Ellentámadás. A Romgaz bosszút állna a pervesztes Greenpeace-en a Neptum Deep elleni támadások miatt
Fotó: Facebook/Greenpeace Romania
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
2025. május 16., 12:032025. május 16., 12:03
A Greenpeace elleni jogi lépésről Sebastian Burduja energiaügyi miniszter számolt be pénteken.
Mint ismeretes, a szervezet bírósági úton próbálta megakadályozni a Fekete-tenger romániai kontinentális talapzatán található Neptun Deep földgázmező kiaknázását.
„Ez egy törvényes, tisztességes és erkölcsös lépés, amely premier Romániában” – írta az energiaügyi miniszter egy Fecebook-bejegyzésben.
„A törvény lehetővé teszi az igazságszolgáltatáshoz való szabad hozzáférést, és a Greenpeace-nek aktív jogállást biztosít a milliárdos projektek megtámadására. Ennek megfelelően,
Jelen esetben a 667/2025-ös és a 4887/2025-ös számú polgári peres ítélettel elutasították a Greenpeace Alapítvány által a Neptun Deep projekt ellen benyújtott kereseteket, és a civil szervezetet kötelezték, hogy fizessen 380 000 lej perköltséget a projekt tulajdonosainak" – mutatott rá Burduja.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Ugyanakkor a kényszervégrehajtás megkezdését követően a Romgaz megállapította, hogy
„Átláthatóság és tisztesség? Sajnos nem. Bármilyen jövedelemszerző tevékenység után fizetett adók? Nem. Minden álcázva, egy másik szervezet álcája alatt" – közölte Burduja.
A miniszter szerint a Greenpeace romániai tevékenységének finanszírozására a támogatóktól gyűjtött adományokat egy másik alapítvány gyűjti be, amely szintén a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Romania nevet viseli, de más adószámmal rendelkezik.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint elutasította a törvényszék a Greenpeace keresetét, amelyben a fekete-tengeri földgázkitermelés felfüggesztését kérte a környezetvédő szervezet a Neptun Deep lelőhelyen.
„Tekintettel a Greenpeace CEE (Közép-Kelet-Európa) Románia Alapítvány fizetésképtelenségére és kétszínű céljára, a Romgaz a Neptun Deep projektben részt vevő leányvállalatán keresztül úgy ítélte meg, hogy a 26/2000-es kormányrendelet értelmében teljesülnek a Greenpeace CEE (Közép-Kelet-Európa) Románia Alapítvány feloszlatásának jogi feltételei” – áll a miniszter közleményében.
Burduja hétfőn számolt be arról, hogy a bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte.
Úgy vélekedett:
„Románia ma nem csak egy pert, hanem egy fontos csatát nyert meg a stratégiai érdekeinkért” – írta a miniszter. Hangsúlyozta, hogy Románia nem engedheti meg az energiabiztonsága szempontjából alapvető fontosságú beruházások szabotálását.
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelése ellen tiltakoztak vasárnap a projekt helyszínén, a Tuzla-Podişor gázvezeték végénél a Greenpeace Románia aktivistái, követelve a beruházás azonnali leállítását.
A Neptun Deep nemcsak Románia, hanem az egész régió számára is (...) olcsó és bőséges mennyiségű román gázt biztosít a romániaiak, a Pruton túli testvéreink és valamennyi szomszédunk számára, tisztességes áron” – fogalmazott Burduja.
Emellett több mint 50 ezer ember írta alá Fekete-tenger védelmében indított petíciót.
A Greenpeace szerint Románia energiafüggetlensége a megújuló energiával, az energiahatékonysággal és a tárolási kapacitások bővítésével biztosítható.
A OMV Petrom és a Romgaz március 25-én jelentette be, hogy elkezdték a fúrásokat a fekete-tengeri Neptun Deep gázmezőn. A két vállalat összesen négymilliárd eurót fektetett be a projektbe.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
szóljon hozzá!