Kisebb energiaszámlákat ígér, Európában egyedi segítséget nyújt egy kolozsvári fejlesztésű ingyenes mobilalkalmazás

Számlafogyókúra. A mobilalkalmazás energiatakarékosságra ösztökélő tanácsokat ad, amelyeknek költségcsökkentő hatásuk van •  Fotó: Jakab Mónika

Számlafogyókúra. A mobilalkalmazás energiatakarékosságra ösztökélő tanácsokat ad, amelyeknek költségcsökkentő hatásuk van

Fotó: Jakab Mónika

Romániában és Európában is egyedinek, innovatívnak számító mobiltelefonos alkalmazást dolgozott ki a Kolozsvári Műszaki Egyetem akadémikusai által alapított startup. A Renergia nevű ingyenes, fenntarthatóságot szolgáló applikáció statisztikai adatok és a mesterséges intelligencia által „felügyelt” valószínűségszámítás alapján kiszámítja otthonunk energiafogyasztását, becslést közöl az áram- és hőigénnyel járó költségekről, segítséget nyújt az energiahatékonyság növelése, a kiadások csökkentése érdekében.

Páva Adorján

2023. december 18., 09:482023. december 18., 09:48

Az Energy Advisor nevű, kolozsvári székhelyű induló innovatív vállalkozás azzal büszkélkedik, hogy Romániából egyedüli startupként hívták meg az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 28. éghajlatváltozási konferenciájára (COP28). December elején a világ vezetői Dubajban gyűltek össze a globális éghajlat-politikai csúcstalálkozón. A Kolozsvári Műszaki Egyetemmel elsőként együttműködő, a felsőoktatási intézmény akadémikusai által alapított startup közleménye szerint

az általuk kifejlesztett Renergia alkalmazás használata akár 30 százalékkal is csökkentheti egy háztartás villanyra és fűtésre-hűtésre elköltött kiadásait, ha a felhasználó megfogadja az energiahatékonyságot növelő tanácsokat.

A spórolás mértéke persze nagyban függ a lakásban használt háztartási eszközök konfigurációitól, illetve különösképpen az épületszigeteléstől. Felhívják a figyelmet, hogy egy romániai háztartás úgynevezett karbonlábnyoma átlagosan 2200 kilogramm szén-dioxidot tesz ki évente, azaz ennyi üvegházhatású gáz kerül közvetetten és közvetlenül a levegőbe az emberi életmód lakásban kifejtett, mindennapi tevékenységei révén.

•  Fotó: Renergia.ro/képernyőmentés Galéria

Fotó: Renergia.ro/képernyőmentés

„A Renergia által ajánlott megközelítés innovatív és egyedi, ma ehhez hasonló nincs Romániában és egész Európa szintjén sem.

Idézet
Az alkalmazás elképzelésekor abból indultunk ki, hogy amit nem tudunk mérni, azon javítani sem tudunk. Innen ered a karbonlábnyom megállapításának ötlete, ami rendkívül fontos összetevő az energiafogyasztás hatékonyabbá tétele és a számlák összegének csökkentése mellett”

– Alexandru Mureșan vezérigazgató. Hozzátette: Romániában óriási az energiapazarlás mértéke, ezért népszerűsíteni kell a hatékonyságnövelést célzó intézkedéseket, illetve a megújuló energia használatát. Ugyanis ezek egyrészt növelik az ellenállóképességünket a központosított forrásoktól való függőségünk csökkentésével, másrészt a lakosok otthoni kényelmi szintje is javul.

Hogyan működik?

A Renergia mobilalkalmazás ingyenesen letölthető a Google Play és az AppStore áruház segítségével is. Felhasználó létrehozása után rákérdeznek az otthon típusára (tömbházlakás vagy ház), hány személy lakik benne, hány négyzetméter alapterületű, milyen építőanyagból készült, melyik településen található, hogyan fűtik, hőszigetelt-e, milyen régiek az esetlegesen használt háztartási eszközök (hűtő, mosogatógép, elektromos főzőlap, sütő, mikrohullámú sütő, légkondi, mosógép, ruhaszárító gép), vannak-e okoskonnektorok a lakásban, illetve milyen égőket használnak. Mindezek ismeretében az alkalmazás kioszt a profilunknak egy fenntarthatósági besorolást (egy ötös skálán kezdő, újonc, tudatos, proaktív vagy pártfogó minősítést adnak), illetve becslést közöl éves karbonlábnyomunkról.

•  Fotó: Renergia.ro/képernyőmentés Galéria

Fotó: Renergia.ro/képernyőmentés

A fogyasztás menüpont alatt az applikáció havi lebontásban becslést közöl a villanyárammal és fűtéssel járó költségeinkről, éves energiaigényünkről.

Az akciók gombra kattintva pedig megértjük, hogyan is nyerhetünk az alkalmazás segítségével: energiahatékonyságot növelő, takarékosságra ösztökélő megoldásokat ajánl, jelezve, egy-egy intézkedéssel évente mennyi pénzt spórolhatunk, illetve a környezetre gyakorolt hatását is érzékeltetik egy hármas skálán.

Például a régi mosógép újra cserélése – az általunk megadott paraméterek alapján – 87 lejt tart a kasszában, de már csak bepakolt ruha megfelelő mennyiségét jól szabályozva is 26 lejt spórolhatunk. A legnagyobb hasznot hozó tétel (amely klímahatás szempontjából is maximális minősítést kap) napelemek telepítése, amely a Renergia számításai szerint évente 2519 lejes megtakarítást eredményez.

Egy másik menüpontban azt is kiszámolja az alkalmazás, mekkora teljesítményű fotovoltaikus rendszerre lenne szükségünk, az mennyi áramot termelne, mekkora spórolást eredményezne, illetve mennyivel csökkentené karbonlábnyomunkat. Az opció azt a lehetőséget is felkínálja, hogy szakcég megkeressen ajánlatával. A fejlesztők azt is tervezik, hogy például „zöldhitelt” biztosító pénzintézetekkel is együttműködjenek.

Az applikációt a Google Play áruházon keresztül eddig több mint ezer felhasználó töltötte le, a kéttucatnyi, értékelést is adó ügyfél átlagosan csupán 2,5-ös minősítést adott az 1-től 5-ig terjedő skálán.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Kutatási csúcspont

Egyébként a statisztikai adatokat valószínűségszámítással, a mesterséges intelligencia segítségével feldolgozó mobilalkalmazást 12 szakember fejlesztette ki, akik az energetika, matematika, szofterfejlesztés, marketing területén tevékenykednek. Eddig több mint 300 ezer eurót fektettek be a fejlesztésekbe, amelyek 2022 júniusában indultak, a gyakorlati megvalósítás pedig idén januárban kezdődött.

Dan D. Micu kutatási igazgató szerint a Renergia több mint 500 tudományos dolgozat, 45 könyv és több mint 100 kutatási projekt eredményeinek összegzése, „csúcspontja”. Hangsúlyozta: a kifejlesztett algoritmus olyan kritikus időszakban siet a romániai társadalom és a széleskörű nemzetközi nyilvánosság segítségére, amikor számos válsággal és azok következményeivel kell szembesülni. Ugyanakkor a Renergia hozzájárul a globális célkitűzés, a klímasemlegesség eléréséhez is a lakások szegmensében.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány
2024. október 22., kedd

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra

A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra
2024. október 22., kedd

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter

Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter
2024. október 21., hétfő

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány

Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány