Fotó: Rompres
A tárcavezető által javasolt egyik legfőbb módosítás a nyomozás megkezdését indokolttá tévő összegre vonatkozik. Így azt a minimális összeget, amely a bevallott vagyon és a képviselői mandátum időtartama alatt szerzett jövedelem között mért különbségként a nyomozás beindítását vonja maga után, tízezer euróban állapították meg, ami fele a korábbi változatban javasolt összegnek. Chiuariu egyúttal eltörölné azt a kitételt, amely szerint ha a különbség nagyobb a bevallott vagyon tíz százalékánál, ugyancsak automatikusan beindul a vizsgálat.
Chiuariu egyúttal ismertette az ügynökség létrehozásának lépéseit. Ezek szerint a törvény hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül kijelölik a különböző szervezetek képviselőit az Országos Feddhetetlenségi Tanácsba (CNI), ezt követően öt napon belül a szenátus összeül, és dönt az ügyvezető testület létrehozásáról. Ezt követően a CNI kiírja a versenyvizsgát az ANI elnöki és alelnöki tisztségének betöltésére. A jelentkezőknek harminc napjuk van iratcsomójuk benyújtására, ezek ellenőrzése tíz napig tart, majd újabb harminc napon belül írják ki magát a versenyvizsgát. A versenyvizsgán győztes vezetőket a szenátus nevezi ki, utána 25 hivatalnokot neveznek ki a testületbe, és hogy az minél hamarabb megkezdhesse működését, ezt követően újabb versenyvizsgát írnak ki a létszám feltöltésére.
Chiuariu leszögezte: az ANI nem tartozik majd a szenátus fennhatósága alá, a testület ellenőrzésének egyetlen módja az évente a felsőház elé terjesztendő jelentés lesz. Hozzátette: az ANI működése során függetlenséget élvez majd. A miniszter egyben cáfolta azokat az aggodalmakat, amelyek szerint az EU alkalmazhatja a csatlakozási szerződésben az igazságszolgáltatás elégtelen reformja esetére rögzített védzáradékot. Véleményét azzal indokolta, hogy az Európai Bizottság által hamarosan közzéteendő jelentés minden téren fejlődésről számol be.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.