2009. december 18., 13:062009. december 18., 13:06
A legismertebb alkoholmentes meleg ital a kakaó. Kicsit háttérbe szorult az igazi kakaó az instantporokból készített csupa cukor változat mögött, pedig érdemes rászánni azt az egy-két percet az elkészítésére, mert nagy a különbség. Lehet kísérletezni a kakaóporral, hogy melyik a kedvünkre való (nagyon finom a holland kakaó), illetve milyen legyen a cukor-kakaópor arány.
Ökölszabályként elmondható, hogy 1 dl tejhez egy csapott teáskanál cukorra és egy púpos teáskanál kakaóporra van szükség. Egy edényben keverjük össze a kakaóport és a cukrot, adjunk hozzá egy kevés vizet, kis lángon forraljuk fel, öntsük fel tejjel, és melegítsük addig, amíg eléri a kívánt hőmérsékletet. Tehetünk a tetejére tejszínhabot, és megszórhatjuk kakaóporral vagy fahéjjal. Hasonló ital a forró csokoládé – elkészíthetjük mindenféle porok nélkül.
Ez sem sokkal bonyolultabb, mint a kakaó, de már nem a gyerekek mindennapi itala, inkább desszertnek beillő sűrű ital. Az alapanyagok nagyon fontosak: jó minőségű, minimum 60%-os étcsokoládé és barna nádcukor. Gőz fölött olvasszunk meg 20 dkg csokoládét 1 dl tejszínnel, és közben melegítsünk fel 3-5 dl tejet, attól függően, hogy mennyire sűrűn szeretjük. Miután a csokoládé felolvadt, keverjük bele a cukrot, és apránként adjuk hozzá a tejet, közben keverjük simára. Ízesíthetjük egy kevés fahéjjal vagy vaníliával, tehetünk tejszínhabot a tetejére.
A forralt bor alkoholmentes változatának is tekinthető a forró, fűszeres almalé. Egy narancs héjából éles késsel vagy burgonyahámozóval vágjunk csíkokat, a fehér részből ne jusson rá, mert keserű lesz tőle az ital. Egy liter almaléhez adjuk hozzá a narancshéjat, egy fahéjrudat, 3-4 szem szegfűszeget, forraljuk fel és főzzük pár percig. Ha szükséges, édesítsük kevés cukorral vagy mézzel. Tálalhatjuk leszűrve vagy a narancshéjdarabokkal is, sőt a fahéjrajongók tehetnek minden pohárba egy fahéjrudat is.
Ha tél és meleg ital, akkor forralt bor. Talán kevesen tudják, hogy hogyan alakult ki ez a népszerű lélekmelengető. Sokáig nem tudták a bort megfelelő körülmények között tárolni, és bizony sokszor megromlott, megsavanyodott. Ahhoz, hogy újra iható legyen, felforralták, mézzel és különböző fűszerekkel ízesítették. Európában alapvetően vörösborból készítették. Kevés vizet forralunk fel fahéjjal, szegfűszeggel, csillagánizzsal, és miután hozzáöntjük a bort, még melegítjük, vagy több vizet használunk hozzá, ekkor azonban nem kell a bort már melegíteni, mert a forrásban lévő víz kellően felmelegíti. Tálaláskor rakhatunk a poharakba citrom vagy narancskarikákat. Angol filmekből és könyvekből lehet ismerős a puncsital – a puncstorta és -fagylalt egészen más, mondhatni csak távoli rokonságban van az igazi punccsal.
A 16. század végén Kelet-Indiából terjedt el, az ottani britek kedvelt itala volt, nevét egy hindi szóból, a ’panch’-ból kapta, ami ötöt jelent. A puncs ugyanis öt összetevőből áll: alkoholból, cukorból, citromból, vízből és teából (vagy fűszerekből). Először bort vagy konyakot használtak hozzá, majd miután elindult a rumkereskedelem Jamaicával, megjelentek a rumpuncsok. Az arányok: 1 csésze citromlé (friss házilag facsart), 2 csésze bor, konyak vagy rum, 3 csésze cukorszirup, 4 csésze víz, 4-5 csésze nem túl erős tea.
Az alkohol-víz-tea arány nincs kőbe vésve, sok múlik azon, hogy milyen erősre szeretnénk készíteni, illetve milyen alkoholt használunk, a borhoz kevesebb víz is elég lehet, mert lényegesen gyengébb, mint a rum. A cukorszirupot 1-1,5 csésze cukor és 2 csésze víz felforralásával állíthatjuk elő. Miután az összes hozzávalót egy fazékba tettük, lassan melegítsük fel, és melegen kínáljuk. A puncs minimálváltozata a rumos tea, amikor a cukorral, citrommal ízesített teához pár evőkanálnyi rumot keverünk.
Matrózokról szóló történetekből lehet ismerős a grog neve – ez a melegítő folyadék is a romlott ital újra ihatóvá tétele miatt született. A hajók fedélzetén a hosszú utak miatt nagy mennyiségű ivóvizet kellett tárolni, a víz azonban sokszor megalgásodott, poshadt lett, ezért először sörrel, majd rummal keverték. Vernon admirális matrózai citromlevet is adtak az italhoz, hogy a poshadt víz ízét elvegyék és felfrissítsék kicsit. Ők egészségesebbek voltak, mint a többiek, hiszen a rendszeres C-vitamin-bevitel miatt nem kapták el a skorbutot. Az ital neve állítólag az admirális nevét őrzi, az ő beceneve volt az „Old Grog”.
Mivel a grog szorosan kapcsolódik a vitorlás hajókhoz, ezért a mai napig Európa tengerparti országaira jellemző a fogyasztása. A grog forró vízből, rumból, citromléből, cukorból (vagy mézből) készült fűszeres ital. Másfél dl forró vízbe tegyünk egy evőkanál citromlevet, 2-3 evőkanál rumot, 1 evőkanál cukrot vagy mézet, pár szem szegfűszeget, egy kis darab fahéjrudat, keverjük el, pár percig hagyjuk állni, majd tálaljuk. Természetesen tehetünk bele citromkarikákat, és naranccsal vagy lime-mal is készíthetjük.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.