A három megyében tavaly október végéig 3278 határsértőt fogtak el, idén pedig 10 700-at illegális határátlépés közben
Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak – közölte szerdai sajtóértekezletén Florin Coman, a román határrendészet máramarosszigeti regionális felügyelőségének vezetője.
2024. október 30., 18:482024. október 30., 18:48
Az Ukrajnával közös határszakasz 367 kilométeres északi részéért felelős máramarosszigeti határrendészet vezetője elmondta: a hatáskörükbe tartozó három megyében tavaly október végéig 3278 határsértőt fogtak el, idén pedig 10 700-at illegális határátlépés közben.
A román határrendészet honlapján közölt beszámoló szerint a szerdai sajtóértekezleten elhangzott: a határsértők 97 százaléka 18 és 60 év közötti ukrán állampolgár, aki azt állítja, hogy a háború miatt menekült Romániába.
A háború kezdete óta az említett három megye területén 19 068 ukrán állampolgár érkezett illegálisan Romániába. Valamennyiüket beengedték és lehetővé tették, hogy vagy a román államtól kérjenek menedéket, vagy a 2022. március 4-i, a háború elől menekülők átmeneti védelméről szóló európai uniós határozat alapján folyamodjanak nemzetközi védelemért – részletezte a máramarosszigeti határrendészeti parancsnok.
Sokan a Tisza hideg és örvénylő vizében, vagy a Máramarosi-havasok több, helyenként 1900 méteres magasságot meghaladó részén próbáltak átjutni a határon, megfelelő felszerelés nélkül.
– közölte Florin Coman. Hozzátette: a bajba jutott ukrán állampolgárok megmentését célzó beavatkozások többségében együttműködnek a Máramaros megyei Salvamont hegyimentő szolgálattal.
A határrendészek, a hegyimentők és a tűzoltók 150 közös mentőmisszióban vettek részt a Máramarosi-havasokban az ukrajnai háború kezdete óta, ezek során 200 ukrán állampolgárt sikerült megmenteniük. Idén 65 ilyen küldetésük volt, és 80 bajbajutott ukrán állampolgárt mentettek meg – mondta a román határrendészet máramarosszigeti regionális felügyelőségének vezetője.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!