Az Eurostat 2025-ös Digitalisation in Europe kiadványa szerint Románia továbbra is az Európai Unió sereghajtója a digitális technológiák vállalati alkalmazásában.
Hétfőtől digitális változatban is kiállítják a Kolozs megyei hivatalok a születési, házasságkötési, válási és a halotti bizonyítványokat – jelentette be a Kolozs Megyei Tanács.
Március 20-án „élesben” is beindulhat az elektronikus személyazonosító igazolványok kibocsátása Romániában, a chipes e-személyik a Kolozs megyei tesztidőszakot követően országszerte elérhetők lesznek a belügyminisztérium tervei szerint.
Évente 37 752 oda-vissza utat tesznek meg a községházák és a prefektúrák között a helyi tanácsok határozatainak jóváhagyásához szükséges dokumentumok, ami annak a jele, hogy papírkötegekbe fullad a romániai digitalizáció – állapította meg az APSAP.
Az online vásárlás egyre nagyobb teret hódít Európában, és Románia sem maradt ki a digitális forradalomból: az elmúlt tíz évben az interneten vásárlók aránya közel négyszeresére nőtt az országban.
Észtország szeptembertől forradalmasítja oktatási rendszerét: a kormány bejelentette, hogy integrálja a ChatGPT-t és más mesterségesintelligencia-eszközöket az iskolákban.
Jókai Mór születésének bicentenáriuma alkalmából az író kései, javarészt második feleségéhez írt versei váltak elérhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Copia nevű virtuális archívumában – tájékoztatta az OSZK az MTI-t.
A Romániai Digitalizációs Hatóság (ADR) bejelentette, hogy az általa kezelt platformok – SEAP, Ghișeul.ro, PCUe, SAET és e-Guvernare – ismét működőképesek.
Harmadik napja üzemképtelen a Románia Digitalizációjáért Hatóság (ADR) által működtetett honlapok. Emiatt például az illetékek sem fizethetők be a ghiseul.ro weboldalon, de a közbeszerzések elektronikai rendszere (SEAP) sem elérhető.
Már az év végére piacra kerülhet egy mesterséges intelligencia által tervezett gyógyszer, amely forradalmasíthatja a gyógyszerfejlesztés hosszadalmas és költséges folyamatát.
Az automatizálás miatt a munkáltatók 41 százaléka tervezi a munkaerő csökkentését 2025 és 2030 között.
Az elektronikus személyi igazolványok projektje az eredeti tervek szerint 2024 novemberétől már az egész országra kiterjedt volna, ám a belügyminisztérium által kitűzött határidőre igen kevés előrelépés történt az ügyben.
Tavaly azok a külföldi turisták, akik meglátogatták Romániát és Revolut-kártyát használtak, összesen több mint 540 millió eurót költöttek helyi kereskedőknél, közel 27 millió tranzakció során.
A mesterséges intelligencia (MI) eszközei rendkívül hasznosak lehetnek az oktatás különböző területein, azonban használatuk során fennállhat annak veszélye, hogy akadályozzák a valódi tanulást – derül ki egy tanulmányból.
Egy friss, 33 országot érintő felmérés szerint a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik határozottan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia sok munkahely megszűnését okozhatja az országukban.
A Z generációhoz tartozó diákok és munkavállalók sem „születtek” a mesterséges intelligenciára, hanem meg kell tanítani őket annak használatára – állapítja meg az EY friss jelentése.
Egyre több európai ember mond le az okostelefonokról, mivel úgy érzik, „elérték a digitális telítettséget”. Az internet-hozzáféréssel nem rendelkező telefonok értékesítése meredeken emelkedett Európában.
Romániában közel 800 ezer személy soha nem használta az internetet – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) friss adataiból.