Számíthatnak rájuk. Romániában csaknem 192 ezer IT-szakember dolgozott 2023-ban
Fotó: Haáz Vince
Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.
2024. április 04., 20:142024. április 04., 20:14
Mindez az International Trade Administration amerikai kormányzati szerv jelentéséből derül ki. Az Economedia.ro portál által idézett elemzés szerint Románia digitális gazdasága 2030-ig 52 milliárd euróra nőhet, ez pedig a bruttó hazai termék (GDP) tíz százalékát jelentheti. Az információ- és kommunikációtechnológiai ágazat (ICT) 2017 és 2021 között évente mintegy 8 százalékkal gyarapodott, de ez sem volt elég ahhoz, hogy behozza a lemaradást sok más „digitális kihívónak” minősített országhoz képest.
Ezzel együtt az ország a fejlődés jeleit mutatja, ami hozzájárulhat a lakosság digitális ismereteinek bővítéséhez, a felzárkózás pedig a digitális gazdaság megerősödésének alapjaként szolgálhat. A jelentés szerint Románia jó minősítésekkel rendelkezik a telekommunikációs hálózatok és az internetsebesség terén, a pandémia okozta terhelés nem jelentett gondot, és a távmunka térnyerését sem nehezítették jelentősebb akadályok.
Az amerikai jelentéstevő Romániára vonatkozó elemzése szerint így nem meglepő, hogy az ország rendkívül jól áll, hatodik helyezett a szélessávú internetre vonatkozó növekedés gyorsasága tekintetében, mobiltelefon terén pedig globálisan a 43. helyen áll. Az 5G megjelenésével letöltés tekintetében 2., feltöltés terén pedig világelső, ami mindent elmond a romániai mobilhálózat minőségéről.
Az információ- és kommunikációtechnológiai ágazaton belüli IT-szektorban tapasztalható fejlődésre tekintve földrajzilag Bukarest és környéke viszi a prímet: a jövedelem 63 százaléka innen ered, az északnyugati régió 18 százalékkal követi. A szoftverfejlesztő iparág országos piaca jövedelem tekintetében 3,2 milliárd eurósra volt tehető 2023-ban.
A román média által idézett eredeti jelentésben kiemelik: az 1000 főre eső IT-szakemberek tekintetében Románia európai éllovas, és a világon a hatodik helyen áll, többek között az Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzve (arra nem térnek ki, mely országok találhatók még a toplista élén).
Tavaly 8022 szoftverfejlesztő céget tartottak nyilván Romániában, 1,4 százalékkal kevesebbet, mint 2022-ben. Kutatás és fejlesztés terén a nagy központok az egyetemi városokban, Bukarestben, Kolozsváron, Iași-ban, Temesváron, Craiován és Brassóban találhatók – áll az International Trade Administration jelentésében.
Szintén az IT-ágazatot érintő elemzést közölt nemrég a Világbank, amely szerint Románia azon országok közé tartozik, ahol a leggyorsabban nőtt a munkalehetőségek száma a rohamosan fejlődő helyi IT-szolgáltatásoknak és a bővülő exportnak köszönhetően. Az Economica.net portál által szemlézett jelentés szerint az információ- és kommunikációtechnológiai szektor termelése 1,38 milliárd dollár, szolgáltatásai pedig 17,9 milliárd hozzáadott értékkel bővítették a gazdaságot, az ICT-javak exportja 2021-ben 2,683 milliárd dollárra rúgott.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!