Egyes tagállamok elvi hajlandóságának kifejezése nyomán az olasz hatóságok beleegyeztek, hogy a humanitárius hajón rekedt migránsok partra szálljanak
Újabb, a Földközi-tengerből kimentett migránsok befogadásának lehetőségét lebegtette meg Románia. A bukaresti belügyminisztérium szerint ezúttal Olaszországból fogadhat be az ország néhány bevándorlót.
2019. január 31., 19:072019. január 31., 19:07
2019. január 31., 19:452019. január 31., 19:45
Románia elvileg hajlandó fontolóra venni néhány migráns befogadását az olasz felségvizeken tartózkodó menekülthajóról – pontosított csütörtökön a bukaresti belügyminisztérium.
A belügyi tárca közleménye azt követően látott napvilágot, hogy Giuseppe Conte olasz miniszterelnök egy nappal korábban úgy nyilatkozott: Románia is egyike azon európai uniós országoknak, amelyek jelezték, hogy
A román belügy közleménye szerint Románia „elviekben hajlandóságának adott hangot arra vonatkozóan, hogy fontolóra vegye, az Európai Unió más tagállamaival közösen befogadná a szóban forgó migránsok egy részét”.
A belügyi tárca rámutat: az elemzés eredményét a migránsok befogadására hajlandónak mutatkozó tagállamok befogadóképessége határozza meg.
„Bár nem határozott döntésről van szó, az, hogy Románia kifejezte hajlandóságát a migránsok egy részének befogadására, az Európai Unió tagállamai közötti szolidaritás elvének megerősítését jelenti a migrációs jelenség kezelésében, amit a román EU-elnökség is magáénak vall. Egyes tagállamok elvi hajlandóságának kifejezése nyomán az olasz hatóságok beleegyeztek, hogy a humanitárius hajón rekedt migránsok partra szálljanak, és az illetékes hatóságok gondjaira bízzák őket” – áll a közleményben. Hozzátették: a román hatóságok állandó kapcsolatban állnak az illetékes olaszországi és európai intézményekkel a humanitárius helyzet megoldása érdekében.
Az ügy előzménye, hogy
Az olasz hatóságok múlt pénteken engedélyezték, hogy a hajó lehorgonyozzon Szicíliánál, de az olaszországi kikötők zárva maradtak előttük.
Róma szerint Hollandiának kellett volna befogadnia a bevándorlókat, ugyanis holland felségjelzésű hajóról van szó, Hága azonban ezt visszautasította, mondván, a jármű egy német civil szervezet tulajdona. Matteo Salvini belügyminiszter nem volt hajlandó engedélyezni a migránsok partra szállását, és végül csak annak nyomán egyezett bele, hogy több uniós ország jelezte: átveszik a bevándorlók egy részét.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök szerint
Nem ez az első alkalom, amikor Románia jelezte, hogy hajlandó migránsokat befogadni: január elején Bukarest közölte, hogy hajlandó öt migránst befogadni azon összesen 49 bevándorlóból, akik két hajón december vége óta hánykolódtak Málta partjainál, miután a szigetország nem engedte, hogy partra szálljanak.
A bukaresti külügyminisztérium akkor azt közölte: Románia az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként a szolidaritás jegyében pozitív üzenetet akart közvetíteni a tagországok felé, hogy hasonló módon járjanak el.
A migráció egészségügyi vonzatairól tárgyalt Szijjártó és Pintea
A többi között az illegális migrációs folyamatok okozta egészségügyi kockázatokról tárgyalt Bukarestben csütörtökön a román egészségügyi miniszterrel Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki az európai uniós tagországok külügyminisztereinek informális találkozójára érkezett a román fővárosba. Szijjártó az MTI-nek beszámolt arról: Sorina Pinteával egyetértettek abban, hogy az illegális migrációs folyamatok nagyon komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, mert a bevándorlók Európában ritkaságnak számító vagy nem ismert kórokozókat, trópusi vírusokat hurcolnak be magukkal.
„Megállapodtunk abban, hogy a ritka kórokozókkal és vírusokkal szemben védettséget nyújtó oltásokat közösen fogjuk beszerezni, és összehangoljuk az egészségüggyel kapcsolatos álláspontokat a nemzetközi szervezetekben" – mondta Szijjártó Péter.
Elítélte az Egyesült Államok „destabilizáló jelenlétét” a Közel-Keleten hétfőn Irán azt követően, hogy Washington bejelentette, B-52-es stratégiai bombázókat telepít a térségbe Izrael védelmére.
A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a Fidesz–KDNP a biztos szavazók körében 44 százalékkal győzelmet aratna egy most vasárnapi országgyűlési választáson, míg a Tisza Párt 35 százalékot érne el.
Katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalo més szabadságharc leverésének évfordulóján hétfőn az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Kitört a Laki-laki vulkán Indonézia keleti részében vasárnap éjjel, a természeti katasztrófának tíz halálos áldozata van, és a térségben több települést ki kellett üríteni – közölte az indonéz vulkanológiai központ (PVMBG) szóvivője.
Az izraeli hadsereg (IDF) megölte a Hezbollah libanoni síita milícia egyik körzeti parancsnokát, a milícia Radván nevű kommandós egységének parancsnokát és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet egyik emberét.
Az ukrán csapatok Oroszország egyik „legerősebb” offenzívájával néznek szembe Moszkva teljes körű háborújának kezdete óta – mondta Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok.
Moldova külföldön élő állampolgárainak köszönhetően újrázhat az államfői székben Maia Sandu jelenlegi elnök – derült ki az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában leadott szavazatok közel száz százalékának megszámlálása után.
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai államfőválasztás második fordulójának részleges eredményei szerint.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
szóljon hozzá!