A mesterséges intelligencia a gyógyszeripart is forradalmasíthatja
Fotó: Pixabay.com
Már az év végére piacra kerülhet egy mesterséges intelligencia által tervezett gyógyszer, amely forradalmasíthatja a gyógyszerfejlesztés hosszadalmas és költséges folyamatát. Az Isomorphic Labs, a Google anyavállalata, az Alphabet tulajdonában álló start-up most új szintre emeli a mesterséges intelligencia által az orvostudományt – jelentette be Sir Demis Hassabis, a cég alapítója és a Google DeepMind igazgatója.
2025. január 26., 16:272025. január 26., 16:27
Még az idei év vége előtt elérhetővé válhat a mesterséges intelligencia (AI) által fejlesztett gyógyszer, ami hatalmas lépés lehet az egészségügy történetében. Az Isomorphic Labs, az Alphabet tulajdonában álló biotechnológiai start-up jelenleg több területen, köztük onkológiai, kardiovaszkuláris és neurodegeneratív betegségek kezelésére alkalmas gyógyszereken dolgozik – olvasható az Ecenomica.net cikkében.
„Úgy gondolom, hogy még az év vége előtt bemutathatjuk az első gyógyszerünket” – mondta Sir Demis Hassabis a Financial Times-nak a World Economic Forumon.
Hassabis – aki tavaly októberben elnyerte a kémiai Nobel-díjat kollégáival, John Jumperrel és David Baker biokémikussal – szerint az Isomorphic Labs a mesterséges intelligencia alkalmazásával nemcsak gyorsabbá, hanem költséghatékonyabbá is teheti a gyógyszerkutatást. A cég máris együttműködik olyan vezető gyógyszeripari vállalatokkal, mint az Eli Lilly és a Novartis, hat különböző fejlesztési programon dolgozva.
Az Isomorphic Labs 2021-ben vált ki a Google AI-kutatási részlegéből, a DeepMindból, de továbbra is az Alphabet teljes tulajdonában marad. A start-up célja, hogy az AI-t a gyógyszerkutatás minden szakaszában hatékonyan alkalmazza,
Hassabis emellett egy másik jelentős fejlesztést is bejelentett: a Google új, mesterséges intelligencia-alapú prototípusa, a Project Astra várhatóan idén kerül a fogyasztók elé.
Bár a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségek lenyűgözőek, Hassabis hangsúlyozta a felelős fejlesztés fontosságát. „A mesterséges intelligencia óriási előnyöket hozhat, de ha kicsúszik az ellenőrzés alól, vagy rossz szándékú szereplők használják fel, az veszélyt jelenthet az emberi civilizációra” – figyelmeztetett.
A Google DeepMind végső célja egy olyan mesterséges intelligencia-rendszer létrehozása, amely képes minden emberi kognitív képesség bemutatására. A mesterséges intelligencia-forradalom már a küszöbön áll, és a következő években alapjaiban változtathatja meg nemcsak az egészségügyet, hanem a mindennapjainkat is.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
Több évnyi régészeti és építészeti kutatás, valamint helyreállítás után a hétvégén újra megnyílt a Tihanyi Királykripta. Magyarország egyetlen épségben fennmaradt Árpád-kori királyi temetkezőhelye található Tihanyban.
Erdély-szerte több városban lekapcsolják a világítást a március 22-én, szombat este fél 9 és fél 10 között. A korábbi évkehez hasonlóan idén is csatlakozik a Föld órája környezetvédelmi akcióhoz Marosvásárhely és Brassó is.
Több mint 170 ezren keresték fel az elmúlt két évben a kolozsvári Tűzoltótoronyot. A népszerű turisztikai látványosságot két éve, 2023 márciusában nyitották meg a látogatók előtt.
Amikor a japán gasztronómiára gondolunk, elsőként kétségtelenül a szusi jut mindenki eszébe. Ezúttal a felkelő nap országának nemzeti ételét készítjük el.
szóljon hozzá!