Fotó: Kristó Róbert
Egyre több romániai bíróságon tevékenységük felfüggesztésével tiltakoznak a bírák és ügyészek amiatt, hogy a parlament – az átlagnyugdíj több mint tízszeresére rugó – szolgálati nyugdíjaik megvonásáról készül szavazni a jövő héten.
2020. január 23., 12:172020. január 23., 12:17
2020. január 23., 13:442020. január 23., 13:44
Csütörtöktől a Fehér és Olt megyei törvényszék magisztrátusai is csatlakoztak ahhoz a tiltakozási hullámhoz, amelyet a bukaresti és pitești táblabíróság, valamint a Szatmár és Konstanca megyei törvényszék közgyűlése hirdetett meg kedden, amikor a képviselőház szakbizottsága véglegesítette a különnyugdíjak eltörlését célzó törvénytervezet szövegét.
Szerdán a craiovai táblabíróság, valamint a Szeben és Dâmbovița megyei törvényszék is felfüggesztette tevékenységét, és mindaddig elnapol minden tárgyalást a sürgős ügyek kivételével, amíg a szolgálati nyugdíjakat veszélyeztetve látják.
Az ez ellen tiltakozó bírák és ügyészek sajtónyilatkozataikban rámutattak: a jogállásukról szóló törvény a tevékenységükkel járó veszélyeztetettség és szigorú megkötöttségek ellentételezéseként, a pályán maradás bátorítása miatt rendelkezik a kiemelt szolgálati nyugdíjról, amely az igazságszolgáltatás függetlenségének egyik biztosítéka.
A romániai bírák és ügyészek 25 éves munkaviszony után jogosultak utolsó évi bruttó alapbérük átlagának 80 százalékát kitevő szolgálati nyugdíjra.
Az Adevărul című lap múlt havi összeállítása szerint tavaly novemberben 3861 egykori bíró és ügyész részesült szolgálati nyugdíjban, amelynek átlagos értéke havi 18 670 lej (1 millió 300 ezer forint), a romániai átlagnyugdíj 13-szorosa volt.
A volt magisztrátusok szolgálati nyugdíjának 92 százalékát (havi 67 millió lej) az állami költségvetés fedezi, és csak 12,25 millió lej származik az általuk korábban befizetett tb-járulékból.
A lap ebből arra következtetett, hogy
Romániában többek között a katonáknak, rendőröknek, titkosszolgálati ügynököknek, bíráknak, ügyészeknek, pilótáknak, diplomatáknak, pénzügyőröknek, alkotmánybíráknak és törvényhozóknak jár speciális állami nyugdíj, amelynek mértékét nem járulékbefizetéseik, hanem az illető ágazat számára hozott speciális jogszabályok alapján számítják ki.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
szóljon hozzá!