Fotó: Pixabay.com
Romániában évente mintegy 7-8 ezer informatikus szerez egyetemi oklevelet, de a romániai IT-piacnak legalább 20 ezer szakemberre lenne még szüksége – jelentette ki szerdán a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős minisztérium egyik államtitkára.
2023. október 25., 14:132023. október 25., 14:13
Bogdan Mihai Dumea egy szakmai konferencián elmondta, több olyan projekt van folyamatban az országban, amelyek a köz- és magánszolgáltatások digitalizációját célozzák. Emlékeztetett arra is, hogy internetlefedettség tekintetében az ország az uniós élmezőnybe tartozik, a háztartások több mint 95 százalékában elérhető a világháló. Jól teljesít Románia az egyetemről kikerülő frissdiplomások számának tekintetében is: évente 7-8 ezer informatikus szerez oklevelet, de
– magyarázta.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a minisztérium kiemelt figyelmet szentel a mesterséges intelligenciának, „amely minden lehetséges módon forradalmasítani fogja az életünket, számos lehetőséget fog megnyitni, de érzékeny helyzeteket is teremthet”. Közlése szerint
„Ugyanakkor meg kell bizonyosodnunk arról is, hogy ez minden állampolgár számára hozzáférhető lesz és a javukat fogja szolgáln” – magyarázta.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!