A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
Az integrált országos energia- és éghajlat-politikai terv (PNIESC) új változata szerint Románia az előzetesen vállalt 2050-es határidőnél korábban, már 2045 előtt el szeretné érni a klímasemlegességet.
Miközben uniós szintű törekvés a fosszilis tüzelőanyagok, belső égésű motorok lecserélése „zölden” megtermelt elektromos áramot használó berendezésekre, az erősen szorgalmazott teljes átállás számos veszélyt rejt magában.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig az 1990-es szinthez képest, hogy az Európai Unió 2050-re klímasemlegessé válhasson.
Emil Boc polgármester a hétvégi valenciai díjkiosztó gálán átvette a klímasemlegesség és okosvárosok terén kiírt uniós küldetés Kolozsvárnak odaítélt „címkéjét” (EU Mission Label), melyet a célok eléréséért legtöbbet tevő 10 európai város kapott meg.
A legnagyobb nemzetközi szakkiállításon bemutatott elektromos busz prototípusa után jövőre villamost, azután pedig villamosvonatot és metrót is gyártana a medgyesi Automecanica vállalat.
„Hatásos” előadást tartott Emil Boc Brüsszelben, a Régiók és Városok Európai Hete rendezvénysorozaton, ahol Kolozsvár polgármestere többek között az „agyelszívás” megállításáról és az agglomerációs térségek közlekedési problémáiról értekezett.
Romániának 2069 milliárd eurót kell költenie ahhoz, hogy 2050-re klímasemleges ország legyen – derül ki abból a közvitán lévő stratégiából, mellyel a bukaresti kormány az üvegházhatású gázok kibocsátásának hosszú távú visszaszorítását célozza.
Egyre több elgondolkodtató információ lát napvilágot az Európai Unió átfogó és erőteljes „zöldítési programjáról”. A sokak szerint ideológiai fegyverként használt uniós környezetvédelemről Winkler Gyula európai parlamenti képviselőt faggattuk.
Kolozsvár felkerült arra a szűkített listára, melyet az Európai Bizottság állított össze a klímasemlegesség elérésében jeleskedni kívánó, uniós támogatásban részesülő városok számára.
Nemrég Kolozsvárt is beválasztották azon száz európai város közé, amelyek részt vesznek a települések klímasemlegessé és intelligenssé tételét célzó uniós kísérleti programban.
Az Európai Bizottság csütörtökön közzétette annak a 100 városnak a listáját, amelyek részt vesznek a városok klímasemlegessé és intelligenssé tételét célzó európai uniós kísérleti programban.
Nicolae Ciucă kormányfő garanciákat kapott brüsszeli tárgyalásain arra, hogy az éghajlat-politikai uniós taxonómiáról szóló felhatalmazáson alapuló jogszabály véglegesítéséig tartó átmeneti időszakban a gáz- és az atomenergiát is használhatja Románia.