Az Állandó Választási Hatóság (AEP) 965 szavazókörzetet alakított ki a diaszpórában
Fotó: Borbély Fanni
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet, ugyanakkor miközben az AUR csalással vádolja a román és a moldovai intézményeket, a hatóságok elutasítják a vádat.
2025. május 16., 17:172025. május 16., 17:17
2025. május 16., 19:082025. május 16., 19:08
A belügyminisztériumi tájékoztatás szerint mindeddig nem jelentettek egyetlen választási incidenst sem, és a belügyi struktúrák az illetékes intézményekkel karöltve dolgoznak a választások zavartalansága érdekében.
– számolt be az Agerpres.
Pénteken a kormány is figyelmeztetett: teljesen alaptalanok azok az online térben terjedő információk és összeesküvés-elméletek, amelyek szerint az állami intézmények „a választások elcsalására készülnének”. A kabinet a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben hangsúlyozza,
„A választójog a demokrácia egyik alappillére, és az állami intézmények garantálják, hogy valamennyi román állampolgár biztonságban és legálisan szavazhasson” – fogalmaztak. A bejegyzésben leszögezik, „teljesen alaptalanok” azok az online térben terjedő információk és összeesküvés-elméletek, amelyek szerint a kabinet vagy más állami intézmények „a választások elcsalására készülnének”,
Csalást kiált az AUR, a moldovai hatóságok cáfolnak
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azzal vádolta meg a Moldovai Köztársaság kormányát, hogy súlyos választási csalásra készül a romániai elnökválasztás második fordulójában. Az ellenzéki párt felszólította az Állandó Választási Hatóságot (AEP), a külügyminisztériumot és a Központi Választási Irodát (BEC), hogy garantálja a szabad, tiszta és csalásmentes szavazást a szomszédos országban. Az Agerpreshez eljuttatott pénteki közleményében az AUR azt állítja, hogy a Cselekvés és Szolidaritás Párt (PAS) és Maia Sandu államfő „erőltetett mozgósítással” és „a szavazatok manipulálásával” próbálja Nicușor Dan független jelölt javára billenteni a mérleg nyelvét. Az AUR arra hivatkozva vádolja „csalással” a moldovai hatóságokat, hogy a Pruton túli országban pénteken jelentősen megnőtt a szavazókedv a május 4-én rendezett első fordulóhoz képest. A chișinăui kormány azonban elutasította az AUR vádjait. „A román állampolgársággal rendelkező moldovaiak szabad emberek, joguk van meggyőződésük szerint szavazni. Örömmel tölt el, hogy állampolgári felelősségükről tanúbizonyságot adva nagy számban szavaznak, és arra bátorítjuk őket, hogy hallassák a hangjukat, félelem nélkül” – idézte a Hotnews.ro hírportál Daniel Vodă kormányszóvivő szavait. A szóvivő ugyanakkor felkérte a politikai szereplőket, hogy tartózkodjanak a vádaskodástól, és ne akarják kompromittálni a választói akarat kifejezését.
A bukaresti külügyminisztérium szintén közleményben figyelmeztet, hogy hamis állítások terjednek a közösségi médiában a külföldön zajló második elnökválasztási fordulóról. A hamis állítások terjesztői bizalmatlanságot és ellenségeskedést akarnak szítani, hogy ezzel befolyásolják a választási eredményt – írja pénteki közleményében a szaktárca.
incidensről nem érkezett bejelentés. A minisztérium folyamatos kapcsolatban van a külképviseletekkel és felügyeli a választások zavartalan menetét. Mindezek mellett a politikai pártok is delegáltak megfigyelőket a külföldi szavazóhelyiségekbe – emlékeztetnek.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) 965 szavazókörzetet alakított ki a diaszpórában; az elnökválasztás első fordulójában 973 129 román állampolgár élt szavazati jogával ezek valamelyikében.
május 18-án, vasárnap pedig helyi idő szerint reggel 7 órakor nyitnak és romániai idő szerint 21 órakor zárnak a szavazókörzetek. A külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazóhelyiségben leadhatják a voksukat. A külföldi szavazóhelyiségek listája megtalálható a külügyminisztérium honlapján.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!