Fotó: Jakab Mónika
Újfent változtattak a bukaresti hatóságok az oktatási intézmények nyitva tartási feltételein: ezentúl nem a tanszemélyzet átoltottsága, hanem a kórházakban fellelhető férőhelyek száma lesz a mérvadó az oktatási forma meghatározásakor.
2022. január 13., 21:142022. január 13., 21:14
2022. január 13., 21:282022. január 13., 21:28
Az új forgatókönyvről csütörtökön este határozott az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU). A testület felhatalmazta az oktatási, valamint az egészségügyi minisztériumot egy közös rendelet kibocsátására, ennek megfelelően az oktatási intézményekben annak alapján folyhat fizikai jelenléttel az oktatás, hogy az illető megyékben működő, COVID-fertőzött páciensek számára fenntartott kórházakban mekkora a telítettség mértéke.
Az új szabályozás szerint online oktatásra térnek át a tanintézetek azokban a megyékben, amelyekben a koronavírusos betegek kezelésére szánt kórházi ágyak több mint 75 százaléka foglalt. Az iskolák és az óvodák akkor térhetnek vissza a digitális tanrendről a jelenléti oktatáshoz, ha a megyében a koronavírusos betegek kezelésére szánt kórházi ágyak kihasználtsága 70 százalék alá csökken.
Sorin Cîmpeanu csütörtökön este közölte, az eddigi átoltottsági kritérium mellőzése nyomán a január 17-én, hétfőn kezdődő második félévtől az ország valamennyi iskolájában és óvodájában fizikai jelenléttel folyhat az oktatás. „Az átoltottsági arány mindeddig azért volt hasznos mutató, mert ösztönözte az oltakozási kedvet a tanügyi dolgozók körében. Most azonban, amikor az omikron variáns sajnos az oltottakra is kihatással van, új feltételekkel szembesülünk, amelyek adekvát intézkedéseket követelnek” – nyilatkozta a tárcavezető a Hotnews hírportálnak.
További új szabály lesz, hogy tíz napig online oktatásra térnek át azok az iskolai osztályok vagy óvodai csoportok, amelyekben legkevesebb három gyerek igazoltan megfertőződött koronavírussal. A jelenlegi előírások szerint már akkor felfüggesztik a jelenléti oktatást a csoportokban vagy osztályokban, ha legalább egy gyerek igazoltan fertőzött.
Határozatában a CNSU felhatalmazta a tanügyi tárcát és az egészségügyi minisztériumot, hogy az új kritériumok szerint módosítsa a járványkörülmények között zajló oktatást szabályozó közös rendeletét. Az új előírások akkor lépnek hatályba, ha a módosított rendelet megjelenik a hivatalos közlönyben.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
szóljon hozzá!