Számíthatnak rájuk. Romániában csaknem 192 ezer IT-szakember dolgozott 2023-ban
Fotó: Haáz Vince
Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.
2024. április 04., 20:142024. április 04., 20:14
Mindez az International Trade Administration amerikai kormányzati szerv jelentéséből derül ki. Az Economedia.ro portál által idézett elemzés szerint Románia digitális gazdasága 2030-ig 52 milliárd euróra nőhet, ez pedig a bruttó hazai termék (GDP) tíz százalékát jelentheti. Az információ- és kommunikációtechnológiai ágazat (ICT) 2017 és 2021 között évente mintegy 8 százalékkal gyarapodott, de ez sem volt elég ahhoz, hogy behozza a lemaradást sok más „digitális kihívónak” minősített országhoz képest.
Ezzel együtt az ország a fejlődés jeleit mutatja, ami hozzájárulhat a lakosság digitális ismereteinek bővítéséhez, a felzárkózás pedig a digitális gazdaság megerősödésének alapjaként szolgálhat. A jelentés szerint Románia jó minősítésekkel rendelkezik a telekommunikációs hálózatok és az internetsebesség terén, a pandémia okozta terhelés nem jelentett gondot, és a távmunka térnyerését sem nehezítették jelentősebb akadályok.
Az amerikai jelentéstevő Romániára vonatkozó elemzése szerint így nem meglepő, hogy az ország rendkívül jól áll, hatodik helyezett a szélessávú internetre vonatkozó növekedés gyorsasága tekintetében, mobiltelefon terén pedig globálisan a 43. helyen áll. Az 5G megjelenésével letöltés tekintetében 2., feltöltés terén pedig világelső, ami mindent elmond a romániai mobilhálózat minőségéről.
Az információ- és kommunikációtechnológiai ágazaton belüli IT-szektorban tapasztalható fejlődésre tekintve földrajzilag Bukarest és környéke viszi a prímet: a jövedelem 63 százaléka innen ered, az északnyugati régió 18 százalékkal követi. A szoftverfejlesztő iparág országos piaca jövedelem tekintetében 3,2 milliárd eurósra volt tehető 2023-ban.
A román média által idézett eredeti jelentésben kiemelik: az 1000 főre eső IT-szakemberek tekintetében Románia európai éllovas, és a világon a hatodik helyen áll, többek között az Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzve (arra nem térnek ki, mely országok találhatók még a toplista élén).
Tavaly 8022 szoftverfejlesztő céget tartottak nyilván Romániában, 1,4 százalékkal kevesebbet, mint 2022-ben. Kutatás és fejlesztés terén a nagy központok az egyetemi városokban, Bukarestben, Kolozsváron, Iași-ban, Temesváron, Craiován és Brassóban találhatók – áll az International Trade Administration jelentésében.
Szintén az IT-ágazatot érintő elemzést közölt nemrég a Világbank, amely szerint Románia azon országok közé tartozik, ahol a leggyorsabban nőtt a munkalehetőségek száma a rohamosan fejlődő helyi IT-szolgáltatásoknak és a bővülő exportnak köszönhetően. Az Economica.net portál által szemlézett jelentés szerint az információ- és kommunikációtechnológiai szektor termelése 1,38 milliárd dollár, szolgáltatásai pedig 17,9 milliárd hozzáadott értékkel bővítették a gazdaságot, az ICT-javak exportja 2021-ben 2,683 milliárd dollárra rúgott.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!