Egyre népszerűbb az online vásárlás
Fotó: Pixabay.com
Az online vásárlás egyre nagyobb teret hódít Európában, és Románia sem maradt ki a digitális forradalomból: az elmúlt tíz évben az interneten vásárlók aránya közel négyszeresére nőtt az országban.
2025. március 01., 15:542025. március 01., 15:54
Az online vásárlás az Európai Unióban (EU) folyamatosan növekszik, amint azt a háztartások és egyének információs és kommunikációs technológiák (IKT) használatáról szóló legfrissebb éves felmérés is mutatja. 2024-ben az internetfelhasználók 77 százaléka vásárolt vagy rendelt online árukat vagy szolgáltatásokat személyes használatra az előző 12 hónapban, ami jelentős növekedés a 2014-es 59 százalékhoz képest, 17 százalékpontos emelkedést jelezve.
Az online vásárlások aránya 2024-ben Írországban (96%), Hollandiában (94%) és Dániában (91%) volt a legmagasabb.
Bár Románia a lista vége felé kullog, ki kell emelni, hogy
Magyarországon (+37 százalékpont, 42 százalékról 79 százalékra) és Litvániában (+36 százalékpont, 36 százalékról 72 százalékra).
Ez a gyors növekedés több tényezőnek is köszönhető. Az internet-hozzáférés bővülése és a digitális infrastruktúra fejlesztése lehetővé tette, hogy egyre több romániai fogyasztó csatlakozzon az online piactérhez. Emellett a helyi és nemzetközi e-kereskedelmi platformok jelenlétének növekedése szélesebb termékkínálatot és jobb szolgáltatásokat biztosít a vásárlók számára.
Az online vásárlás növekedése Romániában nemcsak a fogyasztói szokások változását tükrözi, hanem a vállalkozások alkalmazkodóképességét is az új piaci környezethez.
Az Eurostat statisztikája rámutat, hogy bár Románia jelentős növekedést ért el az online vásárlások terén, még mindig van tér a fejlődésre az EU többi országához képest. A jövőbeni fejlesztések és beruházások a digitális infrastruktúrába, valamint az e-kereskedelmi szolgáltatásokba tovább növelhetik az online vásárlások arányát az országban.
A 2024-es év leggyakrabban online vásárolt termékei közé tartoztak a ruházati cikkek (beleértve a sportruházatot), cipők és kiegészítők, amelyeket az internetfelhasználók 45 százaléka rendelt meg.
A romániaiak 2022-ben 6,3 milliárd eurót költöttek online vásárlásra, 100 millió euróval többet, mint az előző évben – derül ki a GPeC és a Romániai Online Áruházak Szövetségének (ARMO) pénteken közzétett jelentéséből.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
szóljon hozzá!