„Nagyot szólt” az IT-szektor adókedvezményeinek eltörlése

IT-szektor

A salátarendeletnek az IT-szektorra gyakorolt hatásait igazából csak az év második felében fogjuk látni a Krónikának nyilatkozó szakember szerint

Fotó: Pixabay.com

Az IT-szektorban érdekelt cégek átlagosan a profit 26,7 százalékát veszíthetik el az ágazati adókedvezmények megszüntetése nyomán az előzetes becslések szerint, ami jelentős, de nem leküzdhetetlen negatív hatásokkal jár Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója (CEO) szerint. A szakember a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott: a múlt év végén elfogadott úgynevezett salátarendelet alapjaitól felborította az üzleti tervek kiszámíthatóságát, és úgy véli, az IT-szektorban a növekedés bizonyára stagnálni fog, a befektetők elővigyázatosabbak, körültekintőbbek lesznek.

Bálint Eszter

2025. január 21., 13:582025. január 21., 13:58

Nagyot szólt, alapjaitól felborította az üzleti tervek kiszámíthatóságát – ecsetelte a Krónikának a salátarendelet IT-szektorra vonatkozó előírásait Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója. A számítástechnikai és szoftverfejlesztő társaság vezetője szerint ugyanakkor a rendelet különbözőképpen érinti a cégeket méretük és jövedelmezőségük függvényében. „Egyesek lazán megbírják a jövedelemadó-kedvezmény eltörlésének hatását, mások számára ez nehezen áthidalható akadály lesz. A salátarendelet hatása nagymértékben függ az cég üzleti modelljétől” – fogalmazott a szakember.

Úgy véli, a növekedés bizonyára stagnálni fog, és a befektetők elővigyázatosabbak, körültekintőbbek lesznek.

Kérdésünkre, vezethet-e az adókedvezmények megszűntetése oda, hogy elmennek Romániából befektetők, vagy csak egyszerűen nem lesz többé vonzó célpont, Szélyes Levente úgy vélekedett, hogy a befektetők továbbra is dinamikusan mozognak az IT-piacon,

a rendelet hatásait csak az év második felében fogjuk látni.

IT-szektor Galéria

Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója

Fotó: Codesping/Angyalosi Beáta

„Globális nézőpontból a romániai IT-szektor számos előnnyel rendelkezik a világ más régióihoz képest, de a beruházások tényleges volumene csak az év végén fog megmutatkozni” – értékelt.

Arra a kérdésre, hogy az ágazatban az állások hány százalékát sodorhatja veszélybe a rendelet, annyit mondott: nehéz ezt most megbecsülni. „Mi, mint helyi vállalkozás, figyelemmel követjük az illetékes intézmények 2024 decemberében és 2025 januárjában közölt elemzéseit és jelentéseit. Jelenleg is érkeznek újabb kérdőívek, hogy az (ágazati) gazdasági elemzéseket a lehető leghamarabb frissíteni tudják. Néhány bejelentés már megjelent, sok csapat, projekt és költségvetés már most átméreteződik” – osztotta meg velünk a kolozsvári vállalkozó.

korábban írtuk

Adózás ellenszélben: a versenyszférát sújtja leginkább a kormány „salátarendelete”
Adózás ellenszélben: a versenyszférát sújtja leginkább a kormány „salátarendelete”

Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.

Nem csak az adókedvezmények adták az IT-szektor vonzerejét

Fontosnak tartotta ugyanakkor aláhúzni, hogy az IT-szektor vonzerejét több tényező határozza meg, nem csak az adókedvezmények.

„Figyelembe kell venni a rendelkezésre álló infrastruktúrát, a rendelkezésre álló munkaerő felkészültségét, az életszínvonalat, az általános gazdasági környezetet, a kulturális, gazdasági, társadalmi és jogi környezetet, az informatikai szolgáltatások és termékek nemzetközi jellegét és azt, hogy támogatják ezt az iparágat. A bukaresti Közgazdasági Akadémia (ASE) által az IT-szektor munkáltatói szövetséggel (ANIS) közösen készített elkészített, Az IT-szektor hatása a román gazdaságra című tanulmány szerint »az informatikai ágazat munkavállalóinak fizetésére vonatkozó adókedvezmény megszüntetésével

Idézet
az ágazatban működő cégek átlagosan a profit 26,7 százalékát veszíthetik el«. Ez jelentős, de nem leküzdhetetlen negatív hatásokkal jár”

– szögezte le Szélyes Levente.

Aki szerint ilyen körülmények között a minőség a legfontosabb, és a jó szakembereknek biztos lesz munkájuk nehezebb helyzetben is.

IT-szektor Galéria

Maradt még vonzereje a romániai IT-szektornak Szélyes Levente szerint

Fotó: Haáz Vince

Az általa vezetett cég által az elmúlt év végén készített tanulmány is több szempontot említ, amelyeknek köszönhetően továbbra is vonzó tud lenni Románia a külföldi IT-befektetők körében:

  • Fejlett digitális infrastruktúra
    Az elemzés szerint az EU keleti részén elhelyezkedő Románia kiválóan teljesített a Digitális évtized program keretében meghatározott uniós konnektivitási célkitűzések megvalósításában. A háztartások 95 százalékos lefedettségével Románia közel áll ahhoz, hogy szinte teljes FTTP-lefedettséget biztosítson polgárai és vállalkozásai számára, beleértve a vidéki területeket is, ahol a lefedettség elérte a figyelemre méltó 92,5 százalékot, és gyorsan fejlődik. A nagy sebességű internethasználat is Romániában a legelterjedtebb az EU tagállamai közül: az internetkapcsolatok 94 százaléka 100 Mbps vagy annál nagyobb sebességű! Másrészt Romániának fel kell zárkóznia az 5G-s lefedettség terén, amely a becslések szerint 2024-ben a lakott térség mindössze 33 százalékán elérhető, mélyen a 89,3 százalékos uniós átlag alatt – fogalmaznak a szakemberek.
  • Az EU legolcsóbb mobil-, vezetékes szélessávú és hangalapú tarifái
    Az Európai Bizottság 2024 áprilisában közzétett tanulmánya szerint Romániában a legkedvezőbbek a szélessávú vezetékes és mobilinternet-díjszabások az EU-ban. A romániai ajánlatok mindegyike a legolcsóbb árfekvésű a saját kategóriájában.
  • Kedvező ingatlan- és albérletárak
    A 2024 augusztusában közzétett Deloitte Property Index 2024 szerint Romániában – Bosznia-Hercegovina és Görögország után – a legolcsóbb a lakhatás az EU-ban, a 2023-as 1504 euró/négyzetméteres átlagárral. A legdrágább romániai város e tekintetben Kolozsvár, ahol 2434 euró/négyzetméteres átlagárral kell számolni. Mindazonáltal a bérleti díjak ugyanezen index szerint még mindig Romániában a legmegfizethetőbbek: Kolozsváron a havi átlagos bérleti díj 9,7 euró/négyzetméter, amelyet a főváros, Bukarest követ 9,2 euró/négyzetméteres havi átlagárral.
  • Alacsony megélhetési költségek
    A Global Economy összegzése és a Világbank nemzetközi összehasonítási programjának (International Comparison Program, ICP) adatai szerint az EU területén még mindig Romániában és Bulgáriában a legalacsonyabbak a megélhetési költségek.
  • A digitális nomádok legkedveltebb úti célja
    Az elemzés ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy a Microsoft Digital Futures Index elnevezésű kutatása szerint Románia az első helyen áll a Digitális Nomádok kedvelt úti céljainak listáján (150-es összpontszámmal a közép- és kelet-európai 100-as átlaghoz képest). Országunkat szorosan követi Svédország (148-as pontszám), Dánia (147-es pontszám) és Hollandia (142-es pontszám).

Ugyanezen tanulmány szerint Románia az informatikai szakemberek nemi diverzitását tekintve is kiemelkedő eredményeket ért el (144 ponttal): a hazai szektor 26 százalékát női IT-szakemberek teszik ki, és ezzel a 19,4 százalékos uniós átlag fölött helyezkedik el.

korábban írtuk

Sokan fordultak az ombudsmanhoz a megszorításokat tartalmazó salátarendelet miatt
Sokan fordultak az ombudsmanhoz a megszorításokat tartalmazó salátarendelet miatt

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is kérte a nép ügyvédjétől, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon a kiadáscsökkentő és az adóügyi intézkedéseket tartalmazó salátarendeletet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 21., kedd

Szárnyaló romániai repterek: növelte a schengeni csatlakozás a légikikötők forgalmát

Románia 17 repülőterének összesített utasforgalma a múlt évben közel 6 százalékkal nőtt 2023-hoz képest és 12 százalékkal 2019-hez képest – tájékoztatott kedden a Romániai Repülőterek Szövetsége (AAR).

Szárnyaló romániai repterek: növelte a schengeni csatlakozás a légikikötők forgalmát
2025. január 21., kedd

Csökkent tavaly az olajkitermelés, az import viszont jelentő mértékben nőtt

A múlt év első 11 hónapjában Románia 2,456 millió tonna kőolaj-egyenérték (toe) nyersolajat termelt, 106.500 toe-vel (4,2 százalékkal) kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.

Csökkent tavaly az olajkitermelés, az import viszont jelentő mértékben nőtt
2025. január 21., kedd

Lenyomta a Dacia a Teslát Európa trónjáról, csak úgy füstöl az autógyártás Romániában

Visszaelőzött és ismét „Európa-bajnok” lett a Dacia Sandero egy olyan fura versenyben, amelyben a román kisautó az amerikai óriás háromszor drágább elektromos luxusgépkocsiját, a Tesla Model Y-t győzte le a kontinens legkelendőbb négykerekűjeként.

Lenyomta a Dacia a Teslát Európa trónjáról, csak úgy füstöl az autógyártás Romániában
2025. január 20., hétfő

Cudar idők jönnének a román gazdaságra és az ország polgáraira Georgescu megválasztása esetén

Egy szélsőjobboldali elnök megválasztása komoly és azonnali következményekkel járna mindenki pénztárcájára nézve – figyelmeztet Valentin Lazea, a Román Nemzeti Bank (BNR) vezető közgazdásza.

Cudar idők jönnének a román gazdaságra és az ország polgáraira Georgescu megválasztása esetén
2025. január 20., hétfő

Ukrajnai háború: a környező országok közül Románia gazdaságára hatott leginkább

Az ukrajnai háború 2022-ben 1,6 százalékponttal fogta vissza a román gazdaság növekedését, és közel 1 százalékponttal növelte az inflációt – állapította meg a Román Nemzeti Bank (BNR) honlapján hétfőn közzétett tanulmány.

Ukrajnai háború: a környező országok közül Románia gazdaságára hatott leginkább
2025. január 20., hétfő

Visszaesett tavaly az építőipari termelés

A tavalyi év első 11 hónapjában a nyers adatok szerint 5 százalékkal, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 3,9 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.

Visszaesett tavaly az építőipari termelés
2025. január 18., szombat

Vészesen közelít a 8 lejhez a standard üzemanyag ára

Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.

Vészesen közelít a 8 lejhez a standard üzemanyag ára
2025. január 17., péntek

Rákapott a kínai termékek rendelésére a romániai lakosság

A tavalyi évben hasított a Temu kínai webáruház Romániában, a többnyire ruházati cikkeket, kiegészítőket kínáló Sheinnel egyetemben napi nagyjából negyedmillió, Kínából érkezett csomagot szállítottak ki a futárszolgálatok.

Rákapott a kínai termékek rendelésére a romániai lakosság
2025. január 17., péntek

Tovább támogatja a kormány az agrár-élelmiszeripari termékeket

A kormány folytatja az agrár-élelmiszeripari termékek célzott támogatását, hogy csökkentse a kereskedelmi mérleg hiányát és növelje a romániaiak hozzáférését minél több Romániában előállított és feldolgozott román termékhez.

Tovább támogatja a kormány az agrár-élelmiszeripari termékeket
2025. január 17., péntek

Burduja beismerte: csak mítosz, hogy Románia jelentős energiatermelő

Csak mítosz az az állítás, hogy Románia jelentős energiatermelő – ismerte be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja beismerte: csak mítosz, hogy Románia jelentős energiatermelő