Fotó: Rompres
A tárcavezető által javasolt egyik legfőbb módosítás a nyomozás megkezdését indokolttá tévő összegre vonatkozik. Így azt a minimális összeget, amely a bevallott vagyon és a képviselői mandátum időtartama alatt szerzett jövedelem között mért különbségként a nyomozás beindítását vonja maga után, tízezer euróban állapították meg, ami fele a korábbi változatban javasolt összegnek. Chiuariu egyúttal eltörölné azt a kitételt, amely szerint ha a különbség nagyobb a bevallott vagyon tíz százalékánál, ugyancsak automatikusan beindul a vizsgálat.
Chiuariu egyúttal ismertette az ügynökség létrehozásának lépéseit. Ezek szerint a törvény hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül kijelölik a különböző szervezetek képviselőit az Országos Feddhetetlenségi Tanácsba (CNI), ezt követően öt napon belül a szenátus összeül, és dönt az ügyvezető testület létrehozásáról. Ezt követően a CNI kiírja a versenyvizsgát az ANI elnöki és alelnöki tisztségének betöltésére. A jelentkezőknek harminc napjuk van iratcsomójuk benyújtására, ezek ellenőrzése tíz napig tart, majd újabb harminc napon belül írják ki magát a versenyvizsgát. A versenyvizsgán győztes vezetőket a szenátus nevezi ki, utána 25 hivatalnokot neveznek ki a testületbe, és hogy az minél hamarabb megkezdhesse működését, ezt követően újabb versenyvizsgát írnak ki a létszám feltöltésére.
Chiuariu leszögezte: az ANI nem tartozik majd a szenátus fennhatósága alá, a testület ellenőrzésének egyetlen módja az évente a felsőház elé terjesztendő jelentés lesz. Hozzátette: az ANI működése során függetlenséget élvez majd. A miniszter egyben cáfolta azokat az aggodalmakat, amelyek szerint az EU alkalmazhatja a csatlakozási szerződésben az igazságszolgáltatás elégtelen reformja esetére rögzített védzáradékot. Véleményét azzal indokolta, hogy az Európai Bizottság által hamarosan közzéteendő jelentés minden téren fejlődésről számol be.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.