Döntöttek. A védelmi tanács ülésén Iohannis bejelentette: már nem akar NATO-főtitkár lenni
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis román elnök kiszáll a NATO főtitkári tisztségéért zajló küzdelemből – ezt ő maga jelentette be a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén. A nemzetbiztonsági ügyekben illetékes testület ugyanakkor jóváhagyta, hogy Románia Ukrajnának adományozza egyik Patriot rakétaelhárító rendszerét.
2024. június 20., 14:472024. június 20., 14:47
2024. június 20., 16:132024. június 20., 16:13
A bukaresti elnöki hivatal közleménye szerint Iohannis elmondta: az elmúlt hétvégén tájékoztatta a NATO-szövetségeseket, hogy visszalép.
– olvasható a közleményben. A döntést azt követően hozta meg, hogy két végső támogatója, Magyarország és Szlovákia jelezte: Mark Rutte megválasztását támogatja.
Magyarország kész támogatni Mark Rutte távozó holland miniszterelnök jelölését a NATO főtitkári posztjára – írta az X portálon Orbán Viktor miniszterelnök.
A leköszönő holland miniszterelnöknek Iohannis visszalépése után nem maradt kihívója, így biztos a megválasztása a távozó Jens Stoltenberg utódjaként.
A testület az ukrajnai helyzet romlásával, a civileket és energetikai infrastruktúrát érő „masszív orosz támadásokkal” indokolta a döntést. „Tekintettel az ukrajnai biztonsági helyzet jelentős romlására, amely a polgári lakosság és a polgári infrastruktúra, különösen az energetikai infrastruktúra elleni folyamatos és tömeges orosz támadásoknak tudható be, valamint e helyzet regionális következményeire, beleértve Románia biztonságát is, a tanács tagjai a szövetségesekkel szoros együttműködésben úgy döntöttek, hogy egy Patriot-rendszert adományoznak Ukrajnának.
– áll a Cotroceni-palota közleményében. Románia 2017-ben írt alá 4 milliárd dolláros szerződést négy Patriot-rendszer beszerzéséről; ezek közül kettőt vett át, és üzemelt be.
A döntés „a román hatóságok alapos műszaki értékelésén alapult, és minden intézkedést megtettek annak érdekében, hogy kiküszöböljék a Románia számára esetlegesen kialakuló sebezhetőség kockázatát” – írták. Ugyanakkor folytatódnak a tárgyalások a szövetségesekkel, hogy Románia légvédelme tovább erősödjön. „Románia álláspontja egyértelmű és továbbra is az lesz, hogy a nemzetközi közösséggel együtt több dimenzióban támogatja Ukrajnát az önvédelemhez való legitim jogának érvényesítésében Oroszország törvénytelen és provokálatlan agressziójával szemben” – hangsúlyozta a közlemény.
Nem járul hozzá a bukaresti védelmi minisztérium, hogy Románia áradjon egy Patriot rakétavédelmi rendszert Ukrajnának – derül ki a tárca által készített jelentés kiszivárgott részleteiből.
Korábban Iohannis úgy nyilatkozott: Románia csak akkor ad át Patriotot Ukrajnának, ha cserében kap is érte valamit. Mint arról beszámoltunk, a román államfő washingtoni, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalásai után beszélt arról, hogy a washingtoni és kijevi felkérés nyomán Románia fontolóra veszi egy Patriot-rendszer átadását, azonban fontos szempont, hogy Románia nem maradhat légvédelem nélkül.
– hangsúlyozta Iohannis. Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte, az ügyet megvitatják a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), de például Angel Tîlvăr védelmi miniszter ellenzi, hogy Románia lemondjon a rendszerről.
Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – aki korábban négycsillagos tábornokként a román hadsereg vezérkari főnöke volt – emlékeztetett: maga Klaus Iohannis is arról beszélt az Egyesült Államokban, hogy Ukrajna kérését a CSAT fogja majd elemezni. Szerinte „a műveleti helyzet alakulása” mellett attól is függ az egyik Patriot-rendszer átadása Ukrajnának, hogy mit kap ezért cserében Bukarest.
Nicușor Dan független államfőjelölt szerdán közölte, hogy nem lép vissza a jelöltségtől.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
Románia továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, de egyetlen katonát sem fog küldeni az ukrán frontra – szögezte le szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök a román szárazföldi erők napja alkalmából rendezett bukaresti ünnepségen.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet. A jogszabályjavaslat 259 támogató és egy elutasító szavazatot kapott, 25 képviselő tartózkodott.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán a meteorológiai szolgálat az ország felére.
A román kormány nemzeti gyásznapot hirdet szombatra, a hétfőn elhunyt Ferenc pápa temetésének napjára – erősítették meg kormányzati források a Gândul híportálnak.
A Román Rendőrség és a Román Nemzeti Bank (BNR) nevében kezdeményezett hamis telefonhívásokra figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A húsvéti hosszú hétvégén 82 személyt értek tetten a rendőrök jogosítvány nélküli vezetésen, mindannyiuk ellen büntetőeljárás indult – közölte kedden a belügyminisztérium sajtószóvivője.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) kedden elsőfokú (sárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megye folyóvizeire.
A román állampolgárok túlnyomó többsége ellenezné az ország kilépését a NATO-ból, illetve az Európai Unióból – derült ki az Atlasintel friss közvélemény-kutatás&aa
szóljon hozzá!