Fotó: NATO
Üdvözölte Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára Románia döntését, hogy egy Patriot légvédelmi rakétarendszert adományoz Ukrajnának, mivel az szerinte „nagyon szükséges” Ukrajna légvédelmének megerősítéséhez az orosz támadásokkal szemben. Rövid közleményében ismét sürgette Ukrajna szövetségeseit, hogy a lehető leggyorsabban bocsássanak az ország rendelkezésére légvédelmi rendszereket.
2024. június 21., 08:582024. június 21., 08:58
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) döntését egy csütörtök esti sajtóeseményen üdvözölte Nagy-Britannia bukaresti nagykövete is. Giles Portman szerint
Mint ismeretes, a CSAT csütörtökön jóváhagyta, hogy Románia Ukrajnának adományozza egyik Patriot rakétaelhárító rendszerét. A testület az ukrajnai biztonsági helyzet rosszabbodására, a „civileket és energetikai infrastruktúrát érő masszív orosz támadásokra” hivatkozva, a NATO-szövetségesekkel egyeztetve hozta meg döntését.
Klaus Iohannis román elnök kiszáll a NATO főtitkári tisztségéért zajló küzdelemből – ezt ő maga jelentette be a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén.
Eközben Boris Pistorius védelmi miniszter már múlt héten kijelentette: a német kormánynak nincs kapacitása arra, hogy további Patriot föld-levegő rakétarendszereket szállítson Kijevnek. „Már három rendszert biztosítottunk. Ez a képességeink negyedét jelenti. Tehát nincs kapacitásunk arra, hogy ennél a három rendszernél többet is biztosítsunk” – mondta Boris Pistorius a NATO katonai vezetőinek brüsszeli találkozójára érkezve. Lengyelország is jelezte korábban, hogy nem áll módjában Patriot-rendszereket átadni Ukrajnának.
Az Egyesült Államok átirányít más országoknak ígért légvédelmi rakétákat, hogy felgyorsíthassa a szállításokat az ukrán haderő számára – közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője csütörtökön.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
Prioritások: a különleges nyugdíjak reformja, a méltánytalan kiváltságok megszüntetése és a törvény előtti egyenlő bánásmód, Románia csatlakozása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez, valamint a költségvetési pazarlás elleni küzdelem.
Az általános áfakulcs 19 százalék marad, és ezenkívül egyetlen kedvezményes áfakulcs lesz – közölte hétfőn Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A szövetségi elnököt a koalíciós pártok áfával kapcsolatos döntéseiről faggatták az újságírók a parlamentben.
Aláírták hétfőn délelőtt a koalíciós megállapodást a leendő bukaresti kormányban részt vevő alakulatok, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ, illetve a kisebbségek képviselői.
Hétfőn kezdődik a nyolcadik osztályt végzett diákok képességfelmérő vizsgája.
A koalíciós megállapodás elkészült, és része lesz az is, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) felváltva vezeti a kormányt – jelentette ki vasárnap este az RMDSZ elnöke.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) hat, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) négy, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) négy, az RMDSZ-nek két minisztere lesz az Ilie Bolojan vezette új kormányban.
Megalapította új pártját Claudiu Târziu. A politikus szerint a Konzervatív Akció készen áll az ellenzéki szerepre.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) több száz támogatója George Simion pártelnökkel az élen a várható megszorítások ellen tüntet vasárnap este Bukarestben.
szóljon hozzá!