A salátarendeletnek az IT-szektorra gyakorolt hatásait igazából csak az év második felében fogjuk látni a Krónikának nyilatkozó szakember szerint
Fotó: Pixabay.com
Az IT-szektorban érdekelt cégek átlagosan a profit 26,7 százalékát veszíthetik el az ágazati adókedvezmények megszüntetése nyomán az előzetes becslések szerint, ami jelentős, de nem leküzdhetetlen negatív hatásokkal jár Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója (CEO) szerint. A szakember a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott: a múlt év végén elfogadott úgynevezett salátarendelet alapjaitól felborította az üzleti tervek kiszámíthatóságát, és úgy véli, az IT-szektorban a növekedés bizonyára stagnálni fog, a befektetők elővigyázatosabbak, körültekintőbbek lesznek.
2025. január 21., 13:582025. január 21., 13:58
Nagyot szólt, alapjaitól felborította az üzleti tervek kiszámíthatóságát – ecsetelte a Krónikának a salátarendelet IT-szektorra vonatkozó előírásait Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója. A számítástechnikai és szoftverfejlesztő társaság vezetője szerint ugyanakkor a rendelet különbözőképpen érinti a cégeket méretük és jövedelmezőségük függvényében. „Egyesek lazán megbírják a jövedelemadó-kedvezmény eltörlésének hatását, mások számára ez nehezen áthidalható akadály lesz. A salátarendelet hatása nagymértékben függ az cég üzleti modelljétől” – fogalmazott a szakember.
Kérdésünkre, vezethet-e az adókedvezmények megszűntetése oda, hogy elmennek Romániából befektetők, vagy csak egyszerűen nem lesz többé vonzó célpont, Szélyes Levente úgy vélekedett, hogy a befektetők továbbra is dinamikusan mozognak az IT-piacon,
Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója
Fotó: Codesping/Angyalosi Beáta
„Globális nézőpontból a romániai IT-szektor számos előnnyel rendelkezik a világ más régióihoz képest, de a beruházások tényleges volumene csak az év végén fog megmutatkozni” – értékelt.
Arra a kérdésre, hogy az ágazatban az állások hány százalékát sodorhatja veszélybe a rendelet, annyit mondott: nehéz ezt most megbecsülni. „Mi, mint helyi vállalkozás, figyelemmel követjük az illetékes intézmények 2024 decemberében és 2025 januárjában közölt elemzéseit és jelentéseit. Jelenleg is érkeznek újabb kérdőívek, hogy az (ágazati) gazdasági elemzéseket a lehető leghamarabb frissíteni tudják. Néhány bejelentés már megjelent, sok csapat, projekt és költségvetés már most átméreteződik” – osztotta meg velünk a kolozsvári vállalkozó.
Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.
Fontosnak tartotta ugyanakkor aláhúzni, hogy az IT-szektor vonzerejét több tényező határozza meg, nem csak az adókedvezmények.
„Figyelembe kell venni a rendelkezésre álló infrastruktúrát, a rendelkezésre álló munkaerő felkészültségét, az életszínvonalat, az általános gazdasági környezetet, a kulturális, gazdasági, társadalmi és jogi környezetet, az informatikai szolgáltatások és termékek nemzetközi jellegét és azt, hogy támogatják ezt az iparágat. A bukaresti Közgazdasági Akadémia (ASE) által az IT-szektor munkáltatói szövetséggel (ANIS) közösen készített elkészített, Az IT-szektor hatása a román gazdaságra című tanulmány szerint »az informatikai ágazat munkavállalóinak fizetésére vonatkozó adókedvezmény megszüntetésével
– szögezte le Szélyes Levente.
Aki szerint ilyen körülmények között a minőség a legfontosabb, és a jó szakembereknek biztos lesz munkájuk nehezebb helyzetben is.
Maradt még vonzereje a romániai IT-szektornak Szélyes Levente szerint
Fotó: Haáz Vince
Ugyanezen tanulmány szerint Románia az informatikai szakemberek nemi diverzitását tekintve is kiemelkedő eredményeket ért el (144 ponttal): a hazai szektor 26 százalékát női IT-szakemberek teszik ki, és ezzel a 19,4 százalékos uniós átlag fölött helyezkedik el.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is kérte a nép ügyvédjétől, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon a kiadáscsökkentő és az adóügyi intézkedéseket tartalmazó salátarendeletet.
Több mint ötmillió lej kárt okozott az állami költségvetésnek adócsalás révén három autóalkatrészekkel kereskedő Temes megyei vállalkozás – derül ki az Országos Adóhatóság (ANAF) hétfői közleményéből.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) legfrissebb elemzése szerint a CASCO-szerződések alapján tavaly kifizetett 10 legnagyobb kárigény összesen mintegy 5,3 millió lejt tett ki.
Romániában nyitott gyárat a holland textilipari nagyvállalat, az Innofa.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!