Régi, hagyományos, jól bevált módszer a sós vízzel való gargalizálás köhögés és megfázás esetén, de sós oldatból lehet orrcseppet is készíteni házilag. Gyerekeknek és felnőtteknek is segít orrdugulás, valamint torokfájás ellen, de akár megelőzésre is használhatjuk.
2014. november 29., 13:072014. november 29., 13:07
Fájdalomcsillapító a só
A só alapvetően kétféle módon segít a megfázás tüneteinek enyhítésében: egyrészt a gyulladt területekről, leginkább a torokszövetekből kivonja a többletfolyadékot, és ezáltal enyhíti a duzzanatot, fájdalmat. Másrészt a sós víz a torokban, orrjáratokban fellazítja a sűrű váladékot, ily módon elősegíti az elszaporodott baktériumok, vírusok távozását.
De nemcsak a tünetek kezelésében, hanem a felső légúti betegségek megelőzésében is hasznos a sós víz. Néhány éve egy kísérletben 400 egészséges felnőttet követtek végig 60 napon át a megfázás és influenza szempontjából legkritikusabb téli időszakban – olvasható az Origón.
A résztvevőket két csoportra osztották, és az egyik csoport tagjait megkérték, hogy naponta háromszor sós vízzel gargalizáljanak. A két hónap leteltével összesítették, hogy a résztvevők a vizsgálat ideje alatt milyen gyakran szenvedtek felső légúti betegségekben. Azt találták, hogy akik sós vízzel öblögettek, azok körében 40 százalékkal kevesebb fertőzés történt, de ha betegek is lettek, és folytatták továbbra is a sós vizes gargalizálást, a tüneteik jelentősen enyhébbek voltak, mint a másik csoport tagjainak.
Hogyan lehet oldatot készíteni?
Oldjunk fel fél teáskanál sót egy pohár meleg vízben, és pár másodpercig gargalizáljunk az oldattal, majd köpjük ki. Igazán akkor hatásos, ha a gargalizálást naponta 3-4-szer megismételjük. A gyerekek körülbelül négyéves korra tanulnak meg gargalizálni, innentől alkalmazható a módszer. Ha a gyereknek a sós víz nem ízlik, egy-két csepp citromlét is adhatunk hozzá.
Attól függően, hogy a gyermek náthája mennyire erős, készíthetünk enyhébb és erősebb koncentrációjú oldatot is. Az enyhébb oldathoz egy liter felforralt vízben oldjunk fel 9 gramm (körülbelül egy evőkanál) sót. Ezzel a töménységű oldattal csecsemők orrába is csöppenthetünk: egy patikában kapható pipetta segítségével minden etetés előtt 2-5 cseppet csöppentsünk a baba mindkét orrlyukába.
Az erősebb oldathoz 13 gramm (körülbelül egy evőkanál és egy teáskanál) sót oldjunk fel egy liter felforralt vízben. Ezt a töménységű oldatot csak 3 évnél idősebb gyerek orrába cseppentsük. Az elkészített oldatot legfeljebb 24 óráig használjuk, utána készítsünk újat.
Babák orrtisztítása sós cseppel és pumpával
Az orrdugulás akadályozza a csecsemőt a szopásban vagy a cumizásban, ezért érdemes az orrtisztítást negyedórával az étkezés előttre időzíteni. Hajtsuk hátra a baba fejét, és csöppentsünk 10-20 csepp sós orrcseppet mindkét orrlyukába. Próbáljuk meg a gyerek fejét hátrahajtva tartani 10 mp-ig, hogy a sós víz oldani tudja a váladékot.
Ezt követően finoman vezessük be az orrszívó pumpát a gyermek orrába, majd szippantsuk ki a váladékot és a sós vizes oldatot. Szükség esetén ismételjük meg az orrszívást még egyszer mindkét orrlyukban. Naponta legfeljebb 2-3 alkalommal végezzük ezt az orrtisztítást, és fontos, hogy négy napnál tovább ne alkalmazzunk sós orrcseppeket, mert a tartós használat kiszáríthatja az orrjáratokat, ami a gyereket védtelenné teszi az újabb fertőzésekkel szemben.
Ha a csecsemő nem kedveli a pumpát, az orrcsepp használata után eltávolíthatjuk a váladékot fültisztító pálcikával is – nyilván a váladékeltávolító hatás kisebb, mint az orrszívó pumpa esetében, de a semminél ez is jobb.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!