Fotó: UNRWA
Az Izrael és a Hamász közötti, tűzszünetről és túszmegállapodásról szóló kairói tárgyalásokon „jelentős előrelépés” történt, és számos vitás kérdésben konszenzus született – jelentette az Al Qahera News egy magas rangú egyiptomi tisztségviselőre hivatkozva.
2024. április 08., 08:312024. április 08., 08:31
A tisztségviselő az állami csatorna szerint megerősítette, hogy „folytatódnak az erőfeszítések a gázai tűzszüneti megállapodás elérésére”.
„A kairói tárgyalási fordulóban nagy előrelépés tapasztalható az álláspontok közelítésében” – idézte az Al Qahera a forrást, hozzátéve, hogy „alapvető kérdésekben” megállapodás született minden fél között.
A forrás szerint a katari és a Hamász-delegáció elhagyja Kairót, és két napon belül visszatér, hogy megállapodjanak a megállapodás végleges feltételeiről. Az amerikai és az izraeli delegáció órákon belül távozik, bár a konzultációk a következő 48 órában folytatódnak – mondta a forrás az Al Qahera című lapnak.
A terrorszervezet megismételte követeléseit is, köztük az izraeli csapatok kivonását a Gázai övezetből, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok visszatérését otthonaikba, az izraeli hadsereg által Gázában okozott károk helyreállítását, valamint „egy fogolycsere-egyezményt”, amely a Gázában fogva tartott izraeli túszokért cserébe palesztin foglyok szabadon bocsátását foglalja magában.
Izrael többször is „téveszmének” nevezte a Hamász követeléseit.
Eközben az izraeli hadsereg (IDF) vezérkari főnöke, Herci Halevi altábornagy vasárnap egy sajtótájékoztatón közölte:
„Nem hagyunk egyetlen Hamász-brigádot sem aktívan tevékenykedni, a Gázai övezet egyetlen részén sem. Vannak terveink, és cselekedni fogunk, amikor úgy döntünk” – mondta, hozzátéve, hogy a hadsereg gázai céljai nem teljesültek maradéktalanul, beleértve az összes túsz visszatérését, a kitelepített lakosok visszatérését északra, és a Hamász felszámolását az egész enklávéban.
Egy kérdésre válaszolva, miszerint a hadsereg kivonta szárazföldi erőit a Gáza déli részén fekvő Hán-Júniszból, Halevi azt állította, hogy a Hamász katonai szárnya „kis terrorista sejtek hálózataként” működött.
Megismételte, hogy az IDF nem hagyta el a Gázai övezetet, és hogy „ebben az órában is sok katona van” az övezetben.
Az ország védelmi minisztere vasárnap korábban hasonlóan nyilatkozott, mondván, hogy a kivonuló csapatokat átcsoportosítják, majd felkészülnek az új küldetésekre, többek között Rafahban.
Az Izraeli Védelmi Erők és a Hezbollah libanoni fegyveres csoport azóta folytat fokozott tűzpárbajt, hogy a Hamász október 7-én támadást intézett Izrael ellen, és mindkét oldalról áldozatokról számoltak be. Ez egyike a több, Izrael és az iráni proxy csoportok között zajló konfliktusnak.
„Az elmúlt napokban befejeződött az Északi Parancsnokság háborús előkészületeinek egy újabb szakasza, amely az IDF-erők szükség esetén történő nagyarányú toborzása céljából a vészhelyzeti műveleti raktárak képességeinek növeléséről szólt ... és arról, hogy rövid időn belül a frontvonalhoz érkezzenek a harchoz szükséges felszereléssel” – áll az IDF közleményében.
Az IDF szerint
A közleményt angolul és arabul is kiadták, az arab nyelvű nyilatkozat kissé eltérő nyelvezetet használ. Az angol nyelvű változatban nem szerepel a „felkészülés a védelemről a támadásra való áttérésre” kifejezés, ehelyett kiemeli az izraeli hadsereg „felkészültségét a védelemről a támadásra való áttérésre”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
szóljon hozzá!