A részvételen múlhat, hogy ki nyeri meg az elnökválasztás második fordulóját
Fotó: Orbán Orsolya
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
2025. május 16., 11:432025. május 16., 11:43
2025. május 16., 15:312025. május 16., 15:31
„Nicușor Dan az első helyre lépett az országban. Az elmúlt 10 napban folyamatosan nőtt, George Simion pedig folyamatosan csökkent. Ezek biztos adatok és nagyon világos trendek, amelyeket egész Romániában összesítettek. A diaszpórából nincsenek adataink. De az első forduló szavazatai alapján reális becslés lehet, hogy ott George Simion fog nyerni” – írta az elnökválasztási esélyeket latolgató pénteki Facebook-bejegyzésében a szociológus.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
„Ez egy hatalmas téttel bíró verseny, egy fordulópont, ahol minden szavazat számít. Mert a részvétel lesz a döntő tényező abban, hogy ki nyeri meg ezt a választást. Az eddigi adatok az első fordulóhoz képest körülbelül 8–10 százalékkal magasabb részvételi arányt mutatnak, de a becslések még képlékenyek” – fogalmazott Remus Ștefureac. Az INSCOP igazgatója
de „ha a választások tisztességesek és mindenféle beavatkozástól mentesek lesznek, magas részvételi arány mellett, akkor legitimitást adnak, amire a leendő elnöknek, bárki is legyen az, a próbára tett demokráciánknak és az ország egészének szüksége van”.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Mint ismeretes, május 18-án, vasárnap tartják a megismételt elnökválasztás második fordulóját, amelyben Nicușor Dan független jelölt, valamint George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje csap össze. Külföldön három napig tart, így már el is kezdődött a voksolás.
Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
szóljon hozzá!