Arccal Nyugatnak. A romániai polgárok zöme Nyugat-barát államfőt látna szívesen a Cotroceni-palotában
Fotó: Presidency.ro
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
2024. október 28., 14:212024. október 28., 14:21
Az INSCOP közvélemény-kutató által a Libertatea című lap megrendelésére készített kutatás hétfőn ismertetett adatai szerint a megkérdezettek 67,5 a mondta azt, hogy a következő elnöknek nyugati orentációjúnak kell lennie.
3,9százalék szerint nem számít, milyen irányultságú, 11,5százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A Nyugat-barát elnököt inkább Mircea Geoană és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szavazói, a 30 év alatti fiatalok, a felsőfokú végzettségűek, valamint a Bukarestben vagy a nagyvárosi területeken élők preferálják.
A megkérdezettek 70,6 százaléka azt mondja, hogy inkább egy tapasztalt személyt részesítene előnyben, míg 24,5 százalék inkább egy fiatalabbat. 3,7 százalék szerint ez nem számít, 1,2 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Ugyanakkor Marcel Ciolacu és Mircea Geoană, a PNL és a PSD szavazói, valamint a 45 év felettiek az átlagosnál nagyobb arányban mondják, hogy inkább egy tapasztalt személyt szeretnének elnöknek.
A megkérdezettek 44,5 százaléka szeretné, ha Románia következő elnöke pártoktól független személy lenne. 41,9 százalékuk egy politikai párt képviselőjét részesítené előnyben az államfői tisztségben, 7,1 százalék szerint ez nem számít, 6,5 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A valamely párthoz kötődő elnököt akarók Marcel Ciolacu, PSD és a PNL szavazói, a 60 év felettiek és az állami alkalmazottak között vannak jelen nagyobb arányban.
A felmérés október 11. és 18. között készült, a hibahatár 2,95 százalék.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!