Egyre népszerűbb az online vásárlás
Fotó: Pixabay.com
Az online vásárlás egyre nagyobb teret hódít Európában, és Románia sem maradt ki a digitális forradalomból: az elmúlt tíz évben az interneten vásárlók aránya közel négyszeresére nőtt az országban.
2025. március 01., 15:542025. március 01., 15:54
Az online vásárlás az Európai Unióban (EU) folyamatosan növekszik, amint azt a háztartások és egyének információs és kommunikációs technológiák (IKT) használatáról szóló legfrissebb éves felmérés is mutatja. 2024-ben az internetfelhasználók 77 százaléka vásárolt vagy rendelt online árukat vagy szolgáltatásokat személyes használatra az előző 12 hónapban, ami jelentős növekedés a 2014-es 59 százalékhoz képest, 17 százalékpontos emelkedést jelezve.
Az online vásárlások aránya 2024-ben Írországban (96%), Hollandiában (94%) és Dániában (91%) volt a legmagasabb.
Bár Románia a lista vége felé kullog, ki kell emelni, hogy
Magyarországon (+37 százalékpont, 42 százalékról 79 százalékra) és Litvániában (+36 százalékpont, 36 százalékról 72 százalékra).
Ez a gyors növekedés több tényezőnek is köszönhető. Az internet-hozzáférés bővülése és a digitális infrastruktúra fejlesztése lehetővé tette, hogy egyre több romániai fogyasztó csatlakozzon az online piactérhez. Emellett a helyi és nemzetközi e-kereskedelmi platformok jelenlétének növekedése szélesebb termékkínálatot és jobb szolgáltatásokat biztosít a vásárlók számára.
Az online vásárlás növekedése Romániában nemcsak a fogyasztói szokások változását tükrözi, hanem a vállalkozások alkalmazkodóképességét is az új piaci környezethez.
Az Eurostat statisztikája rámutat, hogy bár Románia jelentős növekedést ért el az online vásárlások terén, még mindig van tér a fejlődésre az EU többi országához képest. A jövőbeni fejlesztések és beruházások a digitális infrastruktúrába, valamint az e-kereskedelmi szolgáltatásokba tovább növelhetik az online vásárlások arányát az országban.
A 2024-es év leggyakrabban online vásárolt termékei közé tartoztak a ruházati cikkek (beleértve a sportruházatot), cipők és kiegészítők, amelyeket az internetfelhasználók 45 százaléka rendelt meg.
A romániaiak 2022-ben 6,3 milliárd eurót költöttek online vásárlásra, 100 millió euróval többet, mint az előző évben – derül ki a GPeC és a Romániai Online Áruházak Szövetségének (ARMO) pénteken közzétett jelentéséből.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!