Az AM12-nek elkeresztelt, Medgyesen gyártott e-buszt a héten lezajlott brüsszeli kiállításon mutatták be
Fotó: Autm.ro
A legnagyobb nemzetközi szakkiállításon bemutatott elektromos busz prototípusa után jövőre villamost, azután pedig villamosvonatot és metrót is gyártana a medgyesi Automecanica vállalat, amelyet nemrég egy erős orosz vasúti kapcsolatokkal rendelkező, moldovai születésű milliomos vásárolt fel. A grandiózus tervek első „kézzelfogható” termékét úgy harangozták be, mint az első, Romániában gyártott villanybuszt, ám arról „megfeledkeztek”, hogy bő két éve már egy nagybányai cég is piacra dobott hasonló, az utcákon már „be is fogott” tömegközlekedési eszközt. A mai zöldtörekvések ismeretében nem véletlen, hogy csak Erdélyben immár több járműipari vállalat is efelé vette a gyártási irányt, akárcsak számtalan vásárló, azaz helyi önkormányzat.
2023. október 15., 18:012023. október 15., 18:01
A medgyesi Automecanica az autóbuszgyártók legnagyobb nemzetközi kiállításán és vásárán, a brüsszeli Busworld Europe rendezvényen mutatta be a napokban első elektromos buszát. Melyet a Szeben megyei város sok évtizedes múltra visszatekintő ipari vállalata az első, Romániában gyártott villanybuszaként mutatott be közleményében – „megfeledkezve” arról, hogy ezt a címet már 2021-ben lefoglalta magának egy másik, szintén erdélyi, nagybányai cég.
Véletlenről aligha beszélhetünk, hiszen utóbbi vállalat, az ATP Group által legyártott, ATP Bus e-UpCity nevű járművet két éve több romániai városban, többek között Nagyszebenben is tesztelték. Mindezt jelezte a sajtónak a nagybányai vállalat is, miután a medgyesiek így „dicsekedtek” közleményükben, és olyan szebeni helyi portál is akadt, mely kérésükre végül pontosítást közölt.
A nagyváradi Helyi Közlekedési Vállalat (OTL) próbálja ki elsőként az első romániai gyártású elektromos autóbuszt. A Nagybányán készült jármű egy hónapon belül feltűnik a Körös-parti város utcáin.
Ha első, ha nem, tény: a medgyesiek környezetbarát tömegközlekedési eszközének prototípusát nagy csinnadrattával, Románia brüsszeli nagykövetsége és uniós képviselete tagjainak jelenlétében mutatták be a héten lezajlott, többnapos kiállításon, mely 50 kiadásához érkezett, és amelyre több mint 500 kiállítót és összesen 40 ezer látogatót vártak.
Andrei Scobioală, az Automecanica vezérigazgatója a bemutató kapcsán elmondta, az AM12-nek elkeresztelt e-busz a top gyártók által használt valamennyi műszaki jellemzővel rendelkezik. „Romániai gyártása más vállalatok fejlődését is lehetővé teszi, és megfelel az európai zöld közlekedési irányelveknek, magas minőséggel és energiahatékonysággal, kiemelt figyelmet szentelve az avantgárd városi dizájnnak” – fogalmazott a cégvezető. Hozzátéve:
Az Automecanica által tervezett modellek
Fotó: Autm.ro
A nagyszabású, romániai viszonylatban már-már elképesztő tervek azok után körvonalazódtak, hogy – amint a cég közleményében is megemlítik – az elmúlt évben jelentős beruházások történtek az 1941-ben alapított, a közelmúltban főleg fémfeldolgozásra szakosodott, az autóipar számára karosszériát, alvázat, illetve utánfutót, trélert, tartálykocsit, szemétszállítót is gyártó medgyesi vállalatnál.
Amint a Clubferoviar.ro vasutasportál emlékeztet: a pénz a Moldovai Köztársaságból származó Szergej Glinkától érkezik, aki megszerezte az Automecanica többségi részvénycsomagját. A mintegy 650 millió eurós vagyonnal rendelkező üzletember korábban vezető tisztségeket töltött be orosz vasúti vállalatoknál.
A járműiparba erőteljesen betörni kívánó megyesi vállalat a belföldi, de a külföldi, szomszédos piacokat is meghódítaná. Ugyanakkor sokan kétkedve fogadják a grandiózus terveket, amelyek közül például a metrógyártás igen „rizikósnak” tűnik. Főleg, ha a belföldi piacot nézzük, hiszen a bukaresti és a kolozsvári „vásárlóerő” 2026-ig kifullad, ugyanis addig meg kell ejteni az országos helyreállítási alap (PNRR) révén finanszírozott földalatti-vásárlást – hívta fel a figyelmet a Clubferoviar.ro portál.
Fotó: Mobilitate.eu
Bár az Automecanica nem akart tudomást venni róla, több portál is emlékeztetett, hogy bejelentésükkel ellentétben nem az AM12 az első, Romániában gyártott villanybusz: csaknem két és fél évvel ezelőtt mutatták be az e-UpCity nevű tömegközlekedési eszközt, mely a nagybányai ATP Bus „vívmánya”. Bár az alkatrészek külföldről származnak, tehát messze nem teljesen „helyi román termék”, ez ugyanúgy igaz a medgyesi e-buszra is.
A nagybányai ATP Group által legyártott, e-UpCity nevű járművet már több romániai városban tesztelték
Fotó: Facebook/ATP Trucks & Buses
A Nagybányán gyártott tömegközlekedési eszköz prototípusát négy év alatt építették meg 25 millió eurós beruházással. A két évvel ezelőtti beszámolók szerint egy buszt – mellyel egy töltéssel városban legkevesebb 200, de akár 360 kilométert is meg lehet tenni – 350 ezer euróért árultak. A járművet több városban – Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Fogarason, Nagyszebenben is – tesztelték a helyi hatóságok közreműködésével.
Az 1995-ben alapított, kezdetben gépjárműalkatrészeket forgalmazó cég 2019-ben saját gyártású dömpert és betonkeverőt dobott piacra, majd 2021-ben jelentkezett elektromos buszával.
A Máramaros megyei Felsővisó által megvásárolt flotta
Fotó: Facebook/ATP Trucks & Buses
Nem véletlen, hogy csak Erdélyben immár több járműipari vállalat is efelé vette az irányt – illetve számtalan helyi önkormányzat is – , hiszen a mai európai uniós irányelvek, célok, elvárások a tömegközlekedés „kizöldítését” is előírják a károsanyag-kibocsátások visszaszorítása, a klímasemlegesség elérése érdekében.
Ez az eredmény elsősorban Kínának volt köszönhető, ahol a zéró emissziós buszok 90% feletti piaci részesedést értek el. A Villanyautósok.hu portálon olvasható elemzés szerint ehhez a trendhez igyekszik felzárkózni Európa is, ahol az idei első negyedévben forgalomba helyezett városi buszok között a tisztán elektromos járművek relatív többséget értek el, letaszítva a trónról a dízelüzemű buszokat.
Fotó: Facebook/ATP Trucks & Buses
Az EU 22 tagállamában (Bulgária, Horvátország, Szlovákia, Ciprus és Málta nem szolgáltat negyedéves adatokat), illetve az Egyesült Királyságban 2023 első negyedévében – az előző évhez hasonlóan – 30% körül alakult a tisztán elektromos hajtás aránya az új városi buszok piacán, ami ebben az időszakban elegendőnek bizonyult a ranglista első helyéhez. A trónfosztás elsősorban annak köszönhető, hogy a hibrid buszok eladásai is gyors növekedésnek indultak, ez pedig a dízeles járművek piaci részesedését csökkentette. A tisztán elektromos és a hibrid buszok eladásai együttesen így már 50% felett járnak, miközben csak minden negyedik új busz használ kizárólag dízelt – számolt be a Villanyautósok.hu.
A tiszta járművek használatának előmozdításáról szóló, 2021-ben hatályba lépett EU-s irányelv is fontos szerepet játszott a fenti eredmények elérésében. A jogszabály értelmében a tagállamoknak 2021 augusztusa és 2025 decembere között 24-45%-ban kell alternatív üzemanyaggal működő buszokat (azaz mindent, ami nem kizárólag dízelüzemű) beszerezniük. Ennek hatása jól látható a kizárólag dízelüzemű buszok értékesítésének 2021 végére bekövetkező meredek visszaesésében. E célok felét nulla kibocsátású hajtásláncokkal kell elérni. A célok 2026-ban 33%-65%-ra emelkednek, így néhány éven belül újabb visszaesésre kell számítani a dízel esetében – közölte a Villanyautósok.hu portál.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!