Amerikai különmegbízott: abszurd a háromnapos orosz tűzszünet, Putyin ragaszkodik a négy megszállt ukrán régióhoz

tűzszünet

Figyelmeztetés. Keith Kellogg szerint a Vlagyimir Putyin orosz elnök által meghirdetett háromnapos tűzszünet abszurd

Fotó: Videófelvétel

Keith Kellogg amerikai különmegbízottkedden „abszurdnak” minősítette Oroszország jövő heti háromnapos tűzszünetre vonatkozó tervét, és megismételte, hogy az Egyesült Államok átfogó és tartós békeszerződésre törekszik a háború befejezése érdekében.

Krónika

2025. április 30., 08:352025. április 30., 08:35

„A háromnapos tűzszünet abszurd.

Idézet
Amit az elnök akar, az egy állandó, átfogó – tengeri, légi, szárazföldi, infrastrukturális – tűzszünet legalább 30 napig, ami utána meghosszabbítható”

mondta Kellogg egy, a Fox Newsnak adott interjújában.

„Az elnök ezt találta ki, és mi oda akarunk eljutni” – tette hozzá.

Mint arról beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn a náci Németország felett aratott szovjet győzelem 80. évfordulója alkalmából május 8-tól 11-ig tartó ideiglenes tűzszünetet hirdetett.

Trump eközben egyre dühösebb, amiért szerinte Moszkva nem hajlandó véget vetni a három éve tartó háborúnak, miközben az Ukrajna elleni orosz támadások folytatódnak.

Ukrajna szintén elutasította a Kreml által javasolt rövid távú tűzszünetet.

„Ha Oroszország valóban békét akar, azonnal be kell szüntetnie a tüzet” – írta Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en.

„Ha a harci cselekményeket már most fel lehet függeszteni és harminc napig tűszünetet tartani, az lenne az igazi lépés, nem pedig egy egyszerű gesztus a (győzelem napjára tervezett) felvonulásra” – írta a tárcavezető az X-en..

Kellogg, aki nemrég Londonban vezette az amerikai delegációt az Ukrajnáról szóló tárgyalásokon, elmondta, hogy a tárgyalók egy 22 pontos, a háború befejezésére összpontosító feltételrendszert dolgoztak ki. Elismerte, hogy az ukrán tisztségviselőknek „nem tetszett mindegyik”, de ezt a tárgyalások során szokásosnak nevezte.

Idézet
Ha megnézzük mindazt, amit az ukránok hajlandóak elfogadni – most már az oroszokon, Putyinon múlik”

– mondta, hozzátéve, hogy az ukrán fél „tényleg elfogadta ezt (a békejavaslatot)”.

Kellogg a diplomáciai folyamatot egy hosszú távú versenyfutáshoz hasonlította.

„Nem az első mérföld a legnehezebb, hanem az utolsó, és mi az utolsó mérföldön vagyunk” – mondta.

„Senki sem fogja megnyerni ezt a háborút katonailag” – mondta Kellogg a Fox Newsnak.

„Tehát

Idézet
amikor Oroszország azt mondja, hogy ők nyernek – nem, nem nyernek. Ha nyerésre állnának, már megnyerték volna ezt a háborút...

Úgyhogy szerintem hátra kell dőlniük, és fel kell ismerniük ezt. Szerintem Ukrajna jó helyzetben van” – tette hozzá.

Veszélyben a tűzszüneti tárgyalsok, Putyin nem akar engedni

Eközben a Bloombergnek három, a tárgyalásokat ismerő moszkvai forrás megerősítette: Vlagyimir Putyin orosz elnök ragaszkodik ahhoz, hogy az ukrajnai háborút lezáró bármilyen megállapodásnak magában kell foglalnia négy részben megszállt ukrajnai régió teljes orosz ellenőrzését.

Ez a követelés csapást mért Donald Trump amerikai elnök tűzszünetre irányuló erőfeszítéseire, és a jelentések szerint a Fehér Házban egyre nagyobb a csalódottság a tárgyalások előrehaladásának hiánya miatt.

Trump megbízottja, Steve Witkoff április 25-én hosszabb tárgyalásokat folytatott a Kremlben, és megpróbálta meggyőzni Putyint, hogy egyezzen bele egy olyan tűzszünetbe, amely befagyasztaná az ellenségeskedéseket a jelenlegi frontvonalak mentén.

Két, a találkozót ismerő személy szerint Putyin nem látszik elmozdulni a maximalista követelésektől.

Elutasította az amerikai javaslatot, és megismételte követelését, hogy teljes mértékben ellenőrizze Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon területeit.

A tárgyalások a jelentések szerint egyelőre holtpontra jutottak, és a további előrelépéshez „Putyin és Trump közötti közvetlen kapcsolatfelvételre” van szükség

– mondta az egyik forrás.

Putyin a négy régiót „örökre” Oroszország részévé nyilvánította a hónapokkal a teljes körű invázió után tartott látszat-népszavazásokat követően.

A Kreml később az orosz alkotmányban is rögzítette a négy régió annektálását.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a népszavazásokat a nemzetközi jog megsértésének nevezte, és a legtöbb ország megtagadta az eredmények elismerését.

Trump, miután megbízottja február óta negyedszer találkozott Putyinnal, kezdetben azt mondta, hogy a megállapodás „nagyon közel van”,

de később visszakozott, mondván, hogy Putyin „talán nem akarja leállítani a háborút”.

A Kreml Kijevre mutogat

A Kreml kedden azt közölte, hogy Ukrajna nem válaszolt Vlagyimir Putyin orosz elnök több, közvetlen béketárgyalások megkezdésére vonatkozó ajánlatára, és nem világos, hogy csatlakozik-e az általa jövő hónapra meghirdetett háromnapos tűzszünethez.

„Putyin elnök volt az, aki ismételten kijelentette, hogy Oroszország kész, minden előfeltétel nélkül, a tárgyalási folyamat megkezdésére” – mondta újságíróknak Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. „Eddig nem hallottunk választ a kijevi rezsim részéről” – jegyezte meg.

Peszkov szerint „nagyon nehéz megérteni”, hogy Ukrajna szándékozik-e csatlakozni a tűzszünethez.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a BRICS-országok külügyminiszteri találkozóján Rio de Janeiróban kedden arról beszélt: Oroszország úgy látja, az Egyesült Államok vezetése érti, hogy nem szabad megengedni egy harmadik világháború kitörését.

„Mások mellett J. D. Vance amerikai alelnök beszélt erről nemrég, óva intve ettől azokat, akik a kijevi rezsimet uszítják a háború folytatására, akik igyekeznek bevonni az európaiakat ebbe konfliktusba valamiféle békefenntartó, stabilizáló és így tovább kontingensek Ukrajnába telepítésével” – fogalmazott az orosz diplomácia vezetője.

Az Egyesült Államok és Oroszország párbeszédét nem kell szenzációnak tekinteni. Ez csupán visszatérés a normalitáshoz

– tette hozzá.

„Akik ezt szenzációnak tekintik, azok egész egyszerűen azon logika rabjai, amelyet (Joe) Biden (volt amerikai elnök) kormánya kultivált, igyekezve Oroszországot kitaszítottként beállítani, olyan országként, amely teljesen elszigetelődött, gazdasága tönkrement, és így tovább ”– mondta Lavrov.

„Most egyszerűen visszatérünk a normalitáshoz. Az a benyomásom, hogy a globális Dél és Kelet országainak többsége, a stratégiai partnereink, szövetségeseink pozitívumnak veszik ezt. Már a közeljövőben láthatjuk kézzelfogható megerősítését annak, hogy

Idézet
Moszkva és Washington érdeke kölcsönös. Az Európai Unió vezetői most azt mondják, hogy Oroszországnak feltételek nélkül bele kellene egyeznie egy tűzszünetbe. Csak azért, mert ők (a kijevi vezetés) vereséget szenved a harcmezőn, és azon terveik, hogy stratégiai vereséget mérjenek ránk, az Oroszországi Föderációra, sosem válnak valóra.

Ezt már mindenki nagyszerűen megértette”– tette hozzá.

Lavrov kijelentette, hogy Oroszország a közvetlen tárgyalások újrafelvételének híve Ukrajnával mindenféle előfeltételek nélkül.

Idézet
A tűzszünet a jelen helyzetben előfeltételnek tekintendő, amelyet a kijevi rezsim további támogatására, katonai képességeinek megerősítésére használnának fel”

– fogalmazott, azt állítva, hogy az orosz fél az energetikai tűzszünetet „teljes egészében betartotta”, de ez „semmilyen hatással sem volt a kijevi rezsim agresszív cselekedeteire” (korábban mindkét háborúzó fél kölcsönösen azzal vádolta a másikat, hogy megszegte a tűzszünetet).

Az orosz külügyminiszter beszélt arról a meggyőződéséről is, hogy a BRICS-országcsoport kiszélesítése hamarosan folytatódni fog. Egyúttal kitért arra, hogy a tagok közötti kereskedelmi forgalom több mint 65 százalékának elszámolása már nemzeti fizetőeszközökben történik, a dollár részaránya a harmadára csökkent.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 17., csütörtök

Provokációként értékelik a templomrongálást az ukrajnai magyar érdekvédelmi szervezetek

Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).

Provokációként értékelik a templomrongálást az ukrajnai magyar érdekvédelmi szervezetek
2025. július 17., csütörtök

Gazdák hátrányban: román néppárti EP-képviselő is bírálja az EU új költségvetését

Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.

Gazdák hátrányban: román néppárti EP-képviselő is bírálja az EU új költségvetését
2025. július 17., csütörtök

Moszkva ismét a nukleáris válaszcsapás lehetőségével riogat

A Kreml ismét nukleáris megtorlással fenyegette meg a Nyugatot azon hírek kapcsán amelyek szerint Ukrajna nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket kaphat, amelyeket Oroszország elleni támadásokhoz használhat.

Moszkva ismét a nukleáris válaszcsapás lehetőségével riogat
2025. július 17., csütörtök

„Késhegyre a magyarokat”: felgyújtottak egy templomot Kárpátalján – Orbán Viktor: nem fogjuk hagyni!

Felgyújtottak egy templomot Kárpátalján, az oldalára pedig azt írták: „késhegyre a magyarokat” – számolt be az újabb magyarellenes támadásról Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán.

„Késhegyre a magyarokat”: felgyújtottak egy templomot Kárpátalján – Orbán Viktor: nem fogjuk hagyni!
2025. július 17., csütörtök

Damaszkuszt bombázta az izraeli hadsereg, Washington „félreértésről” beszél

Izrael szerdán erőteljes csapások sorozatát hajtotta végre a szíriai főváros, Damaszkusz ellen, fokozva ezzel a hadjáratot, amelyről azt állítja, hogy az ország drúz lakosságát támogatja.

Damaszkuszt bombázta az izraeli hadsereg, Washington „félreértésről” beszél
2025. július 17., csütörtök

Ukrajna drónokkal támadta Moszkvát, Szentpétervárt és más orosz régiókat

Csütörtökre virradóra több oroszországi régiót is ukrán drónok vettek célba, az ukrán hadsereg szélesebb körű dróntámadást indított Oroszország nyugati régiói, köztük Moszkva ellen – jelentették orosz médiaforrások és tisztségviselők.

Ukrajna drónokkal támadta Moszkvát, Szentpétervárt és más orosz régiókat
2025. július 17., csütörtök

Az Európai Bizottság a 2028-2034 közötti időszakra 2000 milliárd eurós költségvetést javasol

Az Európai Bizottság a 2028–2034 közötti időszakra 2000 milliárd eurós hosszú távú uniós költségvetést (MFF) javasol, amely megfelel a kontinens ambícióinak, szembenéz Európa kihívásaival és erősíti a függetlenségét – jelentette be Ursula von der Leyen.

Az Európai Bizottság a 2028-2034 közötti időszakra 2000 milliárd eurós költségvetést javasol
2025. július 16., szerda

Hatalmas tűz pusztította el a világ egyik legnagyobb zenei fesztiváljának a színpadát [VIDEÓ]

Hatalmas tűz ütött ki a Tomorrowland fesztiválon Belgiumban. A tűzesetről készült videók és fotók elárasztották a közösségi média felületeket.

Hatalmas tűz pusztította el a világ egyik legnagyobb zenei fesztiváljának a színpadát [VIDEÓ]
2025. július 16., szerda

Új katonai folyosót alakít ki az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.

Új katonai folyosót alakít ki az izraeli hadsereg a Gázai övezetben
2025. július 16., szerda

Trump: a vámok mellett más szankciók is jöhetnek Oroszország ellen, de orosz források szerint Putyin folytatni akarja a háborút

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.

Trump: a vámok mellett más szankciók is jöhetnek Oroszország ellen, de orosz források szerint Putyin folytatni akarja a háborút