával is megfigyelt magyarfenesi gólyafészek az elmúlt időszakban. Mivel a Kolozs megyei településen található, a közvetítéseknek köszönhetően nagy „hírnévnek” örvendő fészeknek idén még nincsen állandó lakója, egymást érik a beköltözni vágyó magányos, párban vagy kisebb csapatokban érkező gólyák, és harcba szállnak a fészket épp birtokló gólyával, aztán egymással is. Egy gólyafészekben ugyanis csak egy párnak, és az általuk kiköltött, felnevelt kisgólyáknak van helyük. Minden más gólya kéretlen látogatónak minősül, és távoznia kell.

De mi történik azokkal a gólyákkal, amelyek a családi hajlékba, gyermekkoruk helyszínére látogatnak vissza?

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Erre a kérdésre kaptunk választ, amikor megnéztük a húsvét vasárnapján készült gólyacsatás felvételeinket. Arra lettünk ugyanis figyelmesek, hogy a fészekből elhajtott egyik gólya gyűrűzött volt. Addig nézegettük, nagyítottuk, élesítettük a felvételeket, míg meg nem találtuk azt a képkockát, amelyiken jól olvasható a gyűrű száma: a 7844-es.

Azonnal kinyitottuk azt a táblázatot, amelyikbe immár közel két évtizede vezetjük be a magyarfenesi gólyafészekkel kapcsolatos információkat, többek között a fészekben meggyűrűzött gólyák gyűrűszámait is. Meglepetésünkre ott szerepelt a szám a fészekben 2022-ben felnőtt gólyák gyűrűszámai között.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Húsvét vasárnapján tehát olyan gólya is megpróbált a fészekre szállni, amelyik itt bújt ki a tojásból 2022 májusában, amelyiket itt nevelte fel három testvérével együtt a tojó, Leske és párja, Miska.

A gólyákat az előtt lehet meggyűrűzni, hogy megtanulnának repülni. Ekkor még nem tudnak elmenekülni a fészekből a gyűrűzést végzők elől. Később már nehéz befogni őket. A 2022-ben kikelt kisgólyák június 21-én kapták a 7842, 7843, 7844 és 7845-ös számú műanyag gyűrűt a jobb lábukra a hajlaton felül. A bal bokájukra fémgyűrű került. Utóbbinak akkor lenne jelentősége, ha elpusztulnának. A henger alakú számozott műanyag gyűrűk azonban elég nagyok ahhoz, hogy távcsővel leolvashatók legyenek. A teleobjektívvel készített fotókon is sok esetben kiolvasható a szám. A romániai gólyákra fehér műanyag henger kerül fekete számsorral.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

A 2022-es gólyagyűrűzésre dr. Szabó D. Zoltán biológus, a magyarfenesi gólyamegfigyelési projekt szakmai vezetője lehozta az egyik kisgólyát a fészekből az összesereglett gyermekek örömére. Ez kapta a 7842-es gyűrűt. Készült egy kép fent a fészeknél is, ahol a többi kisgólyát gyűrűztük. Ezen a 7844-es gólya látszik a gyűrűző kezében.

magyarfenesi gólya Galéria

Magyarfenesi gólyagyűrűzés 2022-ben, gyűrűt kap a 7844-es

Fotó: Gazda Árpád

A Clujbird.ro oldalon a gyűrűzésről közölt hírbe azt írtuk:

Idézet
„abban a reményben tettük fel a műanyag hengereket a lábukra, hogy hírt kapunk róluk”.

Nem számítottunk azonban arra, hogy a 7844-est éppen a fészekben fotózhatjuk le közel három év múlva.

A vasárnap készült kép azt is megörökítette, hogy bizony nem volt szíves a fogadtatás a szülői hajlékban. A 7844-es a lábát se tehette le, mert menekülnie kellett. Elzavarta a fészket birtokló gólya, talán Miska, az apja.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Magyarfenesi gólyafészek: 28 gyűrű, három megfigyelés

A magyarfenesi gólyafészekre 2017 tavaszán szereltük fel az első gólyakamerát, és immár a kilencedik nyáron követhetők élőben a fészek történései a Clujbird.ro oldalon. Ez idő alatt a fészek meghatározó gólyája Leske volt, a tojó, akit már elég jól sikerült megismernünk. A kamerás megfigyelés első éveiben Leske érkezett vissza hamarabb az afrikai útról. Ő várta haza Miskát, a párját, akin nem sikerült olyan megkülönböztető jeleket azonosítanunk, mint Leskén. Később aztán Miska volt az első érkező. A tojót a hím gólyától a párzás idején lehet a leginkább megkülönböztetni. Ilyen esetekben ugyanis mindig a hím van felül.

magyarfenesi gólya Galéria

Fészekcsaták évadja

Fotó: Gazda Árpád

Az elmúlt nyolc évben Leske 48 tojást rakott le a fészekben. A pár felváltva kotolván 33 kisgólyát keltett ki a tojásokból. Közülük 28-at sikerült felnevelni. Ezek lábára került gyűrű.

A 28 gyűrűzött magyarfenesi kisgólya közül kettőről érkezett hír az elmúlt években. 2020 júniusában a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai fényképezték le Beszterce-Naszód és Maros megye határán, a Budurló település melletti halastó közelében a két évvel korábban meggyűrűzött egyik gólyát. A 7250-es gyűrűt viselő gólya mintegy negyven másik gólya társaságában keresett élelmet a tó közelében fekvő réten.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

2023-ban Bákó megyéből kaptunk hírt és fényképet a magyarfenesi gólyák egyikéről. Akkor Ruși-Ciutea település mellett, a Beszterce folyó partján kapta lencsevégre egy megfigyelő az egy évvel korábban gyűrűzött egyik magyarfenesi gólyát. Egy olyan csoport tagja volt, amelyhez két, Magyarországon gyűrűzött gólya is tartozott. A megfigyelő a Milvus Csoportot értesítette, amely továbbította az elküldött fényképet és az információt a Clujbird.ro oldal működtetőinek.

Nagy volt a meglepetésünk, amikor a régi híradásokat újraolvasva rájöttünk, hogy Bákó megyében is a 7844-est fényképezték le; ugyanazt a gólyát, amelyik most hazalátogatott húsvétkor a szülői fészekbe.

A mostani a harmadik eset, amikor magyarfenesi származású gólyáról kapunk hírt.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Az ornitológusok hosszú ideig úgy tudták, hogy a kisgólyák – miután felnőnek és elrepülnek Afrikába – három évig nem térnek vissza a szülőföldjükre. A gólyák ugyanis három év alatt válnak éretté a családalapításra, fészkelésre, fiókák nemzésére és kiköltésére. Az utóbbi években azonban egyre több esetben észlelnek egy-két éves gyűrűzött gólyákat a szülőföldjükön. A korábbi visszatérést bizonyítja a 7844-es bákói, és a 7250-es beszterce-naszódi észlelése is. A fiatal – még nem családos – gólyák általában nagy csapatokban töltik az időt a tavak közelében, nedves gyepeken. Ha 20-100 fős gólyacsapatokat látunk, ezeket minden bizonnyal fiatal, „kajtár” gólyák alkotják.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Idén minden másképp történik a magyarfenesi gólyafészekben

Az idei év nagyon másként alakult a magyarfenesi gólyafészekben, mint a korábbiak. Míg tavaly március 18-án egyszerre érkezett haza a gólyapár, és Leske már március 31-én letojta az első tojását, idén még mindig nincsen gólyapár és tojás a fészekben. Ugyan március 21-én idén is érkezett egy gólya a fészekbe, és 26-ától párja is került, valamiért elhagyták a fészket. A későbbi mozgások a fészek szomszédságában lakó megfigyelőnek is alig értelmezhetőek. Voltak éjszakák, amikor üresen maradt a fészek, másokon egy gólya, megint másokon pedig gólyapár éjszakázott a fészekben.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Csak az tűnik bizonyosnak, hogy az elmúlt évek Leskéje 2025-ben nem tért vissza Magyarfenesre. Valószínű, hogy elpusztult. Megtörténhet, hogy Miska az a gólya, amelyik magányosan birtokolja a fészket, és minden érkezőt elkerget. Megtörténhet, de egyáltalán nem biztos.

Az is lehet, hogy átutazó gólyák szálltak meg ideig óráig a fészekben, és mindig másokat láttunk. Biztosan csak akkor tudnánk azonosítani őket, ha mindannyian számozott gyűrűt viselnének, és sikerülne bizonyíték erejű fotókat készíteni róluk.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Annyi biztos, hogy a gólyák idei tavaszi vonulását erősen befolyásolta az április elején téliesre fordult idő. Az egész balkáni régiót elárasztó hideg levegő, a fagy közeli hőmérsékletek nem kedveztek a vonulásnak. A gólyák ugyanis úgy tudnak nagy távokat megtenni, hogy takarékoskodnak az energiájukkal. Megkeresik azokat a helyeket, ahol egy-egy sötétebb talajfolt fölött felfelé áramlik a meleg levegő, és az áramlatokat kihasználva körözve emelkednek a magasba, ahonnan aztán siklórepülésben hasítják az eget a következő meleg áramlatig. Így vitorlázva naponta akár 450 kilométert is megtehetnek. A borongós, fagyos időben azonban nem találnak meleg áramlatokat, ezért egy helyben várják az idő jobbra fordulását.

Ezek után nem meglepő, hogy a fészekcsaták kora is megkésett. A korábbi években is tapasztaltuk, hogy idegen gólyák akarnak a fészekre szállni. Ilyenkor a védők hangos kelepeléssel adják az érkezők tudtára, hogy itt semmi keresnivalójuk. Az elszánt védőket látván a legtöbb gólya már meg sem kísérli a leszállást. Miska nemcsak a fészket védte, hanem a területet is. Ha egy gólya egy közeli háztetőn, kéményen vagy villanyoszlopon telepedett le, ott sem maradhatott sokáig. A hím gólya odarepült, és elhajtotta. Amikor aztán tojások jelennek meg a fészekben, és a gólyapár kikölti a fiókákat, a támadások is elmaradnak. Az idegen gólyák megértik, hogy ez a fészek már foglalt.

magyarfenesi gólya Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Idén még nem érkezett el ez a pillanat. Van úgy, hogy hat-hét gólya köröz a fészek körül, próbálnak leszállni, majd ha valamelyiküknek sikerül, egymást is próbálják elzavarni.

A korábbi években olyan támadást is láttunk, amikor fröccsent a gólyavér. Ha a támadónak sikerül a fészekre szállni, dulakodás következik, amelyik végén az egyik gólyát kilökik a fészekből.

Húsvét hétfőjén olyan esetet is láttunk, amikor a kilökött gólya a villanydrótokra esett, és minden bizonnyal áramütést is szenvedett, de végül mégis sikerült továbbrepülnie.

Annyi biztos, hogy fogytán az idő. A magyarfenesi fészekből augusztus 10. táján szoktak Afrikába indulni a gólyák. Ahhoz, hogy az első kisgólya első kirepülésétől augusztus 10-ig két hét repülési gyakorlatozásra is jusson idő, 34 napos költési idővel, és a kisgólyák 60 napos felnevelésével számolva az első tojásnak április 23-ig kellene megjelennie a fészekben. Erre már aligha van lehetőség. Ha tehát lesz is utódnevelés 2025-ben a magyarfenesi fészekben, az őszi vonulás megszokott időszakában aligha lesznek repülőképesek a fiatal gólyák.

korábban írtuk

Csiga mászott a magyarfenesi gólya hátára, míg épp a fiókáját költötte
Csiga mászott a magyarfenesi gólya hátára, míg épp a fiókáját költötte

Alighanem az életével játszott az a csiga, amelyik a magyarfenesi gólyafészekben rámászott a negyedik fiókájának a kiköltésével elfoglalt tojó, Leske hátára. A bizarr jelenet hétfőn hajnalban történt, és a fészekre szerelt webkamera örökítette meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 23., szerda

Meghozta a pápás filmek iránti étvágyat Ferenc pápa halála: tarol a streamingszolgáltatóknál a Konklávé és A két pápa

Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.

Meghozta a pápás filmek iránti étvágyat Ferenc pápa halála: tarol a streamingszolgáltatóknál a Konklávé és A két pápa
2025. április 22., kedd

Bőrvédelem: ajánlott a fényvédő, kerülendő a szolárium

Megfelelően használva a jó minőségű fényvédők nyújtják a legjobb védelmet az UV-sugárzással szemben, ugyanakkor bőrünk egészségének, fiatalságának megőrzése érdekében több szempontra kell figyelnünk – vallja Gáspár Réka bőrgyógyász.

Bőrvédelem: ajánlott a fényvédő, kerülendő a szolárium
2025. április 20., vasárnap

Medve sétált a hegyvidéki turistaparadicsomban

A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.

Medve sétált a hegyvidéki turistaparadicsomban
2025. április 19., szombat

Meghiúsult Varga Csaba csúcstámadása, a vásárhelyi Csomor Lászlóval együtt vissza kellett fordulniuk

Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.

Meghiúsult Varga Csaba csúcstámadása, a vásárhelyi Csomor Lászlóval együtt vissza kellett fordulniuk
2025. április 19., szombat

Csak óvatosan az eszem-iszommal – Húsvéti egészségügyi ajánlások

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.

Csak óvatosan az eszem-iszommal – Húsvéti egészségügyi ajánlások
2025. április 18., péntek

Új lemezét mutatja be Kolozsváron Tamás Gábor énekes

Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.

Új lemezét mutatja be Kolozsváron Tamás Gábor énekes
2025. április 18., péntek

Ízek a világ körül: új-zélandi báránycsülök

Húsvétkor a hagyományos bárányhúsos ételek mellett különleges ínyencségekkel is megörvendeztethetjük a családot és az ismerősöket az ünnepi asztalnál. Ehhez nyújtunk most segítséget.

Ízek a világ körül: új-zélandi báránycsülök
2025. április 17., csütörtök

Gázai harcokban megsebesült kilencéves fiút ábrázoló kép lett az Év Fotója

Szamar Abú Elouf palesztin fotográfus gázai harcokban megsebesült, kilencéves fiút ábrázoló fényképe nyerte idén a World Press Photo legjobb sajtófotónak járó Év Fotója díját.

Gázai harcokban megsebesült kilencéves fiút ábrázoló kép lett az Év Fotója
2025. április 16., szerda

Tojásíró maratonra várják az érdeklődőket Háromszéken

Húsvéti tojásíró maratont szervez a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány. A Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában található Míves Házban április 18-án, nagypénteken szervezendő 17 órás tojásíró éjszakára minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Tojásíró maratonra várják az érdeklődőket Háromszéken
2025. április 16., szerda

Népi és vallásos darabokkal idézik meg a húsvét misztériumát a nagycsütörtöki Ég és Föld koncertek

Az elcsendesedés, a Krisztus feltámadásának ünnepére való ráhangolódás jegyében szervezi meg idén is az Erdélyi Hagyományok Háza több erdélyi és partiumi templomban az Ég és Föld koncerteket.

Népi és vallásos darabokkal idézik meg a húsvét misztériumát a nagycsütörtöki Ég és Föld koncertek