Diadal. Peter Pellegrini azt ígérte: távol tartja a háborútól Szlovákiát
Fotó: Facebook/Peter Pellegrini
Komoly siker Peter Pellegrini szlovák házelnök, a Hlas párt vezetője számára az államfőválasztáson elért győzelem, ami a magyarok számára is hozhat pozitívumokat – értékelt a Krónikának a szlovákiai elnökválasztás kapcsán Tokár Géza. A felvidéki politológus szerint Pellegrini győzelme nem növeli a szembenállást Pozsony és az EU, illetve Washington között, az új államfő nem lesz a nyugatellenesség szimbóluma.
2024. április 09., 09:592024. április 09., 09:59
Jelentős személyes siker Peter Pellegrini szlovák parlamenti elnök számára az államfőválasztás megnyerése, a Pellegrini kapcsán kialakult együttműködés pedig előnyöket is hozhat a felvidéki magyar közösségnek – értékelte a megmérettetés eredményét a Krónika megkeresésére Tokár Géza felvidéki politológus. Lapunk kérdésére, miszerint hogyan értékelhető Peter Pellegrini győzelme, Tokár Géza kifejtette:
„A tíz százalékkal magasabb részvételi arány is mutatja, hogy a kevésbé aktív, jellemzően Pellegrini-párti régiók is megmozdultak a hétvégén. Ez egy komoly személyes siker a Hlas házelnökének, Szlovákiában az elmúlt két elnökválasztást jobboldali-független jelöltek nyerték” – emlékeztetett az elemző.
„Ivan Korčok, az ellenzéki jelölt hangsúlyosan nyugatpártibb politikus, a nézetkülönbségek elsősorban az ukrajnai orosz invázió kezelése kapcsán jelentkeztek. De Pellegrini nem fog vállalhatatlan kijelentéseket tenni és aktívan a nyugatellenesség szimbólumaként megnyilvánulni. Ő alapjában véve egy európai irányultságú politikus. Viszont a Fico-kormány ennél radikálisabb és
– figyelmeztetett az elemző.
Kérdésünkre, hogy a magyarok várhatnak-e valamilyen pozitív elmozdulást a nemzetiségi jogok terén (a kettős állampolgárság elismerése, az önrendelkezés bizonyos formái) azért cserében, mert Pellegrinit támogatták, illetve hogy a budapesti kormány is kiállt mellette, a szakértő felhívta a figyelmet, hogy Pellegrini (és Fico) új megállapodása a Magyar Szövetséggel rendkívül szokatlan, ez a két tábor korábban egymás ellensége volt.
– hangoztatta a Krónikának Tokár Géza.
Mint arról beszámoltunk, a Peter Pellegrini, a pozsonyi parlament és a második legnagyobb kormánypárt, a Hang (Hlas-SD) elnöke kiemelkedő választási részvétel mellett nyerte a szlovák elnökválasztás második, szombaton rendezett fordulóját, így június 15-től ő lesz Szlovákia új államfője. A hatodik közvetlen szlovák államfőválasztás szombati második fordulójának végleges eredményei szerint Pellegrinire a választáson résztvevők 53,12 százaléka voksolt, ellenfele, Ivan Korčok pedig a leadott szavazatok 46,87 százalékát kapta meg. A részvételi arány 61,14 százalékos lett, ami a második legmagasabb a közvetlen szlovákiai államfőválasztások történetében.
A választáson mintegy 4,3 millió választópolgár volt jogosult részt venni.
Peter Pellegrini a nyolc szlovákiai megye közül hétben tudott győzni, Ivan Korcok a két legnagyobb városban, Pozsonyban és Kassán, illetve Pozsony megyében szerzett több voksot. Peter Pellegrini a magyarok lakta járásokban is győzött, rendszerint kiemelkedő eredménnyel.
„Hálás vagyok a szlovák választóknak a támogatásukért és ígérem, hogy minden erőmmel azon fogok dolgozni, hogy Szlovákiát a béke oldalán tartsam. Mondjanak bármit is a kritikusaim, én nem fogom háborúba vinni az országot” – fogalmazott a megválasztott új államfő.
Orbán Viktor és Klaus Iohannis is gratulált Pellegrininek
Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Klaus Iohannis román államfő is gratulált Peter Pellegrininek a szlovákiai elnökválasztáson aratott győzelemhez. A magyar kormányfő közösségi oldalán fejezte ki jókívánságait. Azt írta: „nagy győzelem ez a szlovák embereknek és nagy győzelem a béke szószólóinak, szerte Európában”. Orbán Viktor bejegyzése végén szlovákul azt írta: „Gratulálunk, elnök úr!”
Klaus Iohannis is már vasárnap este reagált a győzelemre. „Gratulálok Peter Pellegrininek a szlovákiai elnökválasztás megnyeréséhez. Az országaink között régóta fennálló barátság és a romániai szlovák közösség által betöltött szerep okán türelmetlenül várom, hogy együtt dolgozhassunk nemzeteink és az Európai Unió érdekében, biztosítva biztonságunkat és jólétünket” – írta Iohannis az elnöki hivatal Facebook-oldalán.
A román sajtó egy része egyébként nem is annyira burkolt bírálattal már az elnöki reagálásról szóló beszámolók címében kiemelte, hogy Iohannis a – szerintük – oroszbarát Fico-szövetséges győztesnek gratulált.
Peter Pellegrini, a szlovák parlament és a második legnagyobb kormánypárt, a Hang (Hlas-SD) elnöke a leadott voksok 53,26 százalékával vezet a szlovák államfőválasztás szombaton tartott második, döntő fordulójában.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
szóljon hozzá!