Fizetésszámítás-technika. Nemzetközi mércével is jónak számít a romániai IT-fizetés
Fotó: Haáz Vince
Románia feltörekvő országként egyre inkább felzárkózik a Nyugat-Európában alkalmazott fizetésekhez az információtechnológiai ágazatban – derül ki egy nemzetközi elemzésből, mely szerint tavaly egy itteni programozó bruttó bére szinte annyi volt, mint egy holland IT-fizetés. A kutatás arra is rávilágít, hogy belföldön immár jobban fizetnek egy kolozsvári programozót, mint egy bukarestit, az országos harmadik helyen pedig Marosvásárhely áll a nettó átlag IT-fizetések tekintetében. Ugyanakkor a paradicsominak tűnő állapotokba néha bele-belerondít a valóság.
2025. február 21., 13:592025. február 21., 13:59
Továbbra is Svájc kínálja a legmagasabb IT-fizetéseket Európában, amelyet az Egyesült Királyság és Németország követ, de a feltörekvő országok, például Lengyelország és Románia is, egyre versenyképesebbek, és ezzel felzárkóznak Nyugat-Európához – derül ki a Transparent IT Job Market Report 2024 című nemzetközi elemzésből, melyhez Romániából a Devjob.ro állásportálon keresztül gyűjtöttek adatokat.
A kutatás eredményeit összefoglaló Economedia.ro portál cikke szerint a bérstatisztikák több mint 18 000, különböző országokból származó álláshirdetésen alapulnak, amelyek mindegyike közvetlenül a foglalkoztató vállalatok által megadott bértartományokat tartalmazza.
Mint ismeretes, az átlagot az összes fizetés összeadása, majd az állásszámmal történő elosztása révén számítják ki, míg a medián az az összeg, amelynél az érintettek pontosan fele többet, másik fele pedig kevesebbet keres. Az átlag- és a mediánfizetés közötti eltérések gyakran néhány magasan kiugró értéknek tudhatók be (kevesen nagyon sokat keresnek, ami felhúzza az átlagot), így a medián életszerűbb, megbízhatóbb összehasonlításra ad lehetőséget.
A jelentés szerint a fizetések városonként, technológiánként és programozási nyelvenként nagymértékben eltérhetnek egy országon belül is.
Erdély fővárosa az IT-munkaerő legjobban fizetett 10 százalékának szegmensében is kiemelkedik a szakterületen belül (26 500 lejes átlag, szemben a bukaresti 22 500-zal).
A fehér csík a városokban mért nettó havi átlag IT-fizetést jelzi, a sárga a legjbban kereső 10 százalék átlagát
Fotó: Devjob.ro
A romániai toplista harmadik helyezettje Marosvásárhely 11 900 lejes nettó átlagkeresettel, a dobogósokat Nagyszeben, Temesvár, Iași és Brassó követi. Romániában egy kezdő átlagosan 5400 lejes nettó fizetésre számíthat, míg egy szenior keresete meghaladhatja a 16 000 lejt.
A fentebb említett számok nemcsak itthonról nézve mutatnak szép összegnek: a keresetek immár nem vallanak szégyent európai viszonylatban sem. Az elemzés készítői szerint ugyanis ha bruttó éves átlagkeresetre váltunk, az összeget pedig euróra konvertáljuk,
Ráadásul ha a legjobban kereső 10 százalék átlagára tekintünk, itt Románia (94 800 euró) alaposan „ráver” Hollandiára (74 000), Lengyelországra (84 900) és Németországra (80 000) is. Egyébként a vizsgált országok közül itt kimagaslóan vezet Svájc (139 700), akárcsak az átlagkereset tekintetében (113 900).
A romániai bruttó átlag IT-fizetés nemzetközi összehasonlításban
Fotó: Devjob.ro
Kevéssel kisebb, de hasonlóan magas romániai számokról tanúskodnak az Országos Statisztikai Hivatal (INS) adatai is: amint arról beszámoltunk, tavaly decemberben a legnagyobb nettó átlagbért – 12 141 lej – az információtechnológiai ágazatban jegyezték (az országos átlag 5645 lej volt).
Ugyanakkor a paradicsominak tűnő állapotokba bele-belerondít a valóság: a közelmúltban az IT-ágazat válságát lebegtették meg szakemberek, az aggodalmakat pedig elbocsátások támasztották alá Kolozsváron is.
De az is jelentős érvágás, hogy a kormány megszorító intézkedései nyomán januártól immár valamennyi, a kisebb (10 000 lej alatti) keresetű IT-dolgozók esetében is
A bruttó bérre ez nem hat ki, viszont a kézbe kapott fizetés így jelentősen csökkent januártól sok alkalmazott esetében, és a cégek túlnyomó többsége ezt semmilyen formában nem kompenzálja.
Amint arról beszámoltunk, az IT-szektorban érdekelt cégek átlagosan a profit 26,7 százalékát veszíthetik el az ágazati adókedvezmények megszüntetése nyomán az előzetes becslések szerint, ami jelentős, de nem leküzdhetetlen negatív hatásokkal jár Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója (CEO) szerint. A szakember a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott: a múlt év végén elfogadott úgynevezett salátarendelet alapjaitól felborította az üzleti tervek kiszámíthatóságát, és úgy véli, az IT-szektorban a növekedés bizonyára stagnálni fog, a befektetők elővigyázatosabbak, körültekintőbbek lesznek.
Az IT-szektorban érdekelt cégek átlagosan a profit 26,7 százalékát veszíthetik el az ágazati adókedvezmények megszüntetése nyomán az előzetes becslések szerint.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
szóljon hozzá!