Sport- és wellnessbérletekkel ösztönözhetők az alkalmazottak, de akad, akinek más jelent motivációt

Idéntől edzőtermi bértletet is kaphatnak a romániai alkalmazottak •  Fotó: 123RF

Idéntől edzőtermi bértletet is kaphatnak a romániai alkalmazottak

Fotó: 123RF

Az ösztönző bérek, magánegészségügyi és nyugdíjbiztosítás mellett rendszeresen megszervezett közösségi összejövetelekkel, sportolási lehetőségekkel vagy akár masszázs- és fesztiválbérletekkel kívánják egyes munkaadók vonzóvá tenni a munkahelyeket az alkalmazottak számára. Noha jogi lehetőség létezik a munkaadó által részben adómentesen adható juttatásokra, ez leginkább a multinacionális cégeknél vagy az IT-szektorban dolgozók „kiváltsága”.

Deák Szidónia

2023. február 05., 20:142023. február 05., 20:14

2023. február 05., 22:432023. február 05., 22:43

Idéntől bővült a munkavállalóknak nyújtandó bónuszok, juttatások köre, a januárban elfogadott és az államfő által kihirdetett jogszabály értelmében edzőtermi bérletet és gyógykezelési jegyeket is biztosíthatnak alkalmazottaiknak a romániai cégek. Ezek a kiadások adómentesek és munkavállalónként évi 400 euróig leírhatók.

A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma.

Debreczeni László adószakértő korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a munkavállalók körében végzett felmérésekben a különböző jogok és fizetésen kívül nyújtható előnyök és/vagy kedvezmények szavatolása előkelő helyen szerepel az alkalmazottak elvárásai között, ezért a munkáltatóknak meg kell fontolniuk, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel, hiszen így megtartják és ösztönzik az alkalmazottaikat. A juttatásokon és bónuszokon kívül döntő szempont lett a távmunka lehetősége is a munkavállalók jó részénél.

Megteszik, amit lehet

Gálffy Csanád, a Székelyudvarhelyen és Kolozsváron irodát működtető Minic Studio társalapítója a Krónika megkeresésére elmondta, igyekeznek a körülményekhez mérten minél több lehetőséget biztosítani az alkalmazottaiknak, leginkább olyan bónuszokat ajánlanak, és programokat szerveznek, amelyeket szélesebb körben igényelnek a kollégák. A tizenegy éve, jelenleg 28 alkalmazottal működő szoftverfejlesztő kisvállalkozás alkalmazottai rendszeresen járnak bowlingozni, heti két alkalommal van gerinctorna az irodában, több alkalommal is szerveznek céges összejöveteleket, ezen kívül minden alkalmazottjuknak fizetik a magán-balesetbiztosítást.

„Mivel kisvállalkozás vagyunk, nem igazán van lehetőségünk felvenni a versenyt a nagy cégek által felajánlott juttatáscsomagok mértékével. Nyilván szeretnénk a lehető legtöbbet nyújtani ezen a téren is, a tapasztalat viszont azt mutatja, hogy

Idézet
nem mindig az extrajuttatások mértéke vagy mennyisége a döntő a munkavállalók számára, hanem inkább a közösségi programok rendszeressége, az együtt töltött idő minősége határozza meg, hogy hosszú távon maradnak, vagy sem a cégnél, ugyanis ezek az alkalmak növelhetik a kohéziós erőt és az általános jóllétérzést”

– fogalmazott a cégvezető. Rámutatott: a juttatások kiválasztásánál alapul vették a számítógépes ülőmunka velejáróit és azokat a szükségleteket, amelyek ezek mentén kialakulhatnak.

A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a gyógykezelési juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma. •  Fotó: Facebook/Bálványos Resort Galéria

A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a gyógykezelési juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma.

Fotó: Facebook/Bálványos Resort

„Ennek megfelelően kerestünk konkrét megoldásokat és lehetőségeket Udvarhely-viszonylatban. Igyekeztünk gondolni a mozgásra, sportolásra, közös filmnézésre és nyilván a céges eseményekre, a közös evés-ivásra” – sorolta a leginkább külföldi ügyfeleknek, valamint hazai zöldmezős projekteken dolgozó, webes szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég társalapítója. Hozzátette,

a jövőben ők is szeretnék bővíteni a juttatásaik körét, élnének az alkalmazottaknak adható fitneszbérletek és wellnesskuponok lehetőségével, amennyiben igénylik azokat a kollégák.

korábban írtuk

Az anyagi jólét a legfontosabb a fiatalok számára – Közgazdász a Z generáció motivációiról
Az anyagi jólét a legfontosabb a fiatalok számára – Közgazdász a Z generáció motivációiról

Egy Romániában készült, friss felmérés szerint az 1990-es évek közepe és a 2010-es évek első fele között született Z generáció tagjai számára legfontosabb motiváció az anyagi biztonság és függetlenség megszerzése.

Van, akinek más jelent motivációt

Ám sokak számára nem a bónuszok, voucherek, extrajuttatások a döntőek a munkahelyválasztásnál. Fecske Nándor csíkszeredai származású, jelenleg Magyarországon élő fiatalember kilenc éve dolgozik programozóként, jelenleg egy amerikai ügyfeleknek dolgozó kolozsvári szoftverfejlesztő cég munkatársa.

A Krónikának elmondta, kezdő programozóként abból a szempontból is fontosnak tartotta a munkahelyi közösséget, hogy számára a munkahely az informális tudásmegosztás, a gyorsabb tapasztalatszerzés színtere is volt, ezért szívesen használt ki minden olyan lehetőséget, amely a kollégák közötti szorosabb kapcsolat kiépítését segítette.

„Elsősorban a programozásnál használt technológia szerint mérlegeltem, hogy elfogadok egy ajánlatot, vagy sem.

Idézet
Hajlandó voltam akár jelentősen kevesebb fizetésért dolgozni mindaddig, amíg az adott technológia elsajátítása hasznosnak tűnt,

illetve találtam olyan mentort, akitől tanulni lehetett. Ilyenkor természetesen számítottak a közös programok is, hogy minél hatékonyabban működhessünk együtt, ilyenek voltak a külföldi konferenciák, amelyeken a kollégákkal közösen vettünk részt, és tanultunk meg egy-egy technológiát” – mondta a programozó fiatalember.

Hozzátette, a sport-, wellness- és egyéb voucherek, bérletek korábban sem keltették fel az érdeklődését,

ugyanis több mint hat éve külföldön él és távmunkában dolgozik, így nem is lenne alkalma igénybe venni azokat. „Az utóbbi években a prioritásaim változtak, csak akkor vállalok el egy adott munkát, ha rugalmas időbeosztással dolgozhatok, és nem kell bejárnom az adott munkahelyre, hanem távolról is végezhetem a feladataimat, ezenkívül természetesen a fizetés is döntő tényező” – tette hozzá a csíkszeredai fiatalember.

korábban írtuk

A fizetés nem igazi motiváló erő, szükségesek a pihenőnapok a feltöltődéshez
A fizetés nem igazi motiváló erő, szükségesek a pihenőnapok a feltöltődéshez

Az idei hivatalos munkaszüneti napok több mint fele esik hétvégére, azaz a tizenöt hivatalos szabadnap közül csak hét lesz hétköznap. Akaratlanul is kellemetlenül érinti a dolgozókat a kevesebb hivatalos szabadnap híre, pszichológus fejtette ki a Székelyhonnak ennek lélektani okát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

2025. március 27., csütörtök

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap

Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap
2025. március 26., szerda

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint

Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint