Észtországban a mesterséges intelligencia ezentúl az iskolában segíti a diákokat
Fotó: Pixabay
Észtország szeptembertől forradalmasítja oktatási rendszerét: a kormány bejelentette, hogy integrálja a ChatGPT-t és más mesterségesintelligencia-eszközöket az iskolákban. A lépés a világ első ilyen kezdeményezése, amely az MI-technológiát széles körben bevezeti az oktatásba.
2025. február 27., 19:562025. február 27., 19:56
2025. február 27., 19:572025. február 27., 19:57
A program részeként 2025. szeptember 1-jétől 20 000 tizedikes és tizenegyedikes középiskolás diák, valamint 3 000 tanár kap ingyenes hozzáférést a balti országban az OpenAI ChatGPT Edu platformjához és egyéb mesterséges intelligencia alapú eszközökhöz.
A tallini kormány, az OpenAI és az Anthropic közös bejelentése szerint a projekt célja, hogy Észtország olyan modellt hozzon létre, amelyet más országok is követhetnek. Neerav Kingsland, az Anthropic üzletfejlesztési vezetője szerint ez az újítás a nemzetközi oktatási rendszer egyik legizgalmasabb fejlesztése lehet.
Kristina Kallas oktatási és kutatási miniszter hangsúlyozta:
Hozzátette, hogy ennek érdekében az ország jelentős erőforrásokat fordít a tanárok képzésére is az AI Leap nevű kezdeményezés részeként.
A program finanszírozása egy AI Leap nevű, a köz- és magánszféra együttműködésén alapuló alapítványon keresztül történik, amelyet az elnöki digitális tanács és az Oktatási és Kutatási Minisztérium fejleszt, és amelyhez számos magánvállalkozó is csatlakozott. Az alapítvány konkrét feladatait, tagjait és finanszírozási modelljét 2025 márciusában határozzák meg – olvasható az Edupedu portál cikkében.
Úgy vélik, hogy a mesterséges intelligenciának az oktatásban történő alkalmazása segíthet a diákoknak a problémamegoldásban, a kreatív gondolkodás fejlesztésében és az egyéni tanulási utak kialakításában, illetve hogy a chatbotok és más MI-alapú eszközök személyre szabott támogatást nyújthatnak, ami jelentősen növelheti a tanulási hatékonyságot.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!