Elszállnak. Az Egyesült Államok szerint Ukrajnának van nagyobb szüksége a más országok által kért légvédelmi eszközökre
Fotó: Román védelmi minisztérium
Az Egyesült Államok átirányít más országoknak ígért légvédelmi rakétákat, hogy felgyorsíthassa a szállításokat az ukrán haderő számára – közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője csütörtökön.
John Kirby szavai szerint Patriot rakéták százai juthatnak el így az ukrán haderőhöz.
A Nemzetbiztonsági Tanács vezető tisztségviselője úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államoknak nehéz, de elengedhetetlen döntést kellett hoznia, amikor átalakította a prioritási sorrendet a közeljövőre ütemezett eladásokat illetően más országok hadseregei számára. Azt nem közölte, hogy mely országoknak kell várniuk a megrendelt légvédelmi eszközökre, de megjegyezte, hogy a döntés nem érinti Tajvan szükségleteit a Kínával szembeni önvédelmi képességek fenntartásában.
John Kirby arról is beszámolt, hogy
Megállapítása szerint az így Ukrajnába jutó légvédelmi rakéták elegendő képességet jelentenek Ukrajna számára az említett időszakra.
A szállítások halasztása által érintett országok reakcióját a fehér házi illetékes „összességében megértőnek” írta le, hozzátéve, hogy „ők is tudják, milyen komoly szükséget szenved Ukrajna”.
Eközben
A megbeszéléseken a norvég miniszterelnök, a svéd kormányfő és a finn elnök vett részt.
A tájékoztatás szerint a katonai szállítmányozási folyosó segítségével gyorsabban tudnának csapatokat mozgatni a norvég kikötőkből Svédországba, illetve Finnországba.
„Most, hogy mindannyian a NATO tagjai vagyunk, teljesen más módon tudunk együttműködni, hogy kölcsönösen megvédhessük magunkat” – mondta Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök sajtótájékoztatóján. Korábban a katonai személyzet és felszerelés szállítmányozásánál az észak-déli irányú tervezés játszott főszerepet. „Most többet fogunk nyugat-keleti irányba gondolkodni” – hangoztatta Store.
Svédország – Finnországgal együtt – 2022 májusában kérte felvételét a NATO-ba. Finnország tavaly áprilisban, Svédország pedig idén március 7-én csatlakozhatott az észak-atlanti szövetséghez.
Megköszönte Zelenszkij Romániának a felajánlott Patriot légvédelmi rendszert
Volodimir Zelenszkij szerint a Románia által felajánlott Patriot rakétavédelmi rendszer nemcsak Ukrajna légvédelmét, hanem egész Európa biztonságát megerősíti.
Az ukrán elnök a X közösségimédia-platformon reagált a román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki döntésére, amely szerint Románia átad egy Patriot rakétavédelmi rendszert az ukrán hadseregnek.
„Ez a létfontosságú hozzájárulás megerősíti légi pajzsunkat, és segíteni fog abban, hogy jobban megvédjük népünket és kritikus infrastruktúránkat az orosz légi terrortól” – fogalmazott Zelenszkij.
A román elnöki hivatal korábbi közleményében azzal indokolták a CSAT döntését, hogy az ukrán lakosság és a polgári infrastruktúra, különösen az energiaellátás elleni folyamatos orosz támadások miatt az ukrajnai biztonsági helyzet jelentősen romlott, ami a régió és Románia biztonságára is hatással van.
A CSAT szerint az adományozás feltétele, hogy Románia folytatja a tárgyalásokat szövetségeseivel, különösen amerikai stratégiai partnerével, egy hasonló vagy egyenértékű rendszer beszerzéséről, amelyik biztosítja a nemzeti légtér védelmét, hozzájárul a román hadsereg korszerűsítéséhez és a NATO-rendszerrel való interoperabilitás biztosításához, ugyanakkor átmeneti megoldást jelent az a rendszer átadásával keletkezett sebezhetőség megszüntetésére.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!