Gyanús tevékenység. A kolozsvári cég szerint nincs szó úgynevezett ransomware, azaz zsarolóprogramról
Fotó: Pixabay.com
Egy kiberbiztonsággal foglalkozó nemzetközi platform információi szerint hackertámadás érte az ország egyik legnagyobb információtechnológiai vállalatát, az NTT Data Romániát. Miközben a netbűnözők 230 gigabyte stratégiai adat eltulajdonításával dicsekednek, a kolozsvári székhelyű cég csupán annyit közölt, hogy valóban észleltek „gyanús tevékenységet”, de az ügyfelek adatai nincsenek veszélyben.
2024. július 05., 18:162024. július 05., 18:16
2024. július 05., 18:322024. július 05., 18:32
Az amerikai székhelyű Cyber Express magazin tájékoztatása szerint a RansomHub nevű hackercsoport a romániai vállalat mellett Florida állam közegészségügyi igazgatóságának internetes adatbázisát is megtámadta. Utóbbinál valóban észleltek „lefagyást”, de az intézmény közölte, rendszereik és szolgáltatásaik túlnyomó többsége zavartalanul működik.
A kibertámadásokról is beszámoló platform szerint a hackerek 230 gigabyte stratégiai adatot loptak még júniusban az NTT Data Romániától, ezeket pedig „adagolva” nyilvánosságra hozzák. A Cyber Express emlékeztet: a japán alapítású anyavállalat globális piavezető az üzleti és technológiai szolgáltatásoban, romániai leányvállalata pedig „létfontosságú játékos” a tanácsadás, rendszerintegrálások és IT-infrastruktúrakezelés terén.
– írták. A hírt idéző Economedia.ro portál reagáltatta az NTT Data Romániát is, amely szerint nincs szó úgynevezett ransomware, azaz zsarolóprogramról.
„Június 14-én biztonsági csapatunk gyanús aktivitást azonosított egy régebbi szerveren, mely teljesen el van különítve a vállalati hálózattól. Azonnal beindítottuk az előírásoknak megfelelő válaszintézkedéseket, üzemen kívül helyeztük és teljesen elszigeteltük az érintett közeget. Egyéb kiegészítő kockázatkezelő és adatvédő lépéseket is foganatosítottunk” – közölte a kolozsvári székhelyű cég.
Hozzátették: az incidens körülményeit továbbra is vizsgálják. „Jelenleg semmilyen jel nem utal arra, hogy ügyfeleink adatai érintve lennének” – közölték.
Ebből a célból a német autógyártó vegyesvállalatot hozott létre az NTT Data Románia IT-céggel. Az új erdélyi központban kezdetben 120 számítástechnikai szakember dolgozik majd. Az idei év végére 250-re, 2027-re pedig ezer fölé nőhet majd létszám – közölték a vegyesvállalat alapítói.
Az együttműködés az autógyártó digitális átalakulásának támogatását tűzi ki célul. A kolozsvári központ feladata informatikai megoldások szolgáltatása lesz a termelés, a fejlesztés, a humánerőforrások, az értékesítés és a pénzügy számára. A BMW a második autóipari óriás, amely informatikai központot nyit Kolozsváron. Az első a Porsche volt, amely 2016-ban jelent meg az erdélyi városban.
Egy „IT-guru”, egyetemi oktató arra figyelmeztet, hogy az információtechnológia romániai fellegvárának tartott Kolozsváron az ágazat elért egy bizonyos határt, amelyet csak megújulással, a BMW-vel kötött partnerséghez hasonló megoldásokkal tud átlépni.
Az NTT Data Románia 2023-ban 494 millió lejes üzleti forgalmat produkált, csaknem 5 százalékkal többet, mint 2022-ben. Profitjukat csaknem megötszörözték: tavaly 5,98 millió lejt tett ki. A vállalatot 2000-ben EBS Románia néven alapították Kolozsváron, 2013-ban felvásárolta a Nippon Telegraph and Telephone (NTT) japán konszern. Mostani nevét 2015 óta viseli.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
szóljon hozzá!