A romániai válaszadók 65 százaléka úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia jelentős számú munkahely eltűnéséhez vezethet
Fotó: Pixabay
Egy friss, 33 országot érintő felmérés szerint a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik határozottan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia sok munkahely megszűnését okozhatja az országukban. Bár ez a vélekedés nagyjából összhangban van a globális átlaggal, a romániaiak aggodalmai erősebbek, mint például a németeké, a spanyoloké vagy a magyaroké.
2024. december 25., 19:122024. december 25., 19:12
Az Ipsos által végzett kutatás során több mint 23 000 embert kérdeztek meg 33 országból, a kérdések a technológia, a környezetvédelem és a globális biztonság témakörét érintették. Bár a kutatás nem épült szakértői elemzésekre, fontos képet nyújt az emberek véleményéről és érzéseiről különböző országokban és régiókban – olvasható az Economica.net cikkében.
Ez az arány 6 százalékkal magasabb, mint tavaly. Ezzel Románia egy szinten van Olaszországgal, Franciaországgal és Mexikóval, és közelebb áll a globális átlaghoz, mint például a Fülöp-szigetek (81%) vagy Japán (49%). Európán belül a középmezőnyben helyezkedik el, megelőzve Spanyolországot (62%), Svédországot (59%), Németországot (58%) és Lengyelországot (58%).
Ez enyhén elmarad a globális 43 százalékos átlagtól. Európában az írek (40%) és a spanyolok (38%) a legoptimistábbak ebben a kérdésben. Őket követik a románok, valamint a hollandok, a svájciak és a franciák.
Érdekes, hogy a romániaiak az online adatbiztonság terén viszonylag magabiztosak:
ami jóval alacsonyabb, mint például a törököké (77%), a hollandoké (63%) vagy a lengyeleké (51%). A románok mögött csak a németek állnak (40%), miközben a globális átlag 57 százalék.
Ami a virtuális világokat illeti, a romániaiak 68 százaléka úgy véli, hogy a következő évben sokkal több ember éli majd az életét ilyen környezetben. Ez az arány meghaladja a globális 59 százalékos átlagot. Európában csak a lengyelek (74%) és a magyarok (70%) vélekednek erről hasonlóan nagy arányban.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!