Rudolph Giuliani levele az Egyesült Államokban is felborzolta a kedélyeket
Nem csitultak az Egyesült Államokban a Rudolph Giuliani által a román korrupcióellenes harc visszaéléseiről írt levél keltette hullámok: most demokrata szenátorok vizsgálatot kérnek Trump ügyvédje ellen.
2018. szeptember 10., 13:422018. szeptember 10., 13:42
Tovább gyűrűzik az Egyesült Államokban a Rudolph Giuliani, Donald Trump amerikai elnök jogászstábjának vezetője által Klaus Johannis román államfőnek írt levelének az ügye, amelyben a volt New York-i polgármester az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) visszaéléseit, illetve a DNA és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) között a lehallgatások tárgyában megkötött titkos paktumokat ostorozza.
A The Wall Street Journal által ismertetett, múlt héten keltezett levélben a hét demokrata párti szenátor a volt republikánus párti New York-i elöljáró kapcsán azt állítja: az az elmúlt időszakban egy sor politikai és PR-tevékenységet folytatott „külföldi entitások nevében.”
Emlékeztetnek: Giuliani 2016 óta tevékenykedik Trump ügyvédjeként abban az ügyben, amelyben Oroszország beavatkozását vizsgálják a 2016-os amerikai elnökválasztásba. Azt is megjegyzik, hogy polgármesteri mandátumának 2001. decemberi megszűnése óta ügyvédként és stratégiai tanácsadóként tevékenykedik, de nem jegyeztette be magát külföldi ügynökként.
A hét szenátor felidézi a romániai korrupcióellenes küzdelemről írt levelet, amelyet Giuliani a Louis Freeh volt FBI-igazgató által vezetett Freeh International Solutions tanácsadó cég felkérésére írt, és amely szöges ellentétben áll az amerikai külügy hivatalos álláspontjával. Giuliani ugyanakkor hiábavalónak nevezte a szenátorok kezdeményezését, rámutatva: egy amerikai cégnek dolgozik, soha nem képviselt idegen érdekeket, és nem próbálta befolyásolni az Egyesült Államok politikáját, így rá nem vonatkozik a külföldi ügynökök kötelező regisztrációjáról szóló törvény.
Mint megírtuk, a levél, amely a korrupcióellenes ügyészség és a hírszerzés összefonódását bíráló román kormányoldal álláspontját tolmácsolja, jelentős vihart kavart Romániában, és a korrupcióellenes ügyészség tevékenységét következetesen védelmező amerikai nagykövetség közölte: Giuliani magánszemélyként írta, így az nem tükrözi a hivatalos amerikai álláspontot.
Levelet írt Trump Johannisnak Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke levelet írt Klaus Johannis román államfőnek, amelyben reményét fejezi ki, hogy mihamarabb találkozhatnak – közölték politikai források. A levélben Trump sajnálatát fejezi ki, hogy jóllehet erről megállapodtak, nem volt alkalmuk találkozni július 12-én, a NATO brüsszeli csúcstalálkozója után. A levél néhány nappal ezelőtt érkezett az elnöki hivatalba. Mint ismeretes, a NATO-csúcs idején Trumpnak több kétoldalú találkozón kellett volna részt vennie, de a felmerült vitás kérdések miatt végül az összeset lemondta.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!